Libůstka (Dámské příběhy)

Libůstka (Dámské příběhy) Originální název: Kaprysik (Damskie historie)
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Dokořán - 2011
ISBN: 978-80-7363-372-1

Dokořán (2011) 978-80-7363-372-1 198

Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj má jednoho velkého jmenovatele: žena. Jsou to příběhy o obyčejných Polkách, jen dvě jsou u nás známé (reportérka Hanna Krallová a herečka z filmu Obchod na korze Ida Kamińská), příběhy všední, a přesto strhující. Příběh o ženě, která je celý život posedlá podrobnými zápisy o své každodennosti. O jiné, která se svými pohlednicovými fotografiemi-libůstkami snaží zastavit plynoucí čas. O dvou ambiciózních ženách, které celá desetiletí udržují přátelství jen pomocí korespondence. O záhadných jménech 21 žen z padesátých let, sepsaných na lístku nalezeném autorem ve varšavské kavárně. O ženě, které se dostalo nezvyklého vyznání lásky. A příběh herečky, jež dostala Oscara, a přesto o jejím osudu víme jen málo. Ačkoliv jsou to příběhy zdánlivě banální, každý je ohromující, nepředvídatelný a tajemný, svědčící o tom, jak těžké je pochopit jiného člověka. (Založil/a: Ruxandra)

Mariusz Szczygieł Mariusz Szczygieł
*05.09.1966

s-reader
  12. 1. 2013, 19:57
Mariusz Szczygil se v rozhovoru (http://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/47-clanky/2686-rozhovor-marius-szczygiel.html) vyjádřil, že my Češi rádi čteme hlavně o sobě. Dokazuje to tím, že Libůstka, která není o Češích, se u nás prodává mnohem hůř, než jeho ostatní do češtiny přeložené knihy. Nevím, jestli se mnou budete souhlasit, ale podle mého názoru jsou Gottland a Láska nebeská zajímavější a jdou více do hloubky. Přesto se mi i Libůstka líbila.
Kebab Bursa
  12. 10. 2014, 21:17
Libůstky - pro čtenáře radůstky. Vždy jsem měl rád autory, kteří dokázali vyzobat příběhy ze zdánlivé nicoty a tvrdil jsem, že každý lidský osud stojí za zaznamenání. Szczygiel to ukazuje na příbězích žen, zároveň nám ale prostřednictvím nich podává informaci o Polsku a Polácích lépe než autoři historických románů. Na povrch vystupuje polský antisemitismus, víra, hospodářská krize sedmdesátých let, ale také krátkost lidského života a věčná touha něco během něj zachytit. Jedna žena si píše deník, do kterého zaznamenává i to, kdo prošel kolem domu, jiné dvě si desetiletí píší takřka denně dopisy atp.
elenče
  21. 1. 2012, 18:01
Po přečtení těchto dámských příběhů si opět říkám, jak je Polsko v některých věcech spojených s kulturou před námi. Mám pocit, že nikdo z našich novinářů by nebyl schopen sepsat takto citlivé reportáže nahlížející pod pokličky zdánlivě obyčejných životů. Každý člověk má svůj příběh a libůstky a ty jsou často zajímavější než tzv. velké dějinné události.