Revoluce mravenců

Revoluce mravenců Originální název: La Révolution des fourmis

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1913-4

Knižní klub (2007) 978-80-242-1913-4 704

Bernard Werber, autor kultovních románů Mravenci a Den mravenců, nás opět zavádí na stránky originální "vnitrozemské" sci-fi.
Na jedné straně jsou mravenci. Přemýšlejí, zda jsme obrovská monstra, nebo nezměrní bohové. Na druhé straně jsme my, lidé. V lepším případě k těm tvorečkům cítíme lhostejnost. V tom horším po nich zuřivě šlapeme. Po tisíciletích nepochopení se možná obě nejvyvinutější civilizace planety Země setkají a konečně se poznají. Revoluce mravenců je dobrodružný román a zároveň filozofický traktát. Přináší požitek z napínavé četby a současně zve k zamyšlení o místě člověka ve vesmíru. (Založil/a: jamalka)

domingo
  9. 3. 2010, 0:57
Třetí část Werberovy mravenčí ságy je jednoznačně nejslabší - autor definitivně nezvládl ukočírovat svoje myšlenky a ty se mu na tak obrovském počtu stran rozutíkaly kolem jako neposední...mravenci. Revoluce mravenců vůbec nedrží pohromadě. Werber je strašně chytrej chlap, on toho má v hlavě neuvěřitelně moc, on by se dal s klidem označit za filozofa, ale prostě to není spisovatel, který by zvládl patnáctisetstránkovou trilogii s grácií a umem velkým spisovatelům vlastním. Je to v první řadě skvělý pozorovatel, myslitel, analytik, asi i vědec - Revoluce totiž není román, ale encyklopedie. Kniha, kterou číst od začátku do konce je nuda, protože tam v podstatě není žádný pořádný příběh (kromě toho očekávaného finálního střetu obou civilizací, ke kterému to směřovalo vlastně od prvního okamžiku), ale svoje si z ní vyzobáte - můžete se k ní vracet klidně celé měsíce a pokaždé vás tam nějaká perlička zaujme. Jako encyklopedie fajn. Jinak strašlivě nehomogenní, rozsypané a v závěrečném jakože filozofickém vyvrcholení překvapivě (na Werbera opravdu překvapivě) ploché. (3/5)
Fuzik
  29. 8. 2012, 18:34
Třetí díl přináší mnohé, ale ztrácí se přitažlivost. V knize je mnoho propleteno ale působí nesourodě. Asi byla napsána na základě dobře ohodnoceného kontraktu s nakladatelem. Opět konec podle amerických filmů. Od určité části jsem knihu jen prolétával.
Souhlasím s hodnocením dominga.
CatWomanka1
  25. 12. 2012, 11:24
Ahoj, chtěla bych se optat, zda někdo nechce knihu prodat. Četla jsem první dva díly a ráda bych přečetla i tenhle, bohužel ho nemůžu sehnat v žádném knihkupectví ani jinde. Děkuji za případné ozvy. =)