Milostný dopis klínovým písmem

Milostný dopis klínovým písmem Originální název: Milostný dopis klínovým písmem

Torst - 2008
ISBN: 978-80-7215-349-7

Torst (2008) 978-80-7215-349-7 348

Prozaická prvotina Tomáše Zmeškala je velkým českým románem o druhé polovině dvacátého století. Románem napínavým, historickým i milostným. Nenápadně a zároveň neobyčejně sugestivně ukazuje - bez velkých dobových obrazů a jakékoli prvoplánové politické proklamace -, jak odporná může být doba, která dovoluje vyřizovat si osobní účty prostřednictvím státní perzekuce, jak hluboce dokázal stát vstupovat až do soukromých ložnic a rozvracet vše, čeho se dotkl, kolik síly si žádal i malý odpor proti němu. Román popisuje i míjení, vinu a trest, nesnadnost odpouštění a nenápadnou lidskost podloženou soucitem a neokázalou pomocí. Součástí románu je několik odboček, ucelených příběhů na morální témata, obrazů v obraze. Román nabízí čtivý, nepodbízivý a hluboký čtenářský zážitek, při němž nechybí ani humor. Tomáš Zmeškal se narodil roku 1966 v Praze a vystudoval anglický jazyk a literaturu. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel. (Založil/a: Khalidah)

Tomáš Zmeškal Tomáš Zmeškal
*??.??.1966

teite
  8. 4. 2014, 20:45
Skvělá kniha. Čtivá, strhující, přitom hluboká a bez laciných efektů. Nesmírně milé překvapení v každém směru.
modi
  11. 11. 2012, 16:26
Jen několik poznámek k tomu, co jsem přečetl naposledy:
# Román LUCEMBURSKÁ ZAHRADA od MICHALA AJVAZE, je útlá knížečka a navíc kniha roku 2011, ale mě dalo dost zabrat, abych jí vůbec dočetl - nevím, prostě když to nejde, tak to nejde - 60%.
# ZLODĚJKA KNIH od MARKUSE ZUSAKA se mi líbila moc, a tak jsem sáhl i po jeho dříve napsaném románu POSEL, ale bohužel tato kniha už pro mě asi není, možná před 25ti lety - 60%.
# HISTORICKÉ ROMÁNY NOAHA GORDONA jsou přímočaře zaměřeny na příběh, ale poctivě odpracované a až do konce Vás nenechají vydechnout. Jeho RANHOJIČ i ŠAMAN jsou jednoznačně skvělé - 80%.
# VLADIMÍR SOROKIN je prostě moje krevní skupiny, a i od románu TŘICÁTÁ MARININA LÁSKA jsem dostal přesně to, co jsem čekal - 100%.
#Nejvíc miluju, když mě něco mile překvapí. Podařilo se to románu MILOSTNÝ DOPIS KLÍNOVÝM PÍSMEM. TOMÁŠ ZMEŠKAL je skoro můj ročník, vím o čem píše, a dělá to sakramensky dobře - 100%.
double trouble
  1. 10. 2012, 20:22
Kniha mne mile překvapila a až na cukrářovy vize a příběhy, které měl dle mého soudu autor vynechat nebo napsat zvlášť (zajímavé, ale do příběhu to vůbec nepasuje) mohu doporučit.
mohamedsfinger
  18. 3. 2010, 20:06
V moderní české literatuře je tato kniha důkazem, že i my můžeme mít kvalitní autory, schopné konkurovat i světu. Samozřejmě má tato kniha, jako každá prvotina, své mouchy, ale asi nejvíce se blíží tomu, jak bych si představoval opravdu dobrou knihu.