Originální název: I, Rembrandt

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-391-4

BB art (2004) 80-7341-391-4 288
BB art (2001)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1990)

Životopisný román Davida Weisse Já, Rembrandt se před čtenářem otevírá v době, kdy Rembrandtovi je čtyřicet osm let a je na prahu svého umělecky nejvyzrálejšího období. Zároveň ale žije v dluzích a v nemilosti církve, neboť se odmítá oženit se svou milenkou, a je hluboce roztrpčený skutečností, že soudobá společnost odmítá uznat a ocenit jeho tvůrčího génia. Autor umným perem líčí umělcův vnitřní svět a zároveň i svět 17. století v Nizozemí, v němž Rembrandt žil a tvořil. Rembrandtův Amsterdam je bohatý na mravy i intriky, je bohatý na triumfální tvůrčí činy, ale zároveň i na ponížení a přehlížení. Weissovi se v jeho románu podařilo dospět k podivuhodné syntéze. Nedělí totiž Rembrandta na obyčejného smrtelníka na straně jedné a geniálního umělce na straně druhé, ale vykresluje Rembrandta jako člověka, jehož život a tvorba jsou spolu nerozlučně spjaty a nekonečně se navzájem prolínají. (Založil/a: syl)

David Weiss David Weiss
*??.??.1909 - †29.11.2002

Ariko
  3. 5. 2016, 23:55
Velmi povedena a ctiva biograficka kniha. Az mi prisla Remrandtova naivita na hlavu postavena, ale takovi asi umelci jsou :-)
sofi
  1. 2. 2012, 15:31
Krásná kniha, strhující a vášnivý příběh umělce žijícího na pokraji bídy s odhodláním naplnit své poslání.