Originální název: The Final Diagnosis

Riopress (1996) 80-85611-74-0 320
Svoboda (1994) 80-205-0442-7 348
Svoboda (1991) 80-205-0010-3 316
Československý spisovatel (1976) 325

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky žákyňky Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem stanovit správnou konečnou diagnózu. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  6. 1. 2014, 14:26
Děj se pořádně rozjíždí až po 1/3 knihy, v které je navíc popsána pitva, kterou mnoho čtenářů přeskočí. Nevadí, není důležitá pro děj. Knize trochu ubližuje současná přesycenost popisu lékařského prostředí v současných médiích, ale je třeba si uvědomit, že Hailey, byl jeden z prvních, kdo lékařské prostředí zobrazil, a to dobře.
Introvert
  11. 12. 2015, 18:18
Poutavý a napínavý příběh z lékařského prostředí. Jediné, co bych knize vytkla je poměrně pomalý rozjezd, vzhledem k počtu stran knihy je začátek opravdu rozvláčný. Vyplatí se ale vyčkat, následný děj stojí zato.
maurarita
  27. 7. 2015, 19:23
Úžasná ,napínavá a chytlavá kniha z lékařského prostředí , která vás vtáhne do zajímavého děje s výtečnou atmosférou.
VaclavB
  23. 1. 2015, 14:51
Starého vlka novým kouskům nenaučíš - nebo snad ano? Skvěle podané charaktery a popis generačního střetu na oddělení patologie.
Luci-ye
  30. 7. 2011, 12:58
Teď jsem dočetla. Dobrá knížka je to:) Až na popis pitvy a asi dva tři drámatické zvraty...Našla jsem, že v r.1961 byl natočen film, ale určitě to nebude ono - knižní předlohy jsou prostě vždycky lepší!
Richies
  28. 11. 2012, 0:09
Super knížka, líbivý popis prostředí, z počáteční pitvy se mi udělalo zle, nehledě na projevení lítosti u Vivian. Charaktery postav jsou dokonalé. Kniha dle mého gusta.