Temná čerň

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2369-8

Knižní klub (2009) 978-80-242-2369-8 398

Ostřílený agent britské výzvědné služby SIS Nick Stone se ve Washingtonu marně snaží vzpamatovat se ze smrti mladičké Kelly, kterou poté, co byli zabiti její rodiče, přijal za svou a za jejíž osud se cítí odpovědný. Stále si také vybavuje okamžik, kdy před lety během války v bývalé Jugoslávii při nepodařeném atentátu na srbského generála Mladiče bezmocně přihlížel hrůzné vraždě bosenské dívky Ziny. Fotograf Jeral, kterého Nick náhodně potkává a jehož zná právě z Bosny, mu vypráví o tajemném Hasanu Nuhanovičovi. Ten na Balkáně zázračně zachraňoval životy nevinných civilistů a mohl by prý v budoucnu sjednotit muslimy na celém světě. Jeral touží skrývajícího se Nuhanoviče vyfotografovat a přítele přesvědčí, aby s ním jel do válkou zbědovaného Iráku, kam prý muslimský mírotvorce právě míří. Nickovi přitom nejde jen o útěk před nezhojitelnými životními ranami a bezcitnými nadřízenými - na cosi zásadního by se totiž Nuhanoviče rád sám zeptal... Svým nenapodobitelným drsným a ironickým stylem nás Andy McNab tentokrát provází peklem poválečného Iráku a posléze příběh korunuje temným finále - v Bosně, kde vlastně kdysi začal. (Založil/a: skjaninka)

sharky95
  3. 4. 2012, 15:12
Co k tomu dodat? Výborné počtení. Autorův pohled na věc dodává nový rozměr. Ještě musím autora pochválit, je to poprvé, co mě zasáhla smrt vedlejší postavy. Při čtení sem se musel i párkrat zastavit a zamyslet se...
tequilaking
  16. 5. 2012, 23:24
Mám jiný názor než sharky95. Podle mě hodně slabý díl jinak výborné série. Nick Stone se tentokrát nesnaží vyhrabat z žádného průseru a to je znát. Skoro polovinu knihy se poflakuje po městě nebo po hotelu a popisuje, jakou značku limonády si koupil nebo co bylo v TV. Klidně přeskočte až na setkání s Nuhanovičem - někde za str. 70.