Tanatonauti

Originální název: Les Thanatonautes

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2427-5

Knižní klub (2009) 978-80-242-2427-5 544

TANATONAUT, -a m. (z řec. thanatos, smrt, a nautés, pův. lodivod): účastník letu na kontinent smrti

1492: První kroky Kryštofa Kolumba na americké půdě

1969: První kroky Neila Armstronga na Měsíci

2062: První kroky tanatonautů na kontinentu mrtvých

2068: První organizované zájezdy na onen svět

Na počátku příběhu tanatonautů, dobyvatelů Ráje, je otázka stará jako lidstvo samo: Co se stane s člověkem po smrti? Tanatonauti se rozhodnou nalézt odpověď a vydají se prozkoumat poslední námi neprobádaný kontinent. Dostanou se za hranice naší představivosti, nahlédnou do snů a nepoznaných hrůz i slastí a octnou se v prostoru, kde rozluští záhady pronásledující nás odnepaměti…
Je jejich cesta uskutečnitelná? Jak asi dopadne? A co si s jejich poznatky člověk počne?
S udivujícím nadhledem, jejž mu zaručila vědecká erudovanost a rozsáhlé znalosti posvátných a tajných iniciačních textů hlavních náboženství a mytologií z nejstarších dob, s nezaměnitelným prozaickým talentem, který spočívá zejména ve schopnosti pojednat čtivě a odlehčeně i o těch nejvážnějších lidských problémech, a se zvláštním důrazem na individuální spirituální zkušenost vylíčil Bernard Werber v této knize, jak by mohla započít, proběhnout a vyústit tato nejfenomenálnější odysea všech dob. (Založil/a: jamalka)

RikaAkira
  24. 11. 2015, 15:46
Když srovnám názory "všeobecné" a pak můj a mojí kamarádky, která mi to doporučila, tak z toho statisticky vyplývá, že se knížka bude líbit spíš lidem, kteří, zjednodušeně, nejsou úplně normální a sami mají trochu pokroucené hodnoty a pohled na svět.
I já jsem v knize narazila na pár hluchých míst, ale jinak mě rozsah autorovy fantazie ohromil (už od nějaký stý stránky jsem si říkala: "S čím ještě může přijít? Je to jasný - sakra."), stejně jako scény, ve kterých se zrcadlily moje vlastní zkušenosti z dětství (nejsem nijak zvlášť okultně/paranormálně/mysticky založená, ale...). S potěšením jsem si vychutnávala i části obsahující v menších či větších dávkách ironický podtón.
Ani Mravence, ani Tanatonauty nejsem schopná hodnotit z pohledu literárního šťourala, protože pro mě je celý ten text jen zprostředkovatelem nějakých myšlenek, ve kterých jsem se našla. Nicméně si přesto dovolím dát knize vysoké hodnocení, protože je pro mne pořád zajímavější než většina knih, ke kterým jsem se v současné době dostala.
stavradka
  6. 1. 2014, 17:21
Jak mě bavila Říše andělů, tak tohle dílo mě doslova nudilo. A po dlouhé době kniha, kterou jsem nebyla schopná dočíst. Bohužel.
zuzanara
  17. 12. 2012, 13:30
Ze začátku máte pocit, že čtete další z řady poměrně obyčejných mírně detektivních story o třicátníkovi. Pak se zvrhne v zajímavé, neotřelé a originální sci-fi a rozhodnete se tomu dát šanci, až se to nakonec naprosto zprasí, autor už asi neměl chuť udržet to v rovině realita/fikce a přešel plynule do sračky, podivného spiritismu... a nežse nadějete, bojují se sebou duše meči! Kdyby někdy napsal nový konec, nejen, že těch posledních pár stran dočtu, ale ráda to i ohodnotím lépe :)
Faith
  12. 12. 2012, 19:15
Mohla bych to vystihnout jedním slovem, ale můžu přidávat jen příspěvky nad 100 znaků. Takže.. Jednoslovně.. NUDA.
MysteryMan
  4. 4. 2013, 22:56
Dobrý nápad! Jen mi přijde, že s tímto námětem mohl Werber naložit lépe. Začátek dobrý. Ale velká prostřední část knihy velká nuda. Opravdu jsem se musel velmi silně přesvědčovat, abych vydržel až do konce. Vydržel jsem a toto doporučuji každému čtenáři. Už jen proto, že si se zápisníčkem v ruce můžete odnést mnoho zajímavých názorů na život a smrt a tak vůbec... Úplný závěr knihy už se mění v jakousi společensko-sociologickou satiru(nebo frašku?), kde jsem se chvílemi neubránil úsměvu.