Spisy z let 1932-1939

Spisy z let 1932-1939
Originální název: Werke aus den Jahren 1932- 1939

Šestnáctý svazek Sebraných spisů Sigmuda Freuda.
Několik příspěvků k rozličným tématům a příležitostem.

OBSAH:

Lou Andreas Salomé
Úvodní slovo ke knize Hermanna Nunberga
"Allgemeine Neurosenlehre auf psychoanalytischer
Grundlage"
Předmluva k hebrejskému vydání "Přednášek k úvodu
do psychoanalýzy"
Předmluva ke knize "Edgar Poe, étude
psychanalytique" par Marie Bonaparte (Založil/a: AngleTyphoon)

Myrddin33
  6. 10. 2013, 21:40
Freude, Freude. Opět jsme se shledali a opět to bylo s velkými rozepřemi. S Freudovými teoriemi mám vždy problém, protože on vidí všude sexuální nádech(viz. k získání ohně) a to je pro mě velmi nesmyslné. Ano, sexualita a věci s ní spojené jsou nedílnou součástí lidské bytosti, avšak to, jak k nim Freud přistupuje mi přijde silně zkreslenené a nepravdivé.
Ale tento spis jsem hlavně četl kvůli "muž Mojžíš a monoteistické náboženství". A to mi přišlo nesmírně zajímavé. Teorie, že Mojžíš byl vytvořen ze dvou různých osob je více než zajímavá. Komentář uživatele vikingh a jeho zmínění Dänikena mě více než pobavila. Rozhodně mě Freud překvapil svými postřehy a musím říci, že mě donutil k hlubokému zamyšlení.
vikingh
  5. 11. 2011, 0:05
Chybí mi tedy dočíst asi posledních 20 stran, troufnu si však říci, že stěžejní částí knihy je "Muž Mojžíš a monoteistické náboženství" a to mám zdárně za sebou.
K jednotlivým částem knihy:
K získání ohně - pozoruhodné, avšak příliš vykonstruované a (klasicky)adorující falus.
Proč válka? - reakce na nabídku A. Einsteina k diskusi o počínajícím válečném šílenství v Evropě před 2. světovou válkou. Lze se zde dozvědět mnohé o Freudově náhledu na smysl válek pro lidstvo (ano, smysl jim vážně neupírá).
Dovolím si přeskočit pár statí a přistoupit k Mojžíšovi.
Muž Mojžíš a monoteistické náboženství - rozhodně velmi zajímavé, byť mnohdy krkolomně vykonstruované, ale nikoli nelogické. Je to jak u Danikena, buď tomu věříte nebo ne. Každopádně obsahuje zajímavou hypotézu o vzniku křesťanství s mnoha, alespoň pro mne, zbytečnými odbočkami a častým opakováním se. Freud zde předkládá několik historicky zajímavých a (pro mě dosud neznámých) událostí, ze kterých pak dedukuje další vývoj, bohužel nedoložený přesvědčivějšími důkazy, vedený pouze autorovým přesvědčením o správnosti jeho dedukcí. Každopádně, máte-li silně věřící známé, najdete zde mnoho hypotéz k jejich poškádlení :-).
Jedná se tedy v celku o dobrou knihu, ve své ústřední části (Mojžíš) často se odvolávající na autorovo dílo "Totem a tabu", nedosahuje však jeho kvalit. Jistě však stojí za přečtení.