Salomon - Přežil jsem v Hitlerjugend

Originální název: Salomon - Přežil jsem v Hitlerjugend

Primus - 2001
ISBN: ISBN 80-86207-29-3

Primus (2001) ISBN 80-86207-29-3 181

"Rozhodl jsem se, že napíšu celou pravdu, bez ohledu na to, jak si ji kdo bude vykládat," říká Sally Perel. Po letech mlčení pak odhaluje tajemství své dvojí identity: Žid Sally Perel unikl holocaustu v nacistické uniformě, přežil uprostřed Německa jako Jupp Perjell, člen Hitlerovy mládežnické organizace - Hitlerjugend. Přesvědčivě líčí své neuvěřitelné zážitky i svou vlastní rozpolcenost z tohoto dvojího života, který ho přinutil hrát roli oběti i pachatele současně. (Založil/a: Lakmé)

olla
  28. 2. 2016, 23:23
Knihu jsem si přečetla až poté, co jsem shlédla zdařilý film Evropa, Evropa. Líbila se mi skoro stejně jako zmíněný film. V knize se hrdina zamýšlí nad tím, jestli udělal správně, že jako Žid hajloval v Hitlerjugend, zatímco jeho souvěrci umírali v Osvětimi. Obhajuje se tím, že chtěl jen a pouze přežít a asi je to správně. On měl totiž tu zázračnou schopnost ze všeho se vykecat. A to nemá jen tak někdo.