Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Originální název: Hold Me Fast, Love Me Slow - Tales from the Century Ballroom

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0484-4

Argo (2011) 978-80-257-0484-4 272

Po románovém projektu Třetí přání, pentalogii, jež vychází letos také konečně v USA, a poslední knize esejí Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum absolvoval několikaměsíční taneční školu tanga přímo v Argentině, vrátil se do Seattlu, kde organizoval různé taneční akce točící se opět kolem tanga, např. Tango kabaret, kde dělal moderátora, a přelom roku strávil na Bali v doprovodu tanečnice tanga. A celou tu dobu mu v hlavě zrála kniha. V Seattlu se nachází tančírna Století (Century Ballroom), která slouží jako pevný bod, nebo pevný parket, kolem něhož se točí jednotlivé příběhy jako na kolotoči. Fulghum ve všech povídkách zkoumá potřebu člověka reagovat fyzicky na hudbu. (Založil/a: ToGether)

Michelle S
  14. 8. 2013, 18:41
Doposud jsem četla jen Fulghumovi kratší texty, tohle byl tudíž jeho první román, který jsem přečetla. A byla jsem potěšena, že i v delším textu si zanechal svůj úžasný styl, pro který ho mám ráda. Bylo to krásné, lidské, emotivní... Jako pohlazení po duši:-)
"Tanec znamená objímat se a kráčet při hudbě." Ve Fulghumově podání to zní tak jednoduše, že to snad musí zvládnout každý, jen chtít:-)
Evina Kalousová
  18. 9. 2016, 16:24
Když jsem si pro tu knihu šla do knihovny a zaplatila rezervační poplatek, nevěděla jsem, co od toho čekat. Nějaké příběhy z tančírny Century.. Ale nakonec mě to tak chytilo, že jsem to přečetla v podstatě za tři večery a rozhodně se chystám přečíst si nějaký další výtvor od Roberta Fulghuma. Celou knihu doprovázely krásné ilustrace, které jsou mě, jakožto malířce velice blízké, takže jsem z knihy měla velice dobrý, skoro až "domácký" pocit. Miluju tanec, takže nemůžu hodnotit jinak, než 5*. A uznávám, Fulghum není pro každého. Má svůj naprosto nezaměnitelný styl. :-)
karkulin1982
  9. 9. 2015, 18:00
Moje první a zatím i poslední autorova kniha. Příběh se četl velmi lehce, prostě oddechovka, ale žádný hlubší dojem ve mně nezanechal.
Luci-ye
  28. 5. 2014, 22:00
Má první od Fulghama, a byla moc hezká, četlo se to samo! Krásné ilustrace. Pro mě inspirace, abych začala chodit do tanečního kurzu, protože jsem svoje taneční prošvihla, a zatím ještě není tak pozdě začít. Nikdy není pozdě!! Myslím, že každý z nás má v sobě strach z něčeho, a Aristo ho překonal. Všechny postavy mi byly sympatické, obzvlášť Frieda se svým zadkem. :)
V.A.
  14. 2. 2013, 14:58
Nic moc jsem od "Drž mě pevně, miluj mě zlehka" nečekala, takže jsem nebyla nijak zklamaná. Naopak, celkem se mi knížka líbila. Je to taková typická oddychovka, která neurazí. Docela z ní dýchá atmosféra a chuť tančit se Vám nevyhne ;)
paja777
  18. 10. 2014, 13:29
Po přečtení Třetího přání jsem do této knihy šla s velkým očekáváním. Docela mě ale zklamala. Je sice moc milá, ale taková nemastná, neslaná.
Pets
  5. 8. 2013, 15:37
"Pokud víš, že jsou v pokoji tvého života nějaké dveře, pak je musíš otevřít a projít jimi. Jinak budeš navždy v tom svém obýváku jen přestavovat nábytek."
Knížka patří mezi typické letní oddechovky, které můžete vzít na pláž k moři. Čte se tak snadno, že se dá sfouknout za pár hodin, a já sama jsem ji vlastně zhltala a než jsem se nadechla, byl konec. Těžko říct, jestli se bude líbit i lidem, kterým tanec nic neříká. Je to vlastně takový Hříšný tanec v knižní podobě - jednoduchá zápletka, ještě jednodušší postavy, které se pořád chovají vlídně a vlastně se od sebe vzájemně ani neliší, a to vše zabalené do nakažlivě taneční atmosféry. Takový černobílý (vlastně spíše jen "bílý"), až banální příběh, žádné sofistikované zvraty v něm nečekejte. No ale proč ne, když ho autor umí napsat tak, aby se četl jedním dechem? Ostatně co je špatného na tom se čas od času zasnít? :)
Millie
  27. 11. 2011, 23:00
Tato kniha pro mě byla velkým zklamáním. Příběh je vskutku krásný, naivní, předvídatelný. Optimistický náhled a nálezání krás v maličkostech, které mě tak okouzlily ve Fulgumových drobných úvahách (např. Školka), zcela ztrácí na hloubce, jakmile nevychází z reálného základu. Tančírna Century je jedna velká krásná idea, sen. Zbloudilí lidé tu skrze tanec objevují novou chuť k životu, cestu, lásku. Zdá se, že tanec je všelék. U těch pár postav, které se nedočkají happyendu, je o jejich neštěstí taktně pomlčeno, zřejmě, aby to nerozvrátilo celou zidealizovanou představu, jakou se nám autor snaží předat.
Jitka1
  2. 4. 2012, 9:53
Když jsem knihu dočetla, měla jsem chuť začíst číst znovu od začátku. Přečtete ji brzy, je to typický Fulghum - ani jedno zbytečné slovo navíc.
trnitko
  7. 10. 2012, 19:40
Po přečtení této úžasné knížky, jsem měla neskutečnou chuť se zapsat do kurzu tanga! :) Příběhům dodávají půvab i krásné ilustrace.
jiřípavlovič
  17. 11. 2011, 11:46
Tato kniha člověku nenásilně vnucuje chuť tančit a podívat se na svůj život z jiného úhlu.Fantastická četba:)Prostě pět hvězdiček je málo...
bystander
  24. 10. 2011, 14:44
Tato kniha mě velmi mile překvapila. Znám typické "fulghumovky", ale tahle mi přijde odlišná od všech ostatních. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem a maximálně si mě získala. Autor skvěle rozkresluje psychologii postav, prostředí, ve kterém se děj odehrává a některé z jeho myšlenek mě moc zaujaly. Zkrátka jsem se ani jeden řádek nenudila. A jako třešnička na dortu-jeho tančení a představení této fantastické knihy v Brně v Redutě. Opravdu nezapomenutelný zážitek :) Kdyby to šlo, dávám šest hvězdiček.