Out

Originální název: Out

Knižní klub - 2011
ISBN: a978-80-242-3161-7

Knižní klub (2011) a978-80-242-3161-7 496

Jajoi Jamamoto, opuštěná manželem, který ji zanechal brutálně zneužitou a samotnou se dvěma malými dětmi, se rozhodne vyřešit problémy se svým „chotěm“ jednou provždy . Požádá o pomoc kolegyni z práce (na noční směně v továrně na krabicové obědy bentó) a brzy se připojí i další dvě spolupracovnice. Úspěšná vražda je jedna věc, jak se však zbavit těla a podezřívavého detektiva? Tíživý thriller s prvky hororu o „odvrácené straně“ moderního Japonska je nejslavnějším, nejoceňovanějším a nejpřekládanějším románem Nacuo Kirino, vůdčí osobnosti současných japonských detektivních prozaiček. (Založil/a: malc8k)

Nacuo Kirino Nacuo Kirino
*07.10.1951

janeicka
  12. 12. 2014, 18:56
Také jsem po této autorce sáhla spíš ze zvědavosti, jaké se to asi píšou detektivky v současném Japonsku :-) No a nebylo to vůbec špatné. Příběh skupiny žen z noční směny v továrně na jídlo, které semknou řady, a po naporcování mrtvého manžela jedné z nich si z toho udělají velmi výdělečnou živnost - tolik ve zkratce k ději. Líbilo se mi členění kapitol podle jednotlivých postav (i když ne všechny mi byly stejně sympatické), děj byl taky moc zajímavý, jen ten konec mi přišel takový divný, rychle utnutý. Autorka mohla z osudů jednotlivých postav určitě vymáčknout daleko víc.
Gallienus
  4. 9. 2016, 18:09
Obsahuje spoiler spoiler Tuto knihu jsem chtěl přečíst před Zrůdou ale nepovedlo se, když je mám porovnat, tak Out je mnohem tíživější čtení, je tu dobře popsán ten marast obyčejných žen v domácnosti. Od týrání a zneužívání po absolutní odcizení, kdy neexistuje skoro žádná komunikace mezi mužem a dítětem, vlastní ulita je východiskem a rezignace se stane příhodnou cestou pro vlastní přežívání.
Anotace trochu svádí k tomu považovat Jajoi za hlavní hrdinku, nicméně není tomu tak, autorka příběh zaplní velkým množstvím různě barvitých postav a výsledný mix je pak velmi dobrý. Samotná vražda, odklizení těla a následné vyšetřování jsou pouhým základem příběhu a druhá polovina knihy je o vyrovnání s vlastní činem a probuzením démona v jednom muži, jehož se vražda silně dotkne, byť se s mrtvým setkal pouze jednou. A právě probuzení vnitřního zla, touha po pomstě, změní závěr na hru kočky s myší, kdy jedna z hrdinek bude sama čelit noční můře, kterou pomohla vyvolat.

Jestli jsem Zrůdu nepovažoval za optimistické čtení, tak Out je ještě horší, protože téměř každou z hrdinek stíhá jedna Jobovka za druhou, když již situace vyvolává zdání klidu a pomalého zlepšení, přichází další rána a jejich velikost se stále stupňuje. Přesto není závěr vyloženě tak pochmurný jako v Zrůdě, přeci jen se jedna z hrdinek dokáže osvobodit a snad i sama znovu někde začít žít a doufat ve zlepšení, získá totiž nezávislost a svobodu a to nebude v kontextu předchozího života zrovna málo.
marcellia
  14. 7. 2013, 23:20
Právě jsem dočetla..uauuuu! Skvělý! Jak jsem se začetla,už jsem knížku nepustila z ruky,můžu jen doporučit! :-)
Kebab Bursa
  29. 4. 2013, 18:24
Po sérii skandinávských detektivek jsem si potřeboval dát pauzu a našel u postele OUT. Říkal jsem si, že když je dílko z Japonska, moc drsné nebude. Místo toho taková řezničina!!! Strhující, skvělý vývoj postav, popis odvrácené strany moderní společnosti a zvrácenosti hodnot, vzrušení (sexuální) na závěr. Zločin bez trestu. Japonsko teda není jen Murakami, aha.
Topka
  7. 11. 2015, 8:46
Velmi zajímavé čtení. Z popisů autorky mi až běhal mráz po zádech. Závěr byl pro mě hodně hororový. Příběh je vyprávěn očima všech přítomných. Každou postavu čekalo něco hrozného...Japonci mi nyní přijdou opravdu velmi vyprázdnění, smutní a nešťastní. Kniha je ale napsaná tak, že jsem od ní zkrátka nemohla odtrhnout a musela jsem číst až do konce.
Plue
  6. 4. 2015, 18:36
Čtivé, napínavé. Líbilo se mi, jak byly vykresleny jednotlivé postavy. Vyprávění bylo propracované, ale konec me trochu zklamal, byl takový divný. Ještě mě udivilo, že policie neprošetřila telefonní hovory...
Franny_Glass
  20. 8. 2012, 12:35
Čtivá, dobrá, nečekaný konec. Nejvíc jsem ocenila vývoj hlavních postav. Zajímavé úvahy. Doporučuji.
Francesco
  19. 12. 2013, 11:04
Mám moc rád knihy této autorky. Napínavý, děsivý, místy až hororový děj. Na každé stránce se něco děje a nelze se od knihy odtrhnout. Oproti Zrůdě zase něco jiného ale i tak jsem díky této knize mohl trochu nahlédnout pod pokličku dnešního Japonska.
tomdra
  5. 9. 2013, 9:55
Ze začátku jsem si myslel, že to bude dost nudná kniha, ale po vraždě Jamamoty se to celé změnilo. Nakonec to byla fakt dost dobrá kniha plná zvratů!
jithushka
  12. 5. 2013, 12:06
Tohle dílo mě neskutečně překvapilo, původně jsem si knihu ani neplánovala přečíst, ale když se mi dostala do ruky nemohla jsem se od ní odtrhnout. Plný počet ale dát nemůžu, konec knížky mi přišel trochu nedotažený, možná jsem od konce čekala i trochu něco víc. Rozhodně je to ale jedna z knížek, která zůstane v hlavě.
Vercinka.
  10. 5. 2013, 14:16
Naprosto skvělá knížka, řekla bych o třídu lepší než Zrůda. Čtivé, nápadité, zajímavé. Kirino je výborná spisovatelka, doufám, že seženu její další knihy alespoň v angličtině.
marieke
  3. 4. 2015, 19:44
Přitažené za vlasy od začátku do konce a ani jedna sympatická postava, ale ze zvědavosti jsem to dočetla, japonské krimi jsem ještě v ruce neměla :-) Má to však zajímavé prostředí, hlavně továrnu na výrobu obědů.
maty.rw
  13. 2. 2014, 21:01
Podle mě ještě lepší než Zrůda.Škoda,že není přeloženo víc knih od této autorky,protože její vykreslení charakteru japonských hrdinů je tak chladné mrazivé,že bych se potřebovala v dalších dílech dočíst,jestli jsou Japonci opravdu takový lidé bez citů. O hvězdu míň za ten konec. DOPORUČUJI.
Miharu
  26. 2. 2012, 17:01
Velice čtivá knížka, do děje mě vtáhla už v prvních stánkách a nepustila mě do konce. Hlavně Masako je kamarádka, kterou si každá vražedkyně může jenom přát. Rozhodně dobré čtení a doufám, že si od této autorky přečtu i jiná její díla.