Originální název: The great Gatsby

Dokořán (2013) 978-80-7363-555-8 166
Československý spisovatel (2012) 978-80-7459-095-5 197
Leda (2011) 978-80-7335-270-7 296
Odeon (1979) 298

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát, ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů.

Ghoulman
  9. 10. 2016, 11:00
Exkurze do vyšší společnosti, kde v oslňujícím lesku šperků, večírků a milostných pletek, probleskují čím dál tím zřetelnější stopy kočičího zlata, nesplněných snů a samoty. Pokud bych měl popisovat knihy pouze pomocí lidových rčení, pak tato by nesla bez zaváhání přízvisko „není všechno zlato, co se třpytí“.
janeicka
  15. 9. 2013, 23:45
Nevím, jestli bych se ke Gatsbymu dostala nebýt Leonarda DiCapria v nejnovějším filmovém zpracování, ale rozhodně nelituju - v knihovně na mě už čeká i Něžná je noc :-) Tuto spíš novelu jsem přečetla za jediný večer a rázem se stala jednou z mých nejoblíbenějších knih. Moc se mi líbil styl vyprávění, vykreslení americké společnosti té doby, a samozřejmě i milostný příběh Gatsbyho a Daisy, jakož i další postavy - takže za sebe hodnotím jasných 5*
Anael
  1. 9. 2012, 0:56
Každý říká něco jiného. Jednomu se kniha líbí, druhému zas ne. No... mě se líbila a to hodně. Fandila jsem Gastbymu a Daisy. Zároveň mi Daisy pěkně lezla na nervy. Prostě román z amerického života, který mi dal to, že já bych takhle žít nechtěla.
Peetuliska
  26. 2. 2014, 15:27
Příběh chlapce, který se z chudého propracoval na velmi bohatého pašováním whisky, milá jeho srdce mu ovšem proklouzla mezi prsty, když byl odveden na vojnu. Hezky zpracováno téma amerického snu, doporučuji jako odpočinkovou četbu, která pobaví.
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:35
Jsem ráda, že mám tuhle knížku z povinné četby už přečtenou. Díky autorově stylu psaní se mi kniha hrozně špatně četla a přišlo mi, že je to celkově o ničem. Jediné slovo, co podle mě tuto knihu dokonale vystihuje je: NUDA
Keatin
  27. 4. 2013, 10:42
Čekala jsem román o velkém Gatsbym ...jaké zklamání, že velký prostor velký Gatsby nedostal. Styl psaní mi nevadil, spíš plytkost děje, dalo by se to rozvést daleko více, dalo by se s tím pohrát, i když na druhou stranu si myslím, že ta strohost, která na mě z knihy dýchala, měla své opodstatnění a dělala příběh syrový, brutální, nemorální, přetvařující se ..tedy takový, jaký může být samotný život. O to víc jsem teď zvědavá na film.
Rames
  31. 3. 2013, 16:02
O muži který celý svůj život usiloval o ženu která za to nestála. O ženě která nešťastnou náhodou zabije. O příteli který přichází o iluze.
"Je mi třicet," řekl jsem. "Už pět let jsem moc starý na to, abych sám sobě lhal a říkal tomu čest."
VerenaLord
  1. 12. 2013, 0:35
Velký Gatsby - nádherná pastva pro literárně zaměřenou mysl. Krása, zajímavý příběh zařazený do krásné doby jazzu a divokých večírků, do toho příběh nešťastné lásky a touhy po štěstí.
prkali
  15. 5. 2016, 15:34
Část druhá knihy "Jak jsme v Teheránu četly Lolitu" Ázár Nafísíové se jmenuje Gatsby. Auborka o něm (m.j.) přednášela na několika teheránských univerzitách a kniha je tam pozoruhodně objevně a velmi citlivě rozpitvána - že snad si ji taky přečtu! Ačkoli po shlédnutí filmu jsem to neměla v úmyslu. Naprosto úchvatný a strhující je tam popis "soudního procesu" s tímto románem, který Nafísiová spolu se svými studenty při jednom ze seminářů sehrála - sama se tehdy ujala role obžalovaného - knihy.
Pend
  30. 7. 2012, 14:54
Přijde mi, že je to hodně přeceňované. Ano, čte se to dobře, ale klouže to po povrchu, dialogy jsou o ničem, pouze zabalené v krásných slovech.
Eidalon
  24. 3. 2014, 10:56
Velký Gatsby a Francis Scott Fitzgerald a neb povinná literatura za dob mých studií na gymnáziu někdy v polovině let sedmdesátých. Americká klasika, která o době a Americe období počátku dvacátého století až do velké krize říká víc, než stovky stránek jakékoli „naučné“ knihy mapující toto období.

Po knize jsem sáhl po dlouhých desítkách let, tak trochu ovlivněn novým vydáním knihy a především novou verzí filmu (mám na mysli tu z roku 2013, verze z roku 2000 mne moc neoslovila), když tu třetí z roku 1974 s Robertem Redfordem a Miou Farrow mám ještě dost v paměti, neboť film patřil k tomu nejlepšímu, co se v té době dalo vidět.

Přesto číst tuto knihu a správně jí porozumět, to chce od čtenáře přece jen maličko přípravy, zabrousit něco málo do dějin USA a pak do života samotného autora, který sám prožíval podobný život a i konec, jako jeho hrdinové v knihách, které napsal a Velký Gatsby je jen jedou z nich. Fitzgerald je typickým představitelem ztracené generace – která vehementně projevovala svou nedůvěru a nesouhlas k tehdejší americké společnosti „zasažené následky“ první světové války a celou hospodářskou situací.

Kniha nepředstavuje žádný trihler se spoustou akce, složitými zápletkami, hlavní hrdinové nejsou žádní supermani ani specielně vycvičené komando, které by Vás vláčelo litry krve a zahrnovalo spoustou techniky a zbraní. Nakonec kniha vznikla v roce 1925 na francouzské Riviéře, v té době bylo autorovi 28 let, a tak se nelze divit, že styl psaní byl trochu jiný.

Klasický milostný trojúhelník je zde zarámován do podhoubí, kdy na jedné straně stojí rozsáhý rodinný majetek a jedinou zásluhou jejich uživatelů bylo „správně se narodit“ a naproti tomu stojí majetek, který byl pracně získán možnostmi, které země přinášela.

Kdo má peníze, má moc, čím více peněz, tím více moci, a peníze jsou stále jen peníze, ať mají původ odkudkoli. Jak staré a stále platící, byť od vzniku díla již uplynulo skoro 90 let. Pokrytectví, pochlebování a plácání po ramenou, znuděnost panských paniček a vymýšlení zlotřilostí, alkohol, drogy a sex, to vše zde ale najdete, přesto popsáno stylem, který již dneska není úplně in, ale právě možná proto přitažlivý.

Hlavní hrdina a vypravěč této novely, mladý Nick Carraway z amerického středozápadu, přijíždí do New Yorku a zabydluje se do prestižního prostřední Long Islandu, tohoto ostrova bohatství uprostřed velkoměsta. Jeho sousedem je zbohatlík Gatsby, kterého newyorská smetánka pomlouvá za jeho zády pro způsoby, jakými se dostal k penězům, ale směle užívá jeho bohatství a pohostinství, kterými si Gatsby kupuje přízeň vlivných starých rodů a jejich potomků.

Další postavou novely je povrchní Nickova sestřenice Daisy provdaná za Nickova známého Toma Buchanana, se kterým má malou dcerku. Manželství však není zcela šťastné, Nick dokonce osobně poznává Tomovu milenku Myrtle Wilsonovou, manželku majitele blízké autoopravny. Manželství Daisy a Toma to je především manželství peněz a vlivu dvou rodů.

Nick se seznamuje i s Gatsbym a stává se hlavním prostředníkem mezi ním a jeho dávnou láskou Daisy, kterou Gatsby poznal za dob své služby u armády, kdy byl jen "pouhým chudým důstojníkem" a ona rozmazlenou dívkou „z urozených“ poměrů. Situace je jiná, Gatsby vládne majetkem, přesto v něm přetrvává ostych k milované ženě.

Příběh nabere nečekaný směr, když se Gatsby s Daisy sblíží, aby poznal její povrchnost a nevyrovnanost. Tony, manžel Daisy, se jí však nechce vzdát. Nejde mu o Daisy samotnou jako o „čest rodu“ a udržení si vlivu.

Když na jednom nezřízeném večírku dojde k přímé konfrontaci Tomyho a Gatsbyho, Daisy odjíždí a cestou srazí v Gatsbyho autě ženu, která je shodou okolností milenkou Tommyho a která drží přes mocného a vlivného Tomyho svého manžela v šachu, byť ten se s její nevěrou nedovede vypořádat.

Daisy se však odmítá zabývat skutečností že zabila, a když se Gatsby ujme role jejího ochránce a vezme vinu za smrt ženy na sebe, nesnaží se ani naoko tuto skutečnost Gatsbymu rozmluvit. Celý příběh končí prostě – násilnou smrtí Gatsbyho a jeho vraha, manžela zabité ženy, který si dobrovolně sahá na život po té, co dokonal pomstu smrti své ženy.

Umírají tři lidé, ale lidé, kteří jsou pro newyorskou smetánku postradatelní. Gatsby, ano měl peníze, ale ten jeho původ. . .

V okamžiku, kdy zlatá husa přestane snášet zlatá vajíčka se společnost odvrátí, aby si našla „jinou zábavu“. Tony i Daisy, hlavní viníci, celou záležitost přejdou, jak nevydařený nedělní oběd. Gatsby je pohřben a truchlícími se stanou ti, se kterými poslední roky nemohl najít společnou řeč.

Velký Gatsby je především výpověď o jedné generaci, o americkém snu, který si ale teprve hledá cestu na výsluní . . . zatím tu vládne stará tvrdá rodová linie a bohatství předků.

Je známo, že kniha ve své době nesklidila velký úspěch, v dalším údobí se na ni zcela zapomnělo, stejně tak jak na jejího autora. Svou oblibu si nachází až v padesátých letech a stává se klasikou americké literatury.

A jak ji vidí a vnímá současná generace? Kupodivu spíše pozitivně, nakonec Velký Gatsby byl 5 x zfilmován a poslední verze s Leonardem DiCapriem a Carey Mulliganovou opět vzbudila velkou pozornost.

A hodnocení? Může být kniha, která byla 5 x zfilmována špatná? Přesto ale žijeme již v jiné době a nároky na dynamiku literárních děl vzrostly. Gatsby má mé plné 4 hvězdy.
Bernadette
  21. 1. 2016, 20:53
Velký Gatsby má výborný příběh a hlavně psychologii postav. Žádný hrdina není úplně černobílý, každý má své motivace a pohnutky a to, že si je můžu domýšlet mne moc baví. A k tomu to prostředí... Navíc si nemyslím, že by Daisy byla tak moc zápornou postavou. Protože, jak se někdo pokusil Gatsbymu vysvětlit: nevkročíš dvakrát do téže řeky. Gatsby je naivní snílek, toužící se vrátit k něčemu co odnesl čas, Daisy je též naivní a rozkročená mezi dvěma muži, Buchanan je omezený balík a všechno dohromady je to takové pěkně uvěřitelné. Jen kdyby to filmové zpracování nebylo tak zprasené...
Ivet
  31. 7. 2013, 23:39
Čekala jsem od knihy víc. Příběh Gatsbyho a Daisy mám ráda, opravdu stojí za přečtení, ale to čtení bylo občas utrpením. Několik dojemných citátů a krásný konec bohužel nezachrání zbytek knihy, který je plný přebytečných popisů, epitetonů, přirovnání a na druhé straně zase strašně rychlých obratů. Často jsem se ztratila v čase děje nebo o kom se to zrovna mluvilo. Některé pasáže jsem musela číst i třikrát, než jsem je konečně zaznamenala a mohla jít dál.
Celkově je to dobrá klasika. Příběh je chytlavý, ale stačil by na povídku a ne na román přeplácaný zbytečnými slovy.
G8
  10. 2. 2013, 0:06
Možná je to jen tím, že jsem měl (po nesčetné chvále na tento údajný literární skvost) zkrátka moc velká očekávání...
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 17:48
Nejprve jsem o knihu jevila pramalý zájem, ale jakmile se často setkáte s pojmy, které z ní vycházejí, pak to donutí si knihu přečíst. A mě to opravdu donutilo a nelituju. Zamlouval se mi příběh o tak dlouhé lásce a osud hlavního hrdiny byl vskutku nečekaný. Samozřejmě jak záhadně se objevil, tak i záhadně zmizel, ale přestože čtenář odhalil pravdu, jakoby pro okolní svět zůstal Gatsby neznámým.
antoniana
  16. 8. 2014, 9:34
Asi takhle, člověk pořád slyší, jak je to jedno z největších děl americké literatury. Říkám si, vážně? Protože pokud ano, tak jsou na tom Amíci dost špatně. Uznávám, že charaktery a snobství vyšších kruhů vykreslil Fitzgerald moc dobře, dokázala jsem si je věrohodně představit. Podotýkám, že jsem Gatsbyho nikdy neviděla zfilmovaného. Na knize mi ale zkrátka něco chybí, ale nedokážu přesně říci co. Výsledek je trochu rozpačitý.
Claire27
  3. 9. 2015, 12:05
Velký Gatsby mi byl vždy osudným, neboť tak tomu bylo i u maturity, za kterou mi získal jedničku. Mám moc ráda období před velkou hospodářskou krizí. Období plné tance, večírků a nové mody. Přesně takový je Velký Gatsby, avšak dává najevo ještě další, horší poznatky 20. let. Jedná se o lidskou povrchnost, pošetilost a lhostejnost. Hlavní postava, kterou je Nick Carraway, nedokáže pochopit takový způsob života a stává se pouhým pozorovatelem. Láska Gatsbyho a Daisy byla silná do té doby, než jedna strana ukázala svou skutečnou povahu. Tragický konec ukazuje tragičnost celé americké společnosti tzv. "jazzového věku". Tenhle román mám moc ráda a s radostí po něm opět sáhnu.
ROB33
  15. 11. 2013, 8:42
"Zmocnilo se mě ono přesvědčení, že s létem začíná život znovu". Skvěle napsaný milostný příběh z "jazzového věku". Knihy z této doby ať už české či jiné čtu vždy z velkým nadšením. Konec jsem četl z velkým zaujetím, i když nedopadl tak jak bych si představoval.
blaufik
  7. 3. 2016, 10:03
Jsem ráda, že jsem si tuhle knihu pořídila do knihovny. Strašně jsem se těšila, až si ji přečtu, a nezklamala mě. Knihu Jsem přečetla jedním dechem, líbily se mi večírky u Gatsbyho ( taky bych ráda byla alespoň na jednom z nich ), milostný příběh Gatsbyho s Daisy, fascionovala mě jakási naivnost Gatsbyho že všechno bude "jako předtím", a v neposlední řadě se mi líbilo přátelství které se "zrodilo" mezi Nickem a Gatsbym.
Kniha ve mne zanechala jakousi "stopu", dotkla se mne hlavně v závěru knihy, ten byl nečekaný, a smutný.
Fešná Bleška
  4. 8. 2014, 16:40
Fitzgerald prostě nezklame. A Gatsby je toho potvrzením. Miluji Fitzgeraldův vypravěčský styl, který vás naprosto omráčí. Příběh, který je jako obvykle zasazen do prostředí americké smetánky tentokrát sleduje Jaye Gatsbyho, a to skrz oči Nicka Carrawaye, mladého a chudého muže, který přijel do Ameriky zbohatnout. A jeho sousedem není nikdo jiný než sám Gatsby, jenž pořádá každý den velkolepé večírky. Právě tam se setkávají spousty lidí, kteří se sice neznají, ale přesto mají jeden společný rys: za jeho zády Gatsbyho pomlouvají kvůli nečistému způsobu, díky nimž nabyl svého bohatství. Zároveň kniha popisuje milostný poměr Gatsbyho a Nickovi sestřenice Daisy. Celkově ve mně kniha (a zvláště její konec) zanechala lehce melancholický pocit.
huttershofen
  3. 5. 2013, 15:43
Jak si tak čtu komentáře, tahle knížka působí na každého úplně jinak. Abych přidal svou trošku - já ji přečetl s nadšením od první stránky, nepřišla mi nudná ani na vteřinu. A jak si FSF hraje s dialogy je úžasný, jsou to takové ty "hemingwayovské ledovce", to podstatné na nich je nevyřčené, schované mezi řádky. A to je moje.
RockWagram
  5. 10. 2013, 11:04
Gatsbyho jsem přečetl v originále. Styl psaní je skvělej. Jenom mě zklamal ten film. Do prostředí jazzové éry házet hip hip...aspoň děje se držel. Dokonce dialogy byly většinou shodné s knižní předlohou, ale jinak doufám, že nás F. S. Fitzgerald odnikud nesleduje, old sport.
Radka Pařízková
  2. 10. 2015, 19:43
Popravdě jsem kolikrát ani nevěděla, co si mám o knize myslet. Ano byla zajímavá, americký romanťák no... Gatsbymu jsem fandila jen díky tomu, že pro mě představoval něco na způsob vrcholu naděje. Když člověk chce, tak dokáže. Když člověk věří...
Ale nedokázal.
Gatsby byl pro mě velice zajímavá knižní osobnost a zkušenost.
Karliiina
  22. 9. 2014, 16:31
Názory na tuto knihu se hodně liší. Četla jsem ji už několikrát a dost o ní přemýšlela. Děj není ani tak neobyčejný a zajímavý, ale styl Fitzgeraldova psaní mi učaroval. S touto knihou zapomenete na čas a na vše kolem vás.
A pravděpodobně přijdete na to, že ne každý je takový, jakým se zdá na první pohled...
Michelle S
  20. 11. 2013, 17:42
Obsahuje spoiler spoiler Nádherná novela o snílkovi a idealistovi, který se za žádnou cenu nechce vzdát svých snů a pro ženu, kterou miluje, obětuje všechno. Nejsmutnější na příběhu je asi chvíle, kdy nikdo z těch, kteří léta využívali Gatsbyho pohostinnosti, nechce přijít na jeho pohřeb... Nejvíc se mi asi líbily skryté, ale o to působivější emoce, které příběh vyvolává.
cheyene
  26. 9. 2013, 14:02
Velkého Gatsbyho jsem si přečetl až díky novému filmovému zpracování s DiCapriem, neboť film jako takový mne zaujal, avšak v mnohém mi navodil určité otázky či zvědavost, tudíž jsem se pustil do knihy. Bavil jsem se od první do poslední stránky, hltal jsem jednu kapitolu za druhou, nechal se vtáhnout do atmosféry smetánky té doby, divokých večírků a milionářské zábavy. Rozplýval jsem se nad košatým jazykem, jímž je kniha psaná a živě jsem si představoval každou scénu. Hlavní hrdina - Jay Gatsby - jakožto romantický naivka mi byl hrozně sympatický. Už teď řadím toto dílo mezi své nejoblíbenější knihy.
Henkie
  12. 4. 2013, 11:15
Pohled na americkou smetánku mě bavil a Gatsby je moc zajímavý člověk :). Jojo, taky bych chtěla být pozvaná na jeho večírek.
Topka
  14. 11. 2014, 20:52
Knížka patří mezi mé nejoblíbenější a díky ní se i autor dostal do mé knihovny. Jako některé i mě k ní dovedl nově natočený film. Příběh mě chytl za srdce, protože jsem si Gatsbyho zamilovala. Často jsem sahala po papíru, abych si některé krásné citáty uchovala a měla je po ruce. Bezkonkurenční.
XZvire
  8. 10. 2013, 21:20
Kniha se mi líbila, i když místy byla občas nudná. Postava Daisy mi vůbec nesedla, byla to akorát unuděná snobská holka, která neví jak se zabavit. Musím přiznat, že jsem knihu přečetla až po shlédnutí filmu od Bazze Luhrmanna, který se mi líbil o chlup víc než kniha.
kajas1993
  12. 7. 2013, 23:34
Nebýt báječné filmové adaptace s božským Leonardem v hlavní roli, asi bych se na Fitzgeraldovu tvorbu nezaměřila. Knížka mě nezklamala, až na několik nudnějších pasáží se četla lehce, Gatsbyho příběh mě zkrátka pohltil.
melilotka
  27. 4. 2016, 18:53
Knihu jsem četla až poté, co jsem zhlédla film s Leonardem DiCapriem. A díky filmu dávám i čtyři hvězdičky, jinak by bylo asi o jednu míň.
Broza
  2. 3. 2014, 21:30
Já jsem teda Daisy a Gatsbymu nefandila vůbec. Daisy je nafoukaná, sebestředná fiflena, která Gatsbyho při prvním náznaku problému opustí. Ale to je jen reakce na první komentář. :)
Jinak, kniha se mi četla moc hezky, otevřela jsem ji pozdě večer a hned jsem ji skoro přečetla. Zbytek druhý den ráno. Takzvaně jedním dechem. Líbilo se mi všechno, styl psaní, doba, místo, postavy.
Iva Ká
  17. 4. 2016, 12:22
Tak od takového díla jsem čekala víc. Budiž. Děj se vlekl. Gradovalo to až pár stran před koncem. Film od Baze Luhrmanna se mi tedy líbil víc.
Aratar
  28. 8. 2015, 16:32
Z Gatsbyho na mě dýchla melancholie, pocit ztráty a pomíjivosti všech věcí. Zajímavá je práce s dialogy, které jsou plné klišé, nepochopení a rozhovorů o počasí. Zde je to ale použito záměrně pro navození atmosféry odcizení, nudy a falše. Důležitější než vyřčená slova jsou spíš ta, která si jednotlivé postavy neříkají.
Taylor
  10. 5. 2015, 16:53
Gatsby je prostě velka kniha nikoliv počtem stran ale skvělým příběhem, stylem vyprávění a jazykem. Fitzgerald psal prostě uzasne. Kniha o vysoke společnosti, pretvarce, pokrytectví, lásce, přátelství a smrti. Filmove zpracování sem neviděl žádné a tudíž sem si knihu mohl vychutnat bez jakéhokoliv očekávání. Vyplatilo se! ;-)
D.-e.-e.-
  22. 11. 2015, 1:00
Obsahuje spoiler spoiler Mnohokrát jsem četla a slyšela, jak ženy pronášejí, že se zamilovaly do pana Darcyho z Pýchy a předsudku. Já jsem zasažena až nyní… a to Gatsbym! Zamilovala jsem do jeho neutuchající snahy, naděje, víry… Kdo četl, možná mi porozumí. Všechno, co kdy Gatsby udělal, udělal pro tu dívku! Svůj boj nevzdal, lpěl na budování vytouženého snu až do úplného konce. Srdce mi usedalo… A přízvisko Velký není dostatečně velké, aby ho kdy vystihlo.
jithushka
  17. 5. 2013, 0:45
Původně jsem jí četla z povinnosti na předmět americká literatura a moc se mi do ní ani nechtělo. Proto jsem byla překvapená, že mě toto dílo naprosto pohltilo. Fitzgerald vystihl americký sen, období odehrávající se v době Velké hospodářské krize, vztahy ve společnosti a do toho všeho zasadil zajímavý příběh. Tomuto se, dle mého názoru, říká kvalitní kniha.
SaraG
  19. 1. 2013, 19:15
Kniha mi přijde poněkud přeceňovaná, vzniklo kolem ní nějaké moc velké haló....přitom je to takový normální, jednoduchý příběh mladých lidí s poněkud tragičtějším koncem. Ale za to je napsaná krásným jazykem, takže tím u mě stoupla. Některá slovní spojení mi vykouzlila úsměv na rtech :)
dollyk
  10. 9. 2016, 13:20
Gatsby mě opět asi po patnácti letech nezklamal. Je fakt, že od té doby jsem namlsaný, ale jeho příběh je skvělý. Myslím, že žít Fitzgerald dnes, zase by se stal světovým mistrem. Nenabízí totiž jen vyprávění, ale také prostor pro fantazii a vlastní postoj, což mnoha dnešním knihám chybí, když nám tlačí předžvýkanou realitu.
Veunek
  24. 6. 2014, 10:46
Hezká knížka, kterou jsem přečetla za jeden lenošivý den. Z Daisy jsem neměla dobrý pocit, přišla mi jako rozmazlená holka, která neví co chce a nikoho/ničeho si neváží. Zato jsem pořád byla na straně Gatsbyho, i přes jeho manýry z "podsvětí". Stejně jsem ale měla pocit, že i kdyby jim to s Daisy nějakou náhodou vyšlo, tak je pro ni až příliš dobrý... přála bych Gatsbymu, aby se "trápil" spíš pro někoho, kdo za to stojí víc, než slečinka Daisy.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:38
Knížka, která rozhodně není nudná. Naopak, ukazuje hrozný obrázek společnosti, která je schopná odepsat svého člena bez mrknutí oka. Obzvlášť konec je hodně silný a hodně smutný...
Veve721
  25. 9. 2016, 20:54
Jak nadčasový děj...hrdina zbohatne jako prodejce alkoholu, kvůli dívce, která ho bere jako jednoho z mnoha. On umře, je zastřelen jejím milencem. Příběh o lásce, která za to nestojí...ale mile mě překvapil film si DiCapriem, po pravdě se mi líbil víc, než kniha.
Adenoid Hynkel
  28. 3. 2016, 9:12
Další Fitzgeraldův velký americký sen, plný přetvářky, pompéznosti a otrávenosti. Příběh svoji originalitou nevyniká, nicméně díky svému hávu vzletných vět se mu to daří chvílemi maskovat. Gatsby je velká lež, ve které ke však něco upřímného - autorovo a jeho vlastní zhnusení si svého národa, prostoduchého a zranitelného.
roccia
  10. 6. 2013, 0:35
Musím říct, že jsem čekala trochu rozvinutější příběh, nicméně kniha mě i tak nezklamala a bavila mě od začátku až do konce...a určitě bych neváhala a hned navštívila jeho večírek :)
Easykk
  11. 11. 2011, 8:33
Pardon, ale pro mně jedna z nejnudnějších knih, které jsem měl tu nečest v životě číst. Ztrápeně jsem se prokousával nikam se neposunujícím dějem plným bezobsažných dialogů a utíkal do světa své fantazie, abych se pak s ještě větším utrpením prokousával znovu tou samou stránkou, protože jsem zjistil, že jsem to přečetl a stejně vůbec nevěděl o čem to je.
lamka
  10. 4. 2016, 18:38
Knížku jsem četla už dříve a mám ji ráda, vrátila jsem se k ní díky novému filmovému zpracování v hlavní roli s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
krisstuss
  8. 2. 2015, 19:58
Tahle kniha mě opravdu dostala, zvláště odhodlanost a věrnost Jaye Gastbyho, ale ta Daisy mi lezla na nervy, absolutně si jej nezasloužila, ale co by to bylo za román bez tragické lásky ..
Ilunka
  14. 5. 2014, 14:08
Čekala jsem 150 stran večírků a chlastu, ale místo toho mě čekalo jen povrchové cosi o komsi. Příběh je sice fajn, ale chtělo by to víc rozvést.
peetulee
  2. 3. 2014, 22:03
Při pročítání hodnocení jsem váhala, zda knihu vůbec otevírat a musím říct, že jsem byla mile překvapená. Knihy o osobním vyhoření z USA z počátku 20. století mají v sobě takový honosný nádech, Velký Gatsby není výjimkou. Musíte v něm hledat více než jen románek, vše potřebné je napsané mezi řádky..
Rozhodně doporučuji! Film je na můj vkus trochu přehnaný, ale co se týče dějové linie, jede přesně podle knihy :-)
Sygi
  21. 8. 2013, 8:06
Chápu ty rozpory, které mezi jednotlivými čtenáři panují. Někomu se to zdá nudné, někomu krásné. Pro mě to bylo velice krásné. Doslova mi vyrazil dech ten náhlý zvrat v příběhu, od cca poloviny jsem totiž věřil v happy end, a co se nestalo ... Velice dobře a umělecky napsané, do detailu probraný Gatsbyho majetek a celá ta společnost 20. let ... Někdy bych se tam chtěl podívat :)