New Space Opera

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Laser-books - 2008
ISBN: 978-80-7193-259-8

Laser-books (2008) 978-80-7193-259-8 636

New Space Opera – to je osmnáct nových a u nás dosud nevydaných příběhů, v nichž navštívíte vesmírná místa mnohdy již dobře známá, ale díky mistrovskému umu autorů v nich jistě rozeznáte vše nové, co dnes tento žánr nabízí – realisticky působící technické vynálezy, dobře vykreslené charaktery a především skvělé spisovatelské řemeslo. New Space Opera vás naučí, že i přes bizarní podoby, kterých lidstvo během dobývání vesmíru dosáhne, vždy v něm zůstane něco zcela nezničitelného – samotná lidskost.

Technologicky orientovaná science fiction se tu střídá s příběhy založenými především na postavách, mimozemská perspektiva s průniky do lidského nitra, politické a etické otázky jsou zde zkoumány z neobvyklých úhlů. I přes veškerou rozmanitost se v rámci tradice spojené se space operou objevuje jasně rozeznatelná soudržnost – láska k dobrodružnému příběhu a víra v lidskou nezlomnost při zkoumání neznámých končin vesmíru.

Nejzářivější jména science fiction vám přinášejí zcela nové příběhy o vesmíru a jeho zázracích.

Sestavili Gardner Dozois a Jonathan Strahan. (Založil/a: Turmawen)

HELLBOY-DB
  30. 6. 2013, 19:04
- Zachránit Tiamaat (Saving Tiamaat) --- (2007) --- Gwyneth Jonesová --- 80%
- Verthandin prsten (Verthandi's Ring) --- (2007) --- Ian McDonald --- 0%
- Snůška (Hatch) --- (2007) --- Robert Reed --- 60%
- Mír vítězí (Winning Peace) --- (2007) --- Paul J. McAuley --- 60%
- Glórie (Glory) --- (2007) --- Greg Egan --- 80%
- Maelstrom (Maelstrom) --- (2007) --- Kage Bakerová --- 40%
- Požehnáni andělem (Blessed by an Angel) --- (2007) --- Peter F. Hamilton --- 60%
- Kdo se bojí Wolfu 359? (Who's Afraid of Wolf 359?) --- (2007) --- Ken MacLeod --- 40%
- Údolí zahrad (The Valley of the Gardens) --- (2007) --- Tony Daniel --- 80%
- Štěpení opěr (Dividing the Sustain) --- (2007) --- James Patrick Kelly --- 40%
- Květiny pro Minlu (Minla's Flowers) --- (2007) --- Alastair Reynolds --- 100%
- Střepy skla (Splinters of Glass) --- (2007) --- Mary Rosenblumová --- 60%
- Připomenutí (Remembrance) --- (2007) --- Stephen Baxter --- 80%
- Císař a maula (The Emperor and the Maula) --- (2007) --- Robert Silverberg --- 100%
- Červ se otáčí (The Worm Turns) --- (2007) --- Gregory Benford --- 60%
- Pošli jim květiny (Send Them Flowers) --- (2007) --- Walter Jon Williams --- 80%
- Umění války (Art of War) --- (2007) --- Nancy Kressová --- 60%
- Plamenná múza (Muse of Fire) --- (2007) --- Dan Simmons --- 80%

Přes množství příběhů v této sbírce jsem s určitou nevyrovnaností počítal, je ale škoda že ten rozsah kvality je trochu větší, než jsem si představoval. Od průměrných, s kterými jsem byl smířený, že se zde vyskytují, jsou tu bohužel i podprůměrné a ty tuto edici posílají v hodnocení níž než bych chtěl. ===60%
Monte Walsh
  15. 11. 2016, 19:35
- Zachránit Tiamaat (Saving Tiamaat) --- (2007) --- Gwyneth Jonesová --- 80%
- Verthandin prsten (Verthandi's Ring) --- (2007) --- Ian McDonald --- 90%
- Snůška (Hatch) --- (2007) --- Robert Reed --- 90%
- Mír vítězí (Winning Peace) --- (2007) --- Paul J. McAuley --- 80%
- Glórie (Glory) --- (2007) --- Greg Egan --- 90%
- Maelstrom (Maelstrom) --- (2007) --- Kage Bakerová --- 50%
- Požehnáni andělem (Blessed by an Angel) --- (2007) --- Peter F. Hamilton --- 90%
- Kdo se bojí Wolfu 359? (Who's Afraid of Wolf 359?) --- (2007) --- Ken MacLeod --- 50%
- Údolí zahrad (The Valley of the Gardens) --- (2007) --- Tony Daniel --- 90%
- Štěpení opěr (Dividing the Sustain) --- (2007) --- James Patrick Kelly --- 70%
- Květiny pro Minlu (Minla's Flowers) --- (2007) --- Alastair Reynolds --- 100%
- Střepy skla (Splinters of Glass) --- (2007) --- Mary Rosenblumová --- 50%
- Připomenutí (Remembrance) --- (2007) --- Stephen Baxter --- 100%
- Císař a maula (The Emperor and the Maula) --- (2007) --- Robert Silverberg ---70%
- Červ se otáčí (The Worm Turns) --- (2007) --- Gregory Benford --- 70%
- Umění války (Art of War) --- (2007) --- Nancy Kressová --- 60%
- Plamenná múza (Muse of Fire) --- (2007) --- Dan Simmons --- 100%

Vynikající sbírka. Až na pár kousků bez chyby. Pravá dobrodružná sci-fi. Škoda, že Laser tuto sérii přerušil a nahradil sbírkami "Nejlepší SF a F", to už byla všehochuť slabého ražení.