Mravenci

Mravenci Originální název: Les Fourmis

Knižní klub - 2005
ISBN: 80-242-1378-8

Knižní klub (2005) 80-242-1378-8 320

Dávejte pozor, kam šlapete!
Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců.
Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás?
Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa! (Založil/a: jamalka)

s-reader
  16. 7. 2011, 16:52
SPOILER - asi něco prozradím:
Téma knihy Mravenci svým způsobem nezvyklé a zajímavé. Proč píšu "svým způsobem"? Předoklad, že hmyz je inteligentní, není rozhodně nový, s inteligentním hmyzem se můžeme setkat v literární a filmové tvorbě na každém kroku - Ferda Mravenec, Mravenec Z, včelka Mája, to je jen několik málo inteligentních kamarádů z hmyzí říše.
Rozdíl mezi jmenovanými hmyzáky a mravenci z Werberovy knihy je jen v tom, že to autor nepojímá jako pohádku, ale snaží se téma inteligentního hmyzu logicky a vědecky včlenit do našeho světa. Samozřejmě, že logika občas pokulhává, musíme to autorovi odpustit, protože pokud by se držel zuby-nehty faktů, nevznikla by poutavá kniha, která stojí za přečtení a za zamyšlení. Mám jen drobnou výhradu: tvar, který vzikne, když vytvoříme čtyři trojúhelníky z šesti zápalek není pyramida, ale tetraedr. Pyramida, tak jak ji známe z Egypta má osm hran (čtvercová podstava a čtyři trojúhelníkové stěny).
Domovoj
  3. 10. 2014, 7:28
Knížka je pro mě velikým zklamáním. Čekala jsem daleko víc a něco úplně jiného. Dočetla jsem ji jenom silou vůle, protože jsem byla zvědavá, jak to dopadlo s lidmi, kteří se vydali do sklepa. Příběh mravenců mi připadal hodně přitažený a jejich "konec světa" mě spíše rozesmál a připomněl pohádky pro děti. Závěr knihy mi přišel hloupý a vůbec mě to nepřimělo více se zamyslet nad oběma civilizacemi: nad tou lidskou a mravenčí. Další díly rozhodně ne.
domingo
  9. 3. 2010, 0:47
Nejlepší část mravenčí trilogie, brilantní dílo, ve kterém Werber držel svoje myšlenky pevně v rukách. Později už se mu to začalo (bohužel) sypat. Nebýt toho trochu lacině vědecko-fantastického pozlátka, bylo by to i za pět, protože jako chytlavá próza pro inteligentnější středoškoláky Mravenci obstojí výborně. (4/5)
Balu
  29. 8. 2012, 12:24
Knihu jsem svého času přečetl jedním dechem. Příběhové roviny ze světa lidí a mravenců (ta je, mimochodem, mnohem lepší) se v závěru spojí prostřednictvím jistého Dr. Livingstone... který sám o sobě je dostatečně fantastický, aby člověka nadchl, a zároveň - alespoň podle mě - na hranici reálnosti.
Gigant
  8. 6. 2013, 22:16
Moc dobrá kniha, zaujme hlavně originalitou a dobrou kombinací dvojí dějové linie. Děj mě doslova vtáhl a nutil mě stále pokračovat ve čtení, což je samo o sobě známkou jisté kvality. Osobně tento díl z trilogie řadím nejvýše, zejména pro více či méně uveřitelné situace, které nastanou.

5* - 90/100
Darwinista
  21. 8. 2013, 0:00
Docela zajímavé dílo a výprava do života hmyzu, autor se ale nechal unést a příliš mravence polidštil, výsledek je takovej podivnej - prostě jako sci-fi povídka co se přečte za jeden den dobré, ale žádný velký velký zázrak nečekejte
MiriamBlahova
  22. 9. 2016, 11:50
Opravdu zajímavé dílo! Začátek knihy byl pro mě rozhodně nejlepší. Bavil mě fascinující popis světa mravenců, příběh samce, který se snaží varovat ostatní před tajnou zbraní nepřítele a líbily se mi i moudra z encyklopedie strýce. V polovině knihy jsem se začala trochu nudit. Příběh byl krapet zdlouhavý, rozluštění záhady zmizení ve sklepě v nedohlednu a mravenčí bitvy (jako ženě) nezáživné! Autor sice nepatří k brilantním vypravěčům, ale celkem vzato byla kniha srozumitelná... Hodnotím jako lepší průměr z důvodu, že se mi líbí prvotní nápad!
Fuzik
  29. 8. 2012, 18:23
Dobrý nápad, čtivě zpracováno, dějová linie se střídá s filosofickými pasážemi, čtenář je zvědavý, jak bude děj gradovat. Porovnání dvou "civilizací" vede k přemýšlení.
Kniha je spíš romantická sci-fi než realistická. Kniha mě rozhodně zaujala.
caccadu
  28. 7. 2015, 22:20
Velice zajímavé a originální dílo, které nutí k zamyšlení a je dodnes aktuální. Příběh se odvíjel celkem pomalu, zejména část ze světa lidí, chvílemi jsem byla opravdu napjatá, jak to dál bude pokračovat. Ačkoliv příběh neměl svého jediného hrdinu, velice snadno se čtenář ztotožní s postavami - ať lidskými nebo mravenčími. Konec by si asi zasloužil trošku lepší rozpracování, ale musím uznat, že jsem to nečekala.
flipflop
  28. 10. 2011, 22:13
Nápad dobrej, jednání lidí je tady dost často těžko pochopitelné a schopnosti mravenců jsou popsány hodně romanticky.
Zwaantii
  16. 6. 2011, 11:44
Báječné, úžasné, skvělé!!! Přečteno za den. Nemohla jsem se prostě odtrhnout! Něco tak "jiného" jsem už dlouho nečetla. Děj nepředvidatelný - až do poslední chvíle jsem si vůbec nedovedla představit, jak by to mohlo skončit. A už mám na polici další díly =oD
pistalka
  14. 8. 2010, 23:12
Zajímavý nápad, ale zpracování pokulhává a pasáže ze světa lidí jsou velmi podprůměrné. Mravenčí realita je sice zajímavá, ale po čase začně nudit taky. Škoda, čekal jsem od toho víc.