Bílí baroni ani bílý plášť nezakryje zelené mozky

Bílí baroni ani bílý plášť nezakryje zelené mozky Originální název: Bílí baroni ani bílý plášť nezakryje zelené mozky

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-531-1

XYZ (2011) 978-80-7388-531-1 472

Humorný román s podtitulem Ani bílý plášť nezakryje zelené mozky nás přivádí do prostředí vojenských lékařů. Autor v něm líčí své vzpomínky na studia medicíny na vojenské škole, střety s vojáky z povolání, absurditu doby i to, jak se s humorem a nadhledem sobě vlastním po svém se všemi situacemi vyrovnával. Knihu doplňují ilustrace Petra Urbana.

ilcibo
  26. 12. 2013, 11:12
Příběh se odehrává převážně ve vojenské lékařské škole v Hradci Králové v době normalizace.
Autor plasticky rozehrává osud hlavního hrdiny Michala Kunce a jeho kolegů od nástupu do přijímače, až po zdárné ukončení šestiletého studia. Hned v prvních stránkách se příběh promění v ohňostroj gagů, skečů i absurdních situací a čtenář si nemá šanci odpočinout až do konce.
Jiří Kučera ve své grotesce dokázal proměnit neosobní prostředí normalizační armády na manéž plnou klaunů a tím ho alespoň na chvíli polidštit.

Srovnání s mnohem staršími a slavnějšími Černými Barony M. Švandrlíka se člověk samozřejmě neubrání.
Název si o to sám koleduje. Pokud bych oba texty měl porovnat, použil bych fotbalovou terminologii.

„Viděli jsme skvělé utkání.
Potkal se zkušený tým plný hvězd v čele s kapitánem Kefalinem a ambiciózní nováček. Favoritem bylo mnohem zkušenější družstvo černých a to pro svou známou vytříbenou hru, plnou brilantních přihrávek.
Od počátku bylo ale střetnutí vyrovnané.
Bílí se ukázali jako nečekaně rovnocenný soupeř.
Na skvělou techniku černých, odpovídali tvrdou rychlou hrou s překvapivým zakončením.
Není proto divu, že jsme se dočkali i krásných gólů a konečná remíza je asi spravedlivá.
Černí potvrdili svou kvalitu a Bílí si vydobyli své místo na slunci.
Kdo zápas viděl určitě nelituje, že si koupil lístek.“

Jiří Kučera svůj příběh vypráví v první osobě a je v jazykových prostředcích mnohem tvrdší, než jeho oblíbený předchůdce.
Oba texty ale dělí víc než padesát let.

Já byl spokojen a může jen doporučit.

P.S. již vyšel i druhý díl ...dívám se po něm.