Dcera na přání

Dcera na přání Originální název: Dcera na přání

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1884-5

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1884-5 352

Helena nikdy nijak zvlášť netoužila po dětech. Jenže potom pozná Paula a do života jí vstoupí láska. Přijde do jiného stavu a tajně doufá, že bude mít holčičku. Narodí se jí však chlapeček. Když potom Helena čeká druhé dítě, zemře jí milovaná maminka. Helena si začne bolestně uvědomovat, že v životě najednou postrádá blízký kontakt s nějakou jinou ženou. Že potřebuje dceru, která by ten prázdný prostor zaplnila. Její touha po holčičce se promění v posedlost. Jednou Helena narazí na starý maminčin deník a najde v něm vodítko k minulosti. Mohl by jí matčin deník poskytnout vysvětlení, proč tak strašně touží po dceři? Pátrání po pravdě ji nakonec dovede k nečekanému poznání. Některé otázky snad měly raději zůstat nezodpovězeny Touha po dceři je román o matkách a dcerách, ale také o otcích a o lásce, která se rozhodně neobejde bez komplikací. O citových tabu, o rodinných tajemstvích a o touze. O touze po věcech, které nemůžeme nikdy získat ale které snad právě proto tak zoufale chceme. (Založil/a: skjaninka)

marta-b
  4. 8. 2010, 10:25
Docela zajímavá knížka plná myšlenek a úvah o mateřství a potřebě žen mít alespoň jednu dceru (byla jsem na tom podobně:o). Líbilo se mi číst takové niterní myšlenky hlavní hrdinky, ale trochu mě v té linii příběhu rušilo to, co se Helena (hl. postava) dozvěděla z deníků svojí mámy a šla za tím. No, aspoň, že to mělo pozitivní závěr ... Takže dávám za celkovou myšlenku příběhu a zajímavou formu 4/5.
marcellia
  6. 10. 2014, 8:53
Kniha mě vůbec nezaujala,polovina jsou jen vnitřní úvahy a coby kdyby,posedlost mít dceru,a honba za minulostí zemřelé matky hlavní postavy. Čte její dětinské deníky,pátrá po tom,jaká doopravdy byla,a mezitím jaksi kašle na své dvě malé děti,které mají "díkybohu" alespoň skvělého tátu,který se o ně postará a zastane celou domácnost. Podle mě,oproti knize Nejbližší-slátanina.
Vera_28
  9. 12. 2014, 10:24
Kniha mě zaujala vyjadřováním niterných myšlenkových pochodů (až jich bylo až až), ale ta posedlost byla opravdu strašlivá, slengově řečeno - fakt jí hráblo. Je jasný, že smrt matky, zvlášť když k ní má člověk takhle blízko, je strašlivá, ale aby to mělo takový dlouhodobý dopad na malé děti, manžela a hrdinku samotnou, to je tedy něco! Ale toho jejího "svatého" manžela bych fakt brala. :-) A pak to pátrání po minulosti - proč? Když už si někdo vede tajný deník, tak tam asi napíše úplně všechno a bez obalu, ne?