Originální název: Detective

ISBN: 978-80-7306-546-1

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7306-546-1 469
BETA Dobrovský (2005) 80-7306-192-9 469
Knižní klub (1998) 80-7176-703-4 400 Eminent: 80-85876-53-1

Malcolm Ainslee, seržant miamské policie a bývalý kněz, řeší případy dvojnásobných bestiálních vražd. Oběti vždy starší manželé jsou svázáni obličeji k sobě, v ústech roubík, těla ohavně pobodána. Po dramatickém pátrání je zločinec dopaden a odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Už není proč lhát, když se Malcolmovi v posledních chvílích před smrtí zpovídá: Ano, zabíjel a teď zemře. Ale jednu z vražd nespáchal on! Případ se znovu otevírá a Malcolma čeká nejtěžší případ jeho života, který se hluboce dotkne jeho soukromí. Poslední Haileyho román je strhující detektivka, která udrží v napětí od začátku až do konce všechny milovníky tohoto žánru. Jako ve všech svých bestsellerech autor vychází z precizních znalostí autentického prostředí, v němž se pohybují jeho hrdinové. Po Letišti, Konečné diagnóze nebo Hotelu je tu další mistrovské vyprávění jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů světa. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  4. 7. 2013, 17:09
Na současné poměry je to pouhá průměrná detektivka. V době vydání mohla být vyjímečná, přesto jsem od knihy čekal více. Vraha manželů Ernstových jsem správně tipl po pár stránkách od vraždy, takže ani zde mne nečekalo žádné překvapení. Více si cením Haileyho knih Let do nebezpečí a Večerní zprávy.
Fabienne
  29. 7. 2012, 8:09
Ainslie váhal. Kněžství se vzdal ve třiceti letech, poté, co absolvoval seminář, získal titul doktora filozofie a pět let působil jako farář. Prostě odešel a skoncoval s církví úplně.S důvody se svěřil několika málo nejbližším přátelům, ale jinak o tom nemluvil, protože nechtěl nikoho ovlivňovat. Jak ovšem ubíhal čas, stával se k odpovědi na takové otázky ochotnějším.
"V jistém směru není zas tak obrovský rozdíl mezi policajtem a knězem," řekl Jorgemu.
"Kněz pomáhá lidem, usiluje o mravní bezúhonnost a spravedlnost - aspoň by měl. Polda z oddělení vražd chce, aby pachatele chytili, a pokud je vinen, aby ho taky potrestali."
"Rád bych uměl mluvit o některých věcech tak výstižně jako vy," přiznal se Jorge.
"Například o trestu smrti?"
"Jo, právě. Na jedný straně jsem polda. Kolik poldů v týhle zemi je doopravdy proti trestu smrti? Dva? Tři? Jenže jsem zároveň katolík. A církev se staví proti trestu smrti."
"To bych tak jistě netvrdil, Jorge. Většina církví se chová krajně pokrytecky, protože zabíjení akceptují, když se jim to hodí do krámu. Já tu krásnou teorii znám. Učil jsem se ji. Život je dar od Boha a člověk nemá právo život ukončit. Ale to platí, jen když to vyhovuje."
"Kdy to nevyhovuje?"
"Ve válkách, tehdy zabíjejí lidé, ne Bůh. A každá země, která se účastní války, počínaje Izraelity ze Starého zákona po moderní Ameriku, předpokládá, že Bůh je na její straně."
---------------------------------------

Starý, dobrý Arthur Hailey. Až mě překvapilo, jak výborná tato kniha je. Tedy ne že bych pochybovala o autorových kvalitách, ale jeho předchozí tituly jsem četla už dost dávno, bezprostřední dojmy z četby vyprchaly a zůstalo jen vědomí, že byly skvělé.
A tahle kniha mi názor na A. Haileyho rozhodně nepokazila.
Rames
  31. 7. 2013, 19:54
Osa příběhu připomíná rozložitý strom . Neustálé vracení se do minulosti celkem ruší. Hlavním vyšetřovatelem je bývalý kněz a bohužel taky neuvěřitelně dokonalý a bez chybičky. Celá vyšetřovací skupina je prezantována jako grupa lidí kteří jsou poctiví a slušní, ohleduplní a zároveň velmi vzdělaní ! Málo uvěřitelný příběh se čte dobře a rozhodně nezkazí krásný den.
svobodka
  25. 4. 2015, 19:08
I mně se kniha moc líbila, jako ostatně všechny Haileyovy romány. A hlavní postava mě, na rozdíl od některých jiných komentátorů, potěšila. Kolem je tolik skutečných špatných lidí, že si ráda přečtu o někom, kdo je vylíčen takový, jací bych si přála, abychom byli my všichni.
Lucy Sisk
  7. 11. 2016, 9:30
Malcom Ainslie pracuje jako seržant v oddělení vražd, předtím dvanáct let studoval Bibli a byl knězem. Jestli si něco odnesl z minulého povolání? Ano, Bibli si pamatuje dokonale. Přestože má manželku a syna, nebránilo mu to začít si roční románek s kolegyní. Přitahovala ho, takže neviděl důvod, proč by si to měl odpírat. Při čtení jsem si říkala, že to bylo jako sledovat pokrytce, který dělá všechno proto, aby jím nebyl.
LadysR2
  28. 9. 2014, 11:45
Trošku slabší, ale pořád Hailey. Po Letišti, Hotelu a Penězoměncích jsem zkusil další knihu a zase dobré. Jen těch návratů do minulosti mohlo být míň a lezlo mi na nervy, jak všichni vyšetřovatelé byli bez mála dokonalí
Jennny
  15. 10. 2016, 14:45
V hlavní dělové linii bylo opravdu mnoho vzpomínek a dovysvětlování (navíc poměrně dlouhé pasáže). Řekla bych, že na můj vkus až příliš. Pozornost mi to odvedlo párkrát tak "dobře", že jsem po vrácení k příběhu chvíli vzpomínala, co že se to odehrává v aktuálním čase.. Takže pro mě tak průměr - ano dočetla jsem, nuda to nebyla, ale že by mě to nadchlo se bohužel říci nedá.