Tajemné stezky - Český ráj - Kde bory šumí po skalinách

Tajemné stezky - Český ráj - Kde bory šumí po skalinách Originální název: Tajemné stezky - Český ráj - Kde bory šumí po skalinách

Regia - 2011
ISBN: 978-80-87531-01-3

Regia (2011) 978-80-87531-01-3 256

Neobyčejná krajina Českého ráje je od věků hustě protkaná romantickými skalami, skalními věžemi i kamennými „městy“, kde už naši předkové nacházeli svá obydlí – v jeskyních, pod skalními převisy a později i v opevněných hradištích. Bránili se vražedným útokům nepřátel, chovali domácí zvířata, pěstovali plodiny. Vzývali tu i své bohy a démony, magické bytosti, bez nichž by jejich přírodní život ani nebyl možný. Nadpřirozeno je pak úzce spojeno i s dobami, kdy v Českém ráji vznikají kamenné tvrze a posléze pevné, často nedobytné hrady, ale i města a vesnice, kláštery, kostely, pivovary. Některé hrady zničí obléhatelé, jiné jsou opuštěny či dokonce rozbořeny na příkaz císaře. Pověstný „zub času“ pak dokonal dílo zkázy. Proto dnes zdobí Český ráj desítky romantických zřícenin – pokud nebyly včas přestavěny v přepychové zámky na svérázných skalních podložích. Tyto objekty i mnohé přírodní lokality zde mají svou historii, svérázné příběhy a legendy: děsivé i srdcervoucí, protkané láskou, zradou i vraždami, kdy do lidských osudů mnohdy zasahují i bytosti z „jiných světů“. Žily tu osoby bezejmenné i legendární. O tom všem – a o mnohém navíc – vypráví naše kniha. Neopomněla ani zástup slavných i méně známých horolezců – „pískařů“. Mnozí pak z Českého ráje vyšli a dobývali i světové velehory. Vyprávíme jejich drobná i veliká vítězství nad Přírodou, dramatické skalní příběhy, jež někdy ukončila sama nevyzpytatelná Smrt…