Dva proti Říši

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3619-3

Knižní klub (2012) 978-80-242-3619-3 475
Knižní klub (2007) 978-80-242-1935-6 475

Dne 27. května 1942 byl v Praze proveden atentát na SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha, třetího nejvyššího nacistického představitele po Hitlerovi a Himmlerovi. Heydrich bezprostředně po svém nástupu do úřadu zastupujícího říšského protektora nastoluje vládu teroru proti obyvatelům. V reakci na novou vlnu poprav a ve složité politické situaci se exilová vláda v Londýně a její zpravodajská služba odhodlají k odvážnému plánu - v několika skupinách jsou v protektorátu vysazeni parašutisté. Dva z nich tvoří skupinu Antropoid: Josef Gabčík a Jan Kubiš. Atentát se málem nezdaří, Heydrich je vážně raněn. Okamžitě se rozbíhá obrovská pátrací akce. Když o týden později Heydrich umírá, nařizuje Hitler jako odvetu likvidaci Lidic. Na základě udání Karla Čurdy je ráno 18. června 1942 obklíčen kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se skupina skrývá. Odpor hrstky mužů trvá několik hodin, výsledek je nevyhnutelný. Kubiš s dvěma dalšími padne při obraně kostela. Zbývající čtyři, mezi nimi Gabčík, uvěznění v zaplavované kryptě a již bez munice, volí sebevraždu. Dva proti Říši je historický román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Román, který zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav, nabízí stále inspirující příběh o skupince statečných vojáků, jednom diktátorovi, zradě, smrti a svobodě. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  27. 11. 2015, 17:52
Kniha je dobře napsána a jistě si plný počet hvězd zaslouží. Skvěle je popsán průběh atentátu a stejně tak pátrání po atentátnících.
Introvert
  21. 11. 2016, 0:39
Naprosto strhující kniha. Chtělo by se říci, že je plná silných míst - ale to by v ní musela být také nějaká slabá. Ta jsem nezaregistrovala, a proto se kniha Dva proti říši řadí k tomu nejlepšímu, co jsem četla nejen letos, ale vůbec.
Oceňuji, jak autor zvládl dostat do knihy atmosféru tehdejší doby. I když jsem právě nečetla, ale věnovala se běžným činnostem, bylo mi, jako by na mě ležela tíha, opravdová těžkost času válečných let.
Smekám a cítím ohromný respekt i úctu nejen k oběma členům skupiny Anthropoid, ale ke všem, kteří se dokázali nějakým způsobem nacistickému zlu postavit.
janeicka
  3. 7. 2014, 8:53
Z této knihy jsem měla zprvu hodně rozporuplné pocity. Nemohla jsem si zvyknout na odlehčený styl vyprávění v první části, kdy se parašutisté chovali strašně nerozvážně a autor, který chtěl čtenářům vysvětlit současnou situaci, neváhal dělat blbce z prezidenta Beneše, který určitě ještě v roce 1941 nevěděl, co je RSHA a jeho hlavní složky. Navíc Slováci mluvili česky, a jediným slušně vykresleným charakterem byla postava Reinharda Heydricha, takhle nějak bych si ho představovala - až na tu scénu s korunovačními klenoty, ta se opravdu nikdy nestala, ale autor si evidentně nemohl pomoci. Takže jsem knihu po sto stránkách zavřela a vrátila jsem se k ní až po více jak 14 dnech, což obvykle nedělám, ale mám ve zvyku knihy dočítat. Naštěstí se příběh zdárně rozjel, skvěle vykreslené německé vyšetřovací praktiky, samotný atentát i závěr románu, proto hodnotím nakonec 5*.

Osobně musím dodat, že necítím žádnou národní hrdost nad muži, kteří svým naprosto bláhovým činem spustili takovou lavinu poprav, že to nemělo v české historii obdoby. Stovky a stovky popravených, Lidice a Ležáky, jen si přečtěte na konci knihy seznamy osob, kteří parašutistům pomáhali - popraven s celou rodinou, popraven s manželkou a třemi syny, spáchal sebevražd před zatčením, celá rodina popravena... Hlavně že se exilová vláda daleko za hranicemi a v bezpečí radovala, jaký jsme udělali dojem na západní mocnosti - ale jejich rodiny nebyly na seznamu popravených.
Ariko
  20. 8. 2016, 23:34
Hodne silna kniha, ktera zmenila v leccems muj pohled a navedla me i k zajmu o druhou svetovou valku a domaci odboj. Autor je borec.
Keatin
  5. 9. 2016, 16:27
Autor vás přímo nutí obracet jednu stranu za druhou naprosto bez dechu ...i když víte, co příjde a jak to skončí, stejně vás umně dokáže udržet v napětí. Kniha, která vás donutí myslet nad tím, co se dělo, co to rozpoutalo a vlastně si na to všechno udělat svůj vlastní názor. Musím říci, že jsem našim klukům fandila, aby se jim jejich úkol povedl, nicméně, ono nic není černé, nebo bílé. Cítila jsem velmi rozporuplné pocity, zda to, co učinili vlastně bylo dobře ...v tomto ohledu mi z duše mluví uživatelka janeicka.

Autor odvedl kus pořádné práce, kniha je dobře napsaná, je to poctivý kus práce. A jen povzdechnutí na závěr: kéž by tato kniha byla odrazem autorovy fantazie a ne popisem událostí, jež se opravdu staly. Těžko uvěřit, že se tohle všechno a ještě více dělo před "pár lety" v mé rodné zemi ...
zoro2
  19. 10. 2015, 16:47
Kniha o přátelství, lásce, zradě, zvěrstvech, kterých se dopouštěli Němci za války a jednom atentátu. „Přečteno“ v podání pana Freje a byl to silný zážitek. Ruku na srdce, kdo z nás by dnes dobrovolně šel do tak riskantní operace? Je jasné, že po cirka 20 letech po vzniku Československa a také po tom, co jsme se na začátku války vzdali bez boje, bylo vlastenectví vnímáno jinak, než dnes. Je také jasné, že po spáchání atentátu, byly represe proti Čechům obrovské, jenže na co by kdyby se minulost neptá. Jediné, co bych snad autorovi vytknul je fakt, že Gabčík hovoří česky. Sice chápu, že jde o českou knihu, ale přece jen to nebyl tatar, takže si myslím, že i ti z nás, co slovensky neumí, by to nakonec dali. Výsledný verdikt - dost dobrý.
Blondi
  12. 12. 2012, 14:56
Dva proti Říši.... asi jsem nikdy nečetla nic tak dojemnýho. Nebo já ani nevim, jak to říct.... nedokážu vůbec popsat, co to se mnou udělalo. Po hodně dlouhé době jsem ucítila pocit národní hrdosti, která mě bohužel místy ihned opouštěla (chování některých Čechů). Neskutečné dílo, které je ale tak skvělé právě díky tomu, jak skvělí byli NAŠI kluci a co všechno dokázali. Uplně mě mrazí z toho, jak jim muselo být,co všechno museli prožít.Je to strašně silný příběh a jsem ráda, že na ně alespoň někdo nezapomíná...
lensha95
  9. 11. 2014, 15:35
Kniha, o které budete muset dlouho přemýšlet. Jedna z nejlepší, které jsem kdy četla a určitě nejlepší z doby druhé světové války. Je těžké posoudit, jestli rozhodnutí spáchat atentát na Heydricha bylo správné. Je fakt, že represe byly obrovské a nepředstavitelné. Ale jak můžeme vědět, jak by to vypadalo, kdyby Heydrich zůstal? O tomhle vás kniha donutí přemýšlet. Já však nad českými parašutisty cítím národní hrdost, protože s odhodláním plnili své úkoly, a věřily v jejich správnost. Myslím, že je špatné odsuzovat českou exilovou vládu za to, co se stalo po atentátu.
rt12
  3. 3. 2015, 19:33
Nemíním zde polemizovat, zda atentát byl či nebyl správný. Já osobně bych byla pro hodit granát na všechny hlavy tehdejšího fašistického vedení. Ovšem zde jde o knihu a ta mne mile překvapila detailním popisem událostí, které předcházely samotnému atentátu. Nechybí akčnost, napětí i psychologické vykreslení a myšlení postav. Nejen Gabčíka a spol., ale i ostatních aktérů, kteří se přirozeně báli a přesto odvážně pomáhali. Ovšem i těch kteří zradili nebo nevydrželi mučení. V neposlední řadě fašistických představitelů, kteří nebyli pouze sadističtí fanatici, ale i inteligentní vyšetřovatelé a vojáci s přísným řádem. Poutavá akčně - napínavá forma psaní Vás nepustí k jiné činnosti dokud knihu dočtete.
Pett
  17. 4. 2016, 22:35
Silné... opravdové... dechberoucí... kruté... lidské... a navíc je to české... já... já... zírám a ani nedutám!
Příběh nabitý akcí od prvního až po poslední písmenko... tolik silných momentů, že nestíháte ani dýchat... jste lapeni, jste pohlceni... máte tendence ty kluky varovat... ochránit je... a nejen ty dva, ale je všechny... cloumá vámi zlost, bezmoc, zoufalství a ve finále i obrovský obdiv jejich odvaze... nadáváte nahlas... při atentátu vás omejvají... proboha, vždyť vy jste tak mimo, že se bojíte, že to ten zmetek přežije... události poté jsou srdcervoucí... ta lidskost... proboha, ta lidskost... mě připravovala o rozum! Tohle vám zaměstná hlavu na hodně, hodně dlouho... zkrátím to tady na... bylo mi ctí!!!
psychoklara
  20. 3. 2014, 13:38
Poprvé v životě mi přišla vhod moje ostudná neznalost dějepisu. Zatímco většina čtenářů asi ví přesně, jaké události budou následovat, pro mě byla kniha až nesnesitelně napínavá a plná překvapení (věděla jsem jen kde a kdy zahynou, nevěděla jsem už kdo a jak a dokonce ani, jestli byl atentát úspěšný). Rozhodně nejsem fanoušek válečné literatury, jediná kniha na podobné téma, kterou jsem přečetla, byla Zlodějka knih, ale musím říct, že tento příběh mě naprosto nadchnul! Navzdory mému očekávání nudných technických popisů zbraní či letadel byl psán velmi srozumitelně a čtivě i pro naprostého laika. Je to příběh o přátelství, lásce, vlastenectví, cti a zradě, to vše zasazeno do důležitých událostí naší historie, bez kterých by Česká Republika možná ani neexistovala. Oceňuji, že se autor nevyžíval v nechutnostech, přestože druhá světová válka je jimi prolezlá. A musím konstatovat, že mě nenudila jediná stránka.

Takže - pokud příliš nečtete knihy z válečného období, tuhle knihu DOPORUČUJI!
A - pokud stejně jako já neoplýváte dobrou znalostí naší historie, DOPORUČUJI DVOJNÁSOBNĚ! Je čas doplnit si mezery tou nejzábavnější formou :).

Jen lituji svého předchozího způsobu hodnocení. Jestliže jsem Zlodějce knih dala pět hvězd, Dva proti Říši by měli dostat šest.
estrellita
  27. 7. 2015, 8:33
Výborná knížka, smekám před autorem....a také před odvahou a statečností našich lidí, po dočtení mám stále úplně stažené hrdlo..Vřele doporučuji k přečtení!!!
Scathach
  19. 8. 2013, 10:28
Dva proti Říši je právě ten román, který ve vás zanechá hned několik věcí a myšlenek na ně; to, jak je lidská krutost bezmezná a jak jsou někteří lidé zaslepeni zarytou nenávistí a nechutí. Češi, kteří v té době bojovali v odboji proti mocné Říši, se v mém srdci usadili jako hrdinové, protože to co dokázali, je pro mě opravdu neskutečné. Ani si nedokážu představit, jak moc těžké muselo všechno být. Jsem neskutečně ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst.
Potulný mnich
  11. 8. 2013, 20:49
Vlastenectví, toto slovo v dnešní době skoro ztratilo význam a asi málo lidí by dneska šlo a bojovalo by s hrdostí za tuto naší malou zem.

Musím smeknout před lidmi v té těžké době plné strachu, udavačství, mučení a poprav, kteří bojovali, jak skrytě, tak i otevřeně za naše budoucí životy a za naší svobodu....

Autor vás vtáhne do děje, že si opravdu představujete, jak plánujete atentát na Heydricha a cítíte to nebezpečí kolem vás, které proniká do morku kostí....
navabaca
  13. 11. 2016, 19:48
Jazykově průměrné, místy bez jemnocitu pro češtinu a její křehkou logiku. Výtečnými stránkami díla jsou bez ustání strhující děj a minimální fabulace. Zdejší hodnocení knihy přesto považuji za nadsazené. Není však snadné zachovat si kritické vnímání a objektivitu, před zářící gloriolou našich největších hrdinů. Buďme vděčni, že se našel kvalitní autor, který svůj první román zasvětil právě jim. Šulcovy popularizační zásluhy jsou obrovské.
Daniel_852
  28. 9. 2016, 9:44
Kniha je pěkně napsaná, prvních pár stran jsem si myslel že to bude nudné, ale autor to postupně zlepšil na pět hvězd.
Claire27
  5. 3. 2016, 11:23
Neuvěřitelně skvěle zpracovaná kniha! Velké dík Jiřímu Šulcovi za tohle dílo. Nikdy nezapomeneme. Děkujeme kluci. Jeden z důvodů proč být hrdým Čechem. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze jsem navštívila a pocity jaké jsem uvnitř měla, a to především v samotné kryptě, se nedají jen tak popsat.
Rominka
  27. 12. 2015, 18:31
Výborná knížka, výborný styl psaní, výborné vykreslení postav. Docela jsem se této knize vyhýbala z důvodu známé zápletky, ale vůbec nebylo proč. Člověk při četní stejně pořád doufá, že to dobře skončí a drží všem klukům palce :) za mě pět hvězd a mažu si pro ní do knihkupectví. Opravdu doporučuji.
23.44
  23. 7. 2012, 19:01
Na základě výborných recenzí jsem si knihu chtěla koupit. Dnes po jejím přečtení jsem ráda, že k tomu nedošlo. Je to tak temné, tak zoufalé a bezvýchodné...čtenáři, který dopředu ví, jak všechno dopadne, nedává žádnou naději. Hrozná doba... Nenašla bych odvahu se do čtení pustit znovu. Jde o skvěle napsané dílo, které podle mě nemá slabé místo.
Makulenka
  30. 7. 2016, 17:52
Tuhle knizku budu zpracovavat dlouho. Cetla jsem na ni vyborne recenze a kdyz byla v knihovne konecne volna, sla jsem do ni. Precetla jsem ji za 1,5 dne, nedalo se od ni odtrhnout. I samotne jako roman by to bylo uzasne, ale to, ze jde o historii nasi zeme dodava knize na udernosti. Je napsana tak dobre, ze se clovek citi primo byt ucatnikem akci a porad premysli: "Jaka by byla moje role? Podlehla bych?"
Knizku na 100% doporucuji, nejedna se o klasickou valecnou literaturu pro chlapy, ale o perfektne zpracovani prace odboje vc. zaznamenani osobnich zivotu jeho akteru. Nechybi akcnost, napeti, laska, pratelstvi...
dalimoni
  6. 11. 2012, 0:38
Výborně napsaná kniha o atentátu na Heydricha a nejen o tom. Velmi dobře propracovaný popis té doby, hrůzy jaké lidé zažili v této době, se dají těžko pochopit i po 70. letech a je velmi těžké se do situace jednotlivých hrdinů té doby vcítit. Každopádně skvěle napsané i jako historický dokument, i když je to románově zpracováno, dost se to podobá oficiálním historickým pramenům. Kniha je vhodná nejen pro milovníky historie druhé světové války. Čte se jedním dechem, takže komu nevadí knihy z války, určitě si přijde na své.
Pixx-73
  28. 8. 2012, 13:08
Skvěle napsaná a hodně napínavá kniha. Dokonalé vykreslení temné atmosféry protektorátu. I když jsem samozřejmě věděl jak příběh dopadne, stejně jsem knihu téměř nedokázal odložit.
Plue
  15. 7. 2016, 15:04
Perfektní! Celou dobu jsem našim českým hrdinům fandila, i když jsem věděla, jak to s nimi dopadne... Doporučuji přečíst.
dollyk
  4. 10. 2016, 19:04
Je to napsané dobře. To je jedna neoddiskutovatelná věc. Jsou tam faktografické chyby, které jsou zaviněny autorovou přílišnou invencí, to je druhá věc. Za třetí, na mnoho popisovaného děje nejsou důkazy, protože většina hlavních postav si je sebou odnesla o hrobu (tedy pokud měli to štěstí a nějaký hrob vůbec po smrti dostali). Jako literatura faktu to obstojí tak na sedmdesát procent, dle mého odhadu, ale jako román, který se dobře čte a rozhodně oživuje zájem o historii našeho odboje a atentátu zvláště, je to skvělé. Myslím, že tohle je knížka, ke které se sám nědy vrátím. A rozhodně je to kniha, kterou budu doporučovat. možná bych uvítal, kdyby byly osudy přeživších i těch, kterým toho nebylo dopřáno, více popsány (myslím po smrti výsadkářů), protože třeba děvčata Gabčíka a Kubiše neskončila moc dobře a Čurda nakonec také ne, stejně jako K. H. Frank, ale je fakt, že pokud má někdo zájem, může si ty informace vyhledat sám.
Ra-Amon
  6. 4. 2012, 17:23
První knížka s válečným tématem a musím ji zařadit na nejlepší knížku,co jsem četl. Perfektní svižný děj,který čtenáře vtáhne, hned od úvodní stránky. Obzvlášť když je příběh podle skutečné události. Dokonce jsem si vzal den volna a vyrazil si projít do Prahy místa,kde se nejdůležitější věci stali ( Biskupcova ulice, místo atentátu a kostel sv.Cyrila a Metoděje. Takže pět hvězdiček,kdyby šlo dát šest,byly tam.
hasickat
  15. 8. 2011, 16:49
mám ráda tématiku 2. světové války a ještě více odboj. Pan Šulc píše velmi emotivně a to se mi líbí. Připadá Vám, jako kdybyste atentát plánovali vy sami.
Taťána
  20. 3. 2013, 20:33
Historicky věrné a výborně napsané! Jako fanoušek druhé světové války jsem tuto knihu brala jako povinnost a byla jsem více než příjemně překvapena. Kniha má spád, postavy jsou výborně vykreslené, žádný patos a přehnané hrdinství - prostě jen příběh operace Antropoid. Na konci jsem brečela jak želva a podnikla výlet do kostela, kde tito hrdinové zemřeli. Doporučuji každému, komu není čeká historie lhostejná a kdo si chce připomenout, že nejen čeští hokejisté jsou naši hrdinové...
shawn
  1. 5. 2011, 17:40
Už dlouho mě žádná knížka tak psychicky \"nezbourala\", jako tahle. Skutečně silný čtenářský zážitek, na který dlouho nezapomenu, stejně jako na Gabčíkovo závěrečné "Ahoj kluci"...
Arakkis
  28. 12. 2012, 12:00
Jiří Šulc vypráví příběh operace Anthropoid zajímavým způsobem, kdy s poměrně vysokou kadencí sází krátké kapitoly, každou z jiné části příběhu (Kubiš s Gabčíkem, Heydrich, Londýn atd.), rychle za sebou a čtenáře tak absolutně pohltí. Četl jsem to tak, že jsem si po každé kapitole říkal "ještě jednu dám" a tak jsem u toho nakonec zůstal ještě pěkně dlouho :) Některá fakta se sice rozcházejí s nálezy historiků, ale vzhledem k tomu, že se o celé operaci spousta věcí vůbec neví, dá se autorovi určitá vůle v přesnosti vyprávění prominout. Kniha patří mezi mé oblíbené a dávám 100 %. Doporučuji také Mosty do Tel Avivu, které jsou psané stejnou formou krátkých kapitol a na kvalitě za Dva proti Říši nijak nezaostávají.
robin.salomon
  25. 3. 2012, 19:47
Téma je to krásné, ale ten styl mi osobně nevyhovuje, seč proti autorovi nic nemám, je to pouze a jen můj vnitřní pocit.
lenulinka.126
  8. 3. 2012, 15:50
Knížka je poutavá hned od samého začátku, je skvěle psaná vystihuje perfektně děj. Jediný, co mi brzdilo ve čení, byl strach o Gabčíka s Kubišem, i když od začátku bylo jasné, že zemřou. Skvělá knížka k dějepisu.
kouba.kubikula
  18. 4. 2016, 13:22
Výborně napsaná kniha, poklona panu spisovateli. Nahlédnutí do myslí a záměrů jednotlivých zúčastněných stran bylo dechberoucí. Svět není černobílý a myslím, že se autorovi podařilo mnohé vysvětlit, pohled nacistů na řízení protektorátu a na Čechy samotné, motivaci odbojových skupin i přes hrozící tresty smrti, i důvody, proč někteří Češi vyvíjený tlak nevydrželi a udávali. Odplata nacistů za atentát byla hrozivá, ovšem je otázkou, jak by dnes vypadalo uspořádání Evropy, kdyby k němu nedošlo...
Greny
  1. 6. 2014, 15:32
Jsem opravdu hrdý na to, co naši předci dokázali. A především klobouk dolů před autorem, který toto téma dokázal zpracovat do takto čtivé formy.
hanul.s
  7. 9. 2011, 18:25
Na naší škole je tato knížka zařazená do povinné četby na dějepis a myslím, že to byl skvělý nápad. Je to skvěle napsané (jen občas trochu nelogické navazování vět), člověk při čtení prožije každou minutu protektorátu. Hlavně se mi líbí, jak je napsaná poslední bitva v kostele. Vynikající práce!
Santino
  4. 6. 2010, 11:06
K tomuto není co dodat. Jako fanda válečné literatury jsem si tuhle knihu nemohl nechat ujít. I když znám dějové reálie a věděl jsem, jak to dopadne, i přesto jsem hltal každé slovo. Navíc oceňuji detailně popsané osudy lidí, život v Protektorátu atd. Tohle rozhodně stojí za přečtení!
HankaB.
  10. 11. 2016, 7:35
Knížku jsem dočetla zhruba před měsícem, ale stále se k ní v myšlenkách vracím. Ačkoliv to pro mne nebyl úplně neznámý příběh, přivedla mne tato knížka k dalšímu podrobnějšímu studiu jednotlivých postav a československého odboje. Musím říct, že už dlouho mě žádná z přečtených knih tak nezasáhla.
andzuli
  25. 7. 2016, 12:53
I přesto, že se jedná o beletrii, tak se autor maximálně snažil držet faktů, které k dnešnímu dni o atentátu máme. Příběh se mi moc líbil, protože ukázal jednotlivé aktéry z lidského hlediska. Oceňuji, že všechny sporné momenty v knize, autor vysvětlil na konci knihy. Např. scéna s korunovačními klenoty, kdy se dodnes neobjasnilo, jestli se jedná o legendu nebo fakt. Doporučuji k přečtení.
Wouk
  11. 4. 2016, 20:36
Skvěle napsaná kniha. Ta odvaha všech kteří pomáhali je neuvěřitelná. Sám nevím jestli bych v sobě něco podobného našel. Snad to nebudu nikdy muset zkusit. Těším se na další knihu.
verca1990
  3. 1. 2016, 17:57
krasne popsany pribeh atentatu od zacatku do konce ten boj ta snaha nasich lidi.. nakonec se jim vse zdarilo ale prece se objevi nekdo kdo je vsechny zradi.. ale i on sam neunikne trestu
Lukezy
  26. 8. 2015, 19:30
Příběh z naší nedávné minulosti, který nemůže nechat chladným nikoho, kdo se alespoň trochu zajímá a zná dějiny našeho národa.. Bezesporu nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl v kombinaci s vynikající prací autora.. Tuto knihu by si měl přečíst každý Čech.. 100%
Elvicek
  10. 1. 2015, 0:24
Naprosté nadšení. Poutavým způsobem napsán jeden z nejdůležitějších příběhů naší historie. Knihu jsem četla jedním dechem a odkládala jen z důvodu smutku, který na mě dopadal. Ale ve finále super, nechat se knihou takhle pohnout a rozhodně chci brzy zajet do kostela C a M.
Kaa
  12. 11. 2014, 9:28
O události 2.světové války, především atentát na říšského protektora, se zajímám delší dobu, tudíž jakmile se mi kniha Dva proti říši dostala do rukou, s nadšením jsem se pustila do čtení. Od počátku je kniha psána velmi poutavým způsobem a čtenáře dočista pohltí. Nejen čtivost je však předností této knihy, ale také cit pro vystižení jednotlivých charakterů, díky kterému je kniha velmi autentická. Obdiv k odbojářům, který je na místě a který zajisté cítí každý Čech, který knihu přečte, netřeba zdůrazňovat. Bohužel se neubráním otázce, která mne v souvislosti s ústřední tematikou knihy napadá, a to zda by se takové charaktery našly mezi Čechy i dnes...?
Saceek
  28. 4. 2014, 21:01
Neskutečné..škoda jen, že se Češi stávají vlastenci na půl dne pouze po vyhraném sportovním finále a po přečtení této knihy..
MerusDecimus
  11. 2. 2014, 1:37
Skvělá, opravdu skvělá kniha, nemohl jsem se od ní odlepit, dokud jsem jí nedočetl do konce. Knihu jsem měl půjčenou, ale v mé knihovně nesměla chybět a proto jsem si jí hned koupil. Po jejím přečtení hlava plná otázek, pocitů. A v sobě takový pocit prázdna, prožíval jsem tam s nimi všechno a najednou byl konec.
Kratos
  7. 12. 2012, 13:54
Knihu jsem si koupil na základě hodnocení a musím říct, že toho doteď lituji. Nic horšího jsem snad ani nečetl. Naopak, mně p. Šulc přijde jako slabý spisovatel. Můj názor.
Tamara
  26. 11. 2012, 14:18
Klobou dolů - velmi poutavé a i přes notoricky známý konec to bylo opravdu nervydrásající. Tu trochu patosu a romanitky mileráda odpouštím, bylo příjemné si místy oddychnout. Pro ty, kteří měli stejné štěstí jako já na velenudné hodiny dějepisu, je tato kniha skvělý zdroj informací.
hladovec
  3. 11. 2012, 21:48
Pro mě kniha s velkým K! Literárně jsem možná četl lepší, o tom nic, ale přesto je to výborné zpracováná faktografická kniha a já jsem po velmi dlouhé době cítil v sobě obrovskou státní hrdost...za to velký dík autorovi. Knihu jsen nedokázal zavřít a doporučuju ji všem čtenářům!
Karlos3344
  19. 9. 2012, 7:58
Román na pomezí literatury faktu.
Obdivuji autorovo úsilí, které věnoval zmapování tak super tajné operace, jako atentát na protektora jistě byl.
V němém úžasu jsem hltal každé slovo.
Bohužel byly i místa, kdy jsem se styděl za českou malost a připosranost. Byla to velmi krutá doba. Kdo ví, jak by se člověk choval být na jejich místě.
Nejsem kdoví jaký fanda WW II., ale tato knížka přispěla k lepšímu pochopení celé akce především z polického hlediska.
Doporučuji.
Ivetsk
  14. 8. 2012, 17:52
Fantasticky napsaná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Pro mě bez pochyb jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.
5 hvězdiček
Equita
  24. 6. 2012, 20:45
Souhlas s předchozím příspěvkem, jen jsem si nebrala den dovolené, ale kryptu jsem navštívila v sobotu :-)