Ztracena v dobré knize

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Albatros - 2011
ISBN: 978-80-259-0065-9

Albatros (2011) 978-80-259-0065-9 420

Poznejte bláznivý svět, kde je absurdita na denním pořádku.
Poznejte nelítostný svět, kde zločinci unášejí z knih vaše oblíbené hrdiny, skutečné lidi naopak ukrývají do stránek knih – a ještě za to požadují výkupné.
Poznejte poťouchlý svět, kterému co chvíli hrozí neodvratná zkáza, jíž můžete zabránit jen a jen vy.
Poznejte Středu Další, jedinečnou detektivní agentku bez bázně, hany… a tentokrát bez manžela.
V druhém příběhu agentky SpecOpu Středy Další popustil Jasper Fforde své erudované invenci a fantazii uzdu snad ještě víc než v první knize. Středa se sotva stačila vzpamatovat z následků takzvané „aféry Eyrová" a ocitá se znovu na divoce roztočeném kolotoči událostí. Nečekaně objevuje rukopis dávno ztracené Shakespearovy hry, společnost Goliáš se ji snaží diskreditovat a připravit o místo a kdosi jiný a zcela neznámý se ji několikrát pokusí zabít. V zoufalé snaze zachránit sebe a manžela zjišťuje, že existují ještě horší protivníci, než byl mistr zločinu Acheron Hádes. A do toho všeho musí ve spolupráci s otcem zachránit svět a celé lidstvo před bezprostředně hrozícím zničením. (Založil/a: gretchen)

Jasper Fforde Jasper Fforde
*11.01.1961

Keatin
  19. 10. 2014, 12:38
Chci další Další! :) Ať už si páni překladatelé pohnou a laskavě přeloží i další díly. Nevěřila bych, že druhý díl bude ještě lepší než ten první. Z knihy čiší autorovo nadšení, to, jak se musel vyřádit, když celý příběh vymýšlel ...a klobouk dolů, protože vymyslel naprosto skvělý, spletitý, neopakovatelný a jedinečný příběh, který dává smysl navzdory tomu, že se zde mísí různé světy, časoprostory ... Středa Další je naprosto úžasná hlavní hrdinka, miluju jejího domácího mazlíčka Pikwicka. A ačkoliv už nejsem věkem puberťák, tak bych se chtěla stát agentkou Jurisfikce ...ostatně, myslím, že by to byl sen každého čtenáře. :) Prostě nemůžu jinak než 5*, protože je to naprosto špičková série, která, doufám, pro českého čtenáře neskončí pouze u 2. dílu.
Fabienne
  26. 6. 2012, 17:21
"V minulosti jsme měli v rodině náruživé lovce," vysvětloval Volescamper. "Aby ale bylo jasno, já sám v té tradici nepokračuju. Otec měl zvláštní zálibu v zabíjení a vycpávání všeho možného. Trval na tom, že až zemře, chce být taky vycpaný. To je on, támhle."
Zastavili jsme se na odpočívadle a oba jsem si s Bowdenem se zájmem prohlíželi zesnulého hraběte. Se svou oblíbenou puškou v podpaží a věrným psem u nohou na nás netečně hleděl ze skleněné vitríny.
Navzdory všeobecně rozšířenému názoru nejsou neandrtálci hloupí. Jejich potíže v oblasti čtení a psaní jsou dány zásadními rozdíly v rozlišovací schopnosti zraku - u lidí se tomu říká dyslexie. Vysoce vyvinutou mají naopak výrazovou rozlišovací schopnost - totéž mlčení může mít třicet nebo víc různých významů v závislosti na výrazu obličeje. "Neandrtálská angličtina" je jazyk bohatý na mimické nuance, které relativně výrazově slepým lidem unikají. Díky této vysoce vyvinuté mimické mluvnici neandrtálci instinktivně poznají, když jim někdo lže - z toho také vyplývá jejich absolutní nezájem o divadlo, film a politiky.
Zanesla si mě do plánku zasedacího pořádku a pak oznámila:
"Musíte počítat s nepatrným zdržením oznámení důvodu zpoždění hloubkového pádu do Sydney, slečno Další." Jiná zaměstnankyně odbavení jí něco pošeptala do ucha.
"Právě jsem byla informována, že došlo ke zpoždění v samotném stanovení příčiny zdržení důvodu zpoždění. Jen co zjistíme, proč došlo ke zpoždění stanovení příčiny zdržení, dělíme vám to - v souladu s oficiálními vládními předpisy.
------------------------------------------------------

Tuto knihu jsem četla neobyčejně pozorně - říká se, že autorova druhá kniha bývá slabší než první. Ale u Jaspera Fforda to neplatí. Je stejně skvělá jako ta první. Prostě perfektní. Takový autor je pro mě důkazem toho, že lze vymyslet něco úplně nového a ne se jen spokojit s recyklací nápadů jiných spisovatelů.
teola
  25. 3. 2014, 14:41
Jasper Fforde je prostě geniální! Někteří autoři jsou rádi, když z jedné hlavní linie vytvoří docela slušnou knihu. Fforde jako by vymyslel hned několik nezávislých příběhů, nacpal je do sklenice od okurek - a poté rázně zatřepal. Výsledkem je kniha, která právem patří k mým oblíbeným - je originální, vtipná a moudrá.
Novinha
  2. 2. 2013, 13:15
Druhý díl ve světě Středy Další, kde je všechno tak trochu naruby. Autor dále rozpracovává své zajímavé, originální a bizarní nápady a nějakým způsobem to stále dohromady funguje. Oproti předchozímu dílu je obálka více komiksová a více mi ke knize pasuje. Jediným drobným zklamáním pro mě byl otevřený konec.