Originální název: Plateforme

Garamond - 2013
ISBN: 978-80-7407-188-1

Garamond (2013) 978-80-7407-188-1 292
Garamond (2008) 80-7407-014-X 287

Protagonistou této knihy o hledání štěstí a lásky v citově vyprahlém současném světě je opět autorův generační druh, zde už čtyřicátník, úředník na ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami. V líčení jejich vztahu možná Houellebecqova čtenáře překvapí méně cynický tón, avšak o to kousavější soudy o pokrytectví západní civilizace i o možných alternativách, vedoucích do slepé uličky terorismu. Skandální autor se nezapře v otevřeném líčení erotických scén i ve velmi kritických připomínkách na adresu různých náboženství. (Založil/a: skjaninka)

Tyet
  2. 11. 2014, 20:59
Třetí kniha Michela Houellebecqa, kterou jsem otevřela, ale pouze druhá, kterou jsem dočetla. Elementární částice jsem nedokázala při nejlepší vůli strávit, ačkoliv autorův brilantní, zžíravý a sarkastický styl se mi líbí. Naproti tomu Možnost ostrova je jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem četla a hluboce mě zasáhla.
Platforma je opět o sexu, jak se dá u Houellebecqa čekat, ale navzdory typicky melancholickému cynismu, který se uplatňuje v počátečních kapitolách, většina knihy vlastně cynická vůbec není, je smutná, beznadějná a zoufalá, ale zdá se, že Houellebecq dokonce ví něco i o lásce. Člověk, který dočte Houellebecqovu knihu, si nakonec ulehčeně oddychne, že snad nepatří do světa, který on popisuje s takovou trpkostí a beznadějí. Rozhodně doporučuju k přečtení.
Jana Edita
  27. 4. 2016, 19:45
Nebylo to špatné, ale na můj vkus je tu až příliš mnoho sexuálních scén, které se mi tentokrát (na rozdíl od Elementárních částic) zdají být samoúčelné.
Palahniuk
  18. 3. 2015, 10:14
Platforma je první kniha, kterou jsem od Houellebecqa četla. Jsem z ní nadšená, jelikož Michel dokáže trefit desítku, aniž by se u toho kroutil jak pitomec a používal nabubřelá velká slova. Z jeho brutální upřímnosti a kopání do sebe sama jsem nadšená a spokojeně si chrochtám, i když bych se jakožto žena mohla cítit uražená některými jeho myšlenkovými pochody. Ale nejsem kráva.
edulla
  25. 10. 2016, 19:57
Jsem ráda, že jsem v případě Houellebecqa začala Rozšířením bitevního pole a Možností ostrova, protože kdyby mi přišla pod ruku jako první Platforma, asi bych ve čtení tohoto autora nepokračovala. Po autorech, jako jsou de Sade, Wilde či Nezval už mne takové množství papírového sexu nezaskočí, ale ani neohromí. Když dám stranou přílišnou jednotvárnost knihy v tomto směru, zbytek nezklamal, autor se opět dotýká mnohdy téměř nevyhnutelných témat života a společnosti. Platforma i tak stojí za přečtení. Leč z důvodu výše uvedeného může některé čtoucí povahy zbytečně unavit a odradit od jinak velmi vyzrálého pohledu na věc. Plus - pro mne osobně byla kniha zajímavá i z toho důvodu, že se odehrávala v místech, která trochu znám.
vecne_vysmata
  26. 5. 2013, 17:02
Člověk musí být hodně tolerantní, chápavý a otevřený, aby se mohl naladit na Houellebecqovu vlnu. Proto asi nikdy nebude masově oblíbeným autorem, na to je příliš kontroverzní. Přesto - dočetla jsem s pusou dokořán a mrazením v zádech. Jo, i takhle nějak by mohla vypadat láska.