cs sk

Albatros (2010) 978-80-00-02738-8 94
Albatros (1998) 80-00-00586-7 96
Albatros (1989) 96
Albatros (1977)
Státní nakladatelství dětské knihy (1959)

S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo větší radost než pijanovi plná láhev, byznysmenovi peníze a panovačnému králi nezměrná moc.

Introvert
  8. 2. 2014, 11:20
Mám dojem, že Exupéry snesl svého Malého prince na stránky své knihy odněkud z prostor mezi Nebem a Zemí.
Tuto knihu bych si chtěla vzít na opuštěný ostrov. Co dodat.

P.S. Snad jen - moc se mi líbí, že i ve filmovém zpracování (Velká Británie/USA z r. 1974) je Malý princ vypodobněn přesně tak, jak jej výtvarně pojal Exupéry. Mimochodem - stojí za zhlédnutí.
Anael
  28. 5. 2011, 0:55
Malý princ je opravdu zvláštní knihou. Osloví jak dítě, tak dospělého, ale každého jinak. A v tom tkví krása této knihy. Samozřejmě, že ne každý v knize najde nějaký hlubší smysl, poselství, ale krásu dětství a přátelství tam snad najde každý.

---------------------

Jedna z mých nejoblíbenějěších knih. Četla jsem ji několikrát a pokaždé jsem v ní našla něco nového, něco, co mi opět připomnělo, že tato kniha je výjimečná. A ještě něco.. má výsadní právo v mé knihovně.
Kůstka
  12. 5. 2012, 10:09
Nečekala jsem, že se mi Malý princ bude tak líbit. Ještě když ho mám v povinné četbě..
Knížka tenká, přečtená hned, dokonce jsem se i pousmála, zamyslela.. mělo to svoje kouzlo. :)) Malý princ byl tak nevinný, dětský.. Ovšem nevím, jestli by se zalíbila malým dětem v konkurenci s jinými příběhy v dnešní době..
Tiwala
  30. 9. 2012, 23:22
Příjemná knížka, ke které se jistě ještě několikrát vrátím :). Rozhodně si po přečtení přestavím po obrázek kopce spíše hada, které pozřel slona :D.
Dovolím si citovat svou nejoblíbenější část:
Malý Princ: "Co tady děláš?" "Piji," odpověděl Pijan. "A proč piješ?" ptá se dál Malý Princ. "Abych zapomněl." "Nač abys zapomněl?" "Abych zapomněl, že se stydím." "A zač se stydíš?" "Stydím se, že piji!"
jatox
  28. 10. 2010, 15:42
Kéžby tu pan Exupéry byl, abych se mu mohla poklonit, za tohle veledílo!
Neznám jinou knihu, kterou můžete číst v libovolným věku a vždycky si v ní najdete něco aktuálního.
Jinak bych všem nadšencům doporučila knihu Malý princ v nás:)
zoro2
  8. 4. 2015, 20:34
Myslím, že k této knize toho není moc co dodávat. I když ji budete číst po několikáté, vždycky tam najdete něco nového, nějakou novou myšlenku, která vás přinutí přemýšlet a chvíli koukat do blba.. Je vidět, že i kniha s velkým K může mít jen pár stránek.
Tanmut
  13. 3. 2011, 17:15
Můj největší zážitek s touto knihou nastal tehdy, když jsem si ji jako desetiletý chtěl půjčit z knihovny a knihovnice mi ji sebrala s tím, že bych ji nepochopil. Kráva!
Skřítek
  6. 1. 2013, 20:35
Příběh pro malé i velké čtenáře, spousta něhy a smíření v něm. Není už moc těch, kterým kniha nebyla předčítána či ji sami nečetli. Nemusí se líbit každému, ale kdo ji dočetl, už nezůstal stejný a i když už jsem velká holka, slza ukápne i dnes.
stripped
  8. 7. 2011, 11:48
Nevím, proč se tato kniha řadí mezi dětskou literaturu, když podle mě pro děti vůbec není určena. Je to spíše dílo, které se zamýšlí nad životem, světem, a to dítě ještě nemůže pochopit. Když jsem já Malého prince četla v 8. třídě ZŠ, vůbec jsem nechápala, o co jde a kniha se mi zdála nezáživná. Dnes s pohledu 22 letého člověka se na ni přece jen dívám trochu jinak.
LuciusWlk
  7. 6. 2012, 23:44
Nádherný příběh, který je kouzelný svou jednoduchostí a důmyslný svou hloubkou sdělení. Přikláním se ale ke zdejšímu názoru, že děti z něj unesené nebudou. Pokud jej ovšem nepochopí tak, jak jej pochopit mají jen děti. Protože dospělí jsou....
Ivulina
  26. 11. 2011, 0:01
Musela jsem jej číst jako malá. Byl složitý a nelíbil se mi. Když jsem to vše ale překonala a začala znovu číst později, pochopila jsem. Je to krásný citlivý příběh.Pro některé asi až moc citlivý a naivní, ale je výjimečný. Plakala jsem a budu znovu :)
Rames
  5. 6. 2015, 10:07
Ačkoli je to pohádkový příběh, není pro děti. Kouzlo dokáže ocenit starší čtenář který chápe podobenství. V dětství jsem knihu začínala číst několikrát na naléhání rodičů ale zaujala mě pouze kresba hada který spolkl slona, dál jsem se nudila.

"Sbohem...," řekla liška. " Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité , je očím neviditelné."
" Co je důležité, je očím neviditelné," opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.
rt12
  23. 3. 2015, 18:21
Jako malá holka jsem dostala Malého prince k vánocům. Víc než celé povídání se mi líbily obrázky a nejvíc blonďáček s velikýma očima. O tom, že je kniha upředena z úvah o zlu a dobru, smyslu a hodnotách života, jsem neměla ani zdání. Teprve v dospělém věku jsem si vzala knihu opět do ruky a pochopila větu, která hlásá že : Existují dvě období života - před Malým princem a s Malým princem.
marta-b
  5. 4. 2010, 21:44
Zkoušela jsem číst několikrát, ale musim se přidat na stranu těch, komu se Malý princ nelíbí. Prostě zbytečně přeceňovaný dílko. A jak tu píše Domingo, Coelho si hraje na rádoby filozofa, ale u Exupéryho to není o nic lepší. Nebo alespon tady ne.

---------------------

Nedávno vyšlo docela zajímavě zpracované 3D provedení u Albatrosu, nakoukla jsem do něj v knihovně a myslim, že dám téhle knížce ještě jednu šanci. Takhle prostorově vyřešený příběh mě zaujal na první pohled a možná bude o to zajímavější se do toho pustit.
Pett
  4. 3. 2016, 22:37
Četla jsem ho jako malá holka a... nic... po letech jsem se k němu vrátila a.... ach, jsem okouzlena... musela jsem k němu dospět a možná si i něco odžít... asi... však, kdo z nás nemá někde tu svojí jedinečnou růži, která mu občas leze pekelně na nervy či se nenechá tu a tam ochočit... dokážeme ještě vidět srdcem nebo jsme věkem dočista zahnali své "malé já" a uvěznili jsme se v nemilosrdném světě čísel? Kdo z nás se někdy necítí opravdu osaměle?
Je to dětská knížka a mě bylo po dočtení ouzko a tolik smutno... měla jsem potřebu říct hned všem svým blízkým, čím pro mě jsou a jak jsou výjimeční... a jak moc výjimečný je tenhle příběh!
Shax
  28. 10. 2011, 23:38
Povinná četba. Povinná, nepovinná, vem to čert. Pro mne neumírající klasika, kterou si vždy ráda přečtu.
Venceslao90
  6. 12. 2012, 19:41
Bezesporu moc pěkná knížka. Je jasné že malé dítě si z toho moc neodnese. Tohle je pohádka určená pro dospělého člověka. Možná jsem čekal že v tom spatřím trochu větší hloubku, ale i tak to je moc hezká jednohubka.
Tyet
  8. 4. 2010, 8:42
Je to škoda, že taková docela milá, nezáludná a vlastně na nic si nehrající povídka je přijímána jako svatý grál všech "obyčejných" čtenářů. Možná proto, že je tak tenká a přečíst ji může fakt každý a nestojí ho to žádnou duševní námahu :) Nic proti té knížce nemám, ale že vítězí jako nejoblíbenější, je absurdní.
wwwhisk@s
  20. 5. 2013, 17:26
Tuhle knížku jsem našla v knihovně v dětském oddělení pro děti 7 - 10 let. ??? Podle mě takhle malé děti to nemůžou plně pochopit, tu filozofii a jednoduchost, ve které se skrývá opravdová krása. Láska na první pohled.
PeťkaW.
  14. 5. 2012, 18:13
Důkaz toho, že i krátká a zdánlivě jednoduchá kniha v sobě může skrývat velký, neobyčejný příběh, který v člověku zanechá ono NĚCO!
Lucy Sisk
  29. 4. 2016, 12:48
Moje recenze na http://lola-kiss.blog.cz/1604/maly-princ-antoine-de-saint-exupery. Kniha o magii, touze, hledání domova.
domingo
  8. 3. 2010, 17:25
Jufonko, rádoby filosofické kecy vypadají jinak. Zkus si o filosofii třeba něco přečíst ;) rádoby filosofickými kecy jsou nejvíc proslulí Coelho a Kundera, ti by zasloužili lisknout po papuli.
Předpokládám, že Malého prince četl opravdu, ale opravdu každý, a že jeho dodnes ne úplně doceněný filozofický přesah a obrovsky věrné zachycení základních morálních hodnot člověka (navíc v odzbrojující formě literární miniaturky) dokáže rozluštit každý, kdo nad tím aspoň trochu přemýšlí. Jestli tohle není jedno ze zásadních děl 20.století, potažmo vůbec historie, tak už nic. (5/5)
Gustik5
  23. 2. 2014, 12:40
Přiznám se bez skrupulí, jako malý jsem tuto knihu nesnášel, nebavila mne a nudila. Přesto i tenkrát měla určitou jiskru, která vznítila plamínek nejistoty, a ten mne později donutil si ji znovu přečíst. Svůj názor jsem nyní nucen přehodnotit. Tahle kniha je opravdu přes svou zdánlivou jednoduchost nesmírně hluboké dílo, které vás chytí za srdce. Samozřejmě se jedná o knihu, kterou je třeba přečíst vícekrát a tak nečekám že bych z ní zachytil vše. Jednou, třeba za dvacet let si ji přečtu znovu. A už teď tuším, že budu číst něco o hodně odlišného od toho, co jsem přečetl teď a v raném dětství.
teite
  1. 12. 2013, 17:15
Kniha má dar oslovit malé dítě i dospělého člověka. V dětství jsem vnímala spíše děj, nyní už sleduji spíše jakési hlubší filosofické poselství. Znám nazpaměť celé pasáže a vracím se ke knize opravdu často.
annihilation
  30. 7. 2013, 19:43
Vždy je pro mě těžké mluvit o Malém princi a o tom, proč je právě on tak jiný. Všichni tuto knihu v raných letech neměli rádi, ale mně jí prý rodiče museli číst v jednom kuse. Možná má malá dětská duše podvědomě tušila, že z tohoto krásného příběhu budu čerpat myšlenky ještě po mnoho let. Spousta lidí se ohrazuje, že je naivní. Jak říká Descartes: "Existuje jedna vada společná všem smrtelníkům: to, co je obtížnější, považují za krásnější." A tak tomu také bývá u spousty kladně (ač v mnoha případech oprávněně) hodnocených děl, která oplývají niterními úvahami nad lidským bytím. Ale právě proto je Malý princ výjimečný. Životní hodnoty Saint-Exupéry nelíčí pomocí složitých slov, ale podává je s přirozenou lehkostí pohádkového díla. Lze snad lépe popsat lásku, než jako květinu s trny? V celém příběhu není ani jediné prázdné místo; naprosto brilantně svým osobitým způsobem přivádí čtenáře k úvahám nad životem, avšak tak jemným způsobem, že pocity po přečetní v něm zůstávají kladné.
A kdybyste náhodou někdy cestovali africkou pouští, postůjte na chvíli pod tou hvězdou...
PiGiFr
  16. 5. 2013, 9:03
Každý tuto knihu zná. Každý ji četl. Každému se líbí. Úžasná hloubka myšlenek, krásná formulace a jejich vyjádření... Ale nejspíš proto se mi nelíbí tolik, jak by si sama zasloužila. Možná, kdybych ji četl bez jakýchkoliv komentářů mých blízkých, bez "doporučení" všeho druhu, bez nějakých "předsudků", možná pak by se mi líbila mnohem víc. Za mě ****.
Seňorita Eskimo
  2. 1. 2014, 22:04
Ne a ne. Nemám ho ráda. Není to špatná knížka, ale její zbožňování a to, že mi ji všichni nutí jako nejlepší knihu na světě, mě rozčiluje. Vsadila bych se, že nebýt téhle všudypřítomné adorace, půlka z vás tam nehledá to, co tam pak nalézáte.

Za přečtení určitě stojí komentář uživatele huttershofen. A já jdu "hledat pravdu" někam jinam.
MargarethMatthews
  29. 3. 2012, 16:40
Kontrast dětství a dospělosti... fantazie a racionálnosti. V této knize je schováno tolik pravd, že každý z nás je nikdy všechny nedokáže odhalit a právě proto se možná k této knize uchylujeme opakovaně a v nejrůznějším věku. Tato filozofická pohádka mne oslovila snad naprosto vším, ale nejoblíbenější pasáží pro mne zůstane ochočení lišky.
Lalaine
  13. 9. 2011, 10:00
Nádherná pohádka pro ty nejmenší a zároveň filosofická úvaha pro starší. Troufám si říct, že se tomu nedá nic vytknout! Je plná životních mouder. Rozhodně bychom se nad Princovým počínáním a příběhem měli zamyslet, neboť se v jeho příběhu skrývá mnoho pravdy. Určitě bych ji doporučovala jak do základních, tak i do středních škol.
Alyss Mainwaringová
  3. 5. 2015, 22:17
Já... omlouvám se :) Asi jsem tuhle knihu nepochopila - ani teď ani v dětství.
Působí to na mne jako šílená změť neuspořádaných myšlenek. Možná bych to mohla přirovnat ke svému nákupnímu seznamu nebo deníku mé nejlepší přítelkyně. A to byste nechtěli číst...
HeM
  10. 8. 2012, 23:54
Ano tato kniha je dobrá a to se dá jen o mála z povinné četby říct.. Celkem se mi zdálo, že mě i baví..
Alseri
  8. 1. 2011, 17:18
Malá kniha s veľkou myšlienkou pre dospelých, ktorú asi omylom zaradili medzi povinnú detskú literatúru len preto, že príbeh rozpráva ,,dieťa". O zmätenom svete a zvykoch dospelých ľudí, o blúdení stagnujúcej duše, o zrelosti duše ktorá nie je určená vekom, ale aj o hmotnom a astrálnom živote. Exupéry a Bach hrajú u mňa prvú ligu. Asi na tom lietaní niečo bude ;)
Fešná Bleška
  9. 9. 2014, 19:07
Kniha o 90 stranách, na kterou by však šlo napsat desetitisíce stran návodů jak ji číst, neboť těch způsobů je nepřeberně. Pro děti pohádka, pro větší psychologická kniha plná hlubších úmyslů a narážek. Nevinná a zároveň velice smutná. Po přečtení už vám nic nebude připadat jako předtím. Na všechno má totiž tahle kniha odpověď a názor. Tahle kniha patří k těm, které se přečíst prostě MUSEJÍ, bez ohledu na to, kolik člověku je, které žánry preferuje a jaké je národnosti.
analphabet
  17. 1. 2014, 12:05
A vždy, když se podívám v noci na nebe, uvidím 500 milionů malých princů starat se o růži a vymetat sopky (i ty vyhaslé, protože člověk nikdy neví).
huttershofen
  11. 1. 2013, 22:35
Osobně si myslím, že je to knížka spíš pro děti, resp. koho nadchne včas, tak už mu to vydrží, ale já se do ní asi dal moc pozdě. Ten poeticky naivní styl vyprávění má sice ohromné kouzlo, ale mně zkrátka vadilo, jak jsem v jednom kuse morálně vychováván. Těžko vytýkat autorovi, že chce předat pozitivní hodnoty, ale bylo jich tam tolik, že jsem v půlce knížky dostal chuť jít si sednout do tramvaje a na truc nepustit babičku sednout.
včelka
  31. 12. 2011, 16:10
Tuto knihu jsem četla z "donucení",protože jsme ji měli v povinné četbě.Moc se mi nelíbí hlavně z toho důvodu,že jsem ji nepochopila.Nedokážu říct děj a smysl této knihy.Na zadní stránce je nápsáno pro děti od 7 let...Mě je 13 a opravdu bych chtěla vědět jak tohle pochopí sedmileté děcko :(
DanielOsbourne
  26. 3. 2014, 19:17
Malý princ je opravdu krásná kniha, i když je malý princ občas otravný s tím, že potřebuje odpověď na otázku a on odpovědi málokdy dá. Děti možná tolik neocení, pokud v tom skutečně není ukryté dětské tajemství, kterému rozumí opravdu jen ony. Melancholický podtext, ať už pijákův život nebo samotný závěr ve mně asi zůstane dlouhou dobu.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:42
Asi jsem to propásl, možná jsem se díval jinam nebo jsem neposlouchal. Výsledek byl takový, že jsem to tam necítil. Možná to vidívám jinde než vy, ale já to tam prostě nenašel. 3/5 spíš z donucení, ale tak já tomu zkusím dát ještě jednu šanci, aby se neřeklo.

EDIT: Po roce a půl jsem se do ní tedy pustil znovu. Už to tam vidím, i když se musím dívat trochu nepřirozeně, ale je to tam. Furt tam toho není nějak moc, ale taky vás autor na to nenutí čumět nijak dlouho a to mě donutilo přidat hvězdičku.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:51
Malý princ - k tomu snad ani není co dodávat. Snad jako většině mi jako malé byla předčítána jako pohádka a hlubší myšlenky jsem v ní hledala až v dospělosti, kdy jsem si ji četla sama.
calamity-jane
  2. 8. 2013, 14:02
Tu knížku si může člověk přečíst jako dítě, puberťák i dospělý a vždycky si v ní pro sebe něco najde
Kebab Bursa
  30. 7. 2013, 9:38
Četl jsem malým dětem na táboře a nejvíce mě na knížce fascinovalo, že jak já, tak oni jsme si z ní měli co vzít. A ten pocit po přečtení - ony usínaly se svými obrázky, já vyšel ven k táboráku a měl nutkavou potřebu dívat se do nebe, mezi hvězdy. Jsem rád, že jsem dohnal tenhle restík z mládí.
G8
  19. 2. 2013, 16:34
Tohle je jeden z důvodů, proč by si Coelho a podobní "filozofující umělci" měli hledat jinou práci.
Pokud ve školství pořád někoho rajcuje koncept povinné literatury, tak by měl možná zauvažovat nad zahrnutím Exupéryho. Myslím, že bude u středoškoláků přecejen trochu populárnější než třeba Mistr Jan Hus a čtení přestane být jen další otravnou povinností.
Sabotteur
  25. 3. 2012, 21:31
'Poušť je krásná právě tím, že někde ukrývá studnu'... Pohádka s nepochybným filosofickým přesahem, která neříká nic než už vyřčené a na které si spíš než nějaké moudrosti cením toho čistě pohádkového rozměru. Možná kdyby mi to přišlo do rukou v dětství.
Parzifal
  23. 7. 2015, 0:24
Malého prince jsem dostal od kamaráda v době, kdy jsem vojančil v západočeském Chebu.Shodou okolností mi tehdy daroval ještě Kerouacova Maga.Obě knihy se staly studnou svěží vody v dusném prachu totalitní vojenské dvouletky.Malého prince jsem přelouskal na korbě náklaďáku při cestě na cvičení.Nádherný zážitek, člověk naráz na všechno zlé a nedobré zapomněl a bloudil po planetách a vesmírem spolu s tím malým klučinou....Po letech jsem přepsal tuto moderní pohádku-nepohádku do tvaru hry a s přáteli jsme ji začali i nacvičovat, bohužel jsme toto úsilí nedovedli ke zdárnému konci, ale to by byl již jiný příběh... Zkrátka, nesmírně lidská klasika literatury 20. století plná moudrosti a básnivosti.
Tardis
  30. 10. 2014, 18:17
Tuhle knihu jsem neměla ráda ani jako dítě a po letech se na tom nic nezměnilo, přestože jsem k ní přistupovala poměrně bez předsudků.
Děj? Veškerý žádný. Filosofie? Někam se vytratila, zůstalo jen dětinské divení se.
Nechci tvrdit, že celá kniha neobsahuje jedinou zajímavou myšlenku, ale ta bude pocházet odjinud, kde je lépe zpracována. Tohle je kniha pro děti, ne nadčasový zázrak pro všechny věkové kategorie, imho.
Florence
  25. 10. 2014, 19:35
Nádherně dojemné, nevinné, příjemné. :) Tuto knihu jsem si musela přečíst třikrát po sobě a nejraději bych ji vůbec nevracela do knihovny. Byly tam překrásné myšlenky, nezapomenutelné úryvky.

"Podívejte se na nebe. Položte si otázku: Okousal beránek růži, nebo ne? A uvidíte, jak se tím všechno změní... A nikdo z dospělých nikdy nepochopí, jak je to důležité!"
Zajdaanek
  31. 7. 2014, 1:25
Dlouho jsem se Malému princi bránil. Jako mládežník jsem jej okusil, ale ihned zahodil. V té době jsem ještě neznal pořádné čtení, nečetl jsem. Nyní se název Malý princ skloňovalo kolem mě příliš často. A tak došlo i na mě. Takřka na jeden nádech jsem toto dílo zhltal. U jedné pasáže jsem se ovšem zarazil. Pijan. Hodně na mě tato kratičká část zapůsobila. Jako celek na mě působí Malý princ hrozně příjemně, přesto se však neubráním určitému druhu smutku. Zvláštní. Tleskám.
Manon
  29. 11. 2013, 14:02
Pohádková klasika,kterou by si každý měl alespoň jednou za život přečíst. A ne, není to jen pohádka.
MuMura
  10. 4. 2013, 23:44
"Prosím, namaluj mi beránka." :) Nechápu, že se ještě najde někdo, kdo ji i v pokročilejším věku ani jednou nečetl. A že jich je.
Henkie
  7. 4. 2013, 21:02
Oh, to je tak nádherná knížka.
Každá věta je skvost, prostě čirá dokonalost. Něco takového jsem už dlouho nečetla a lituju, že jsem čekala až doteď. Tohle by měl znát každý. Je v tom tolik pravdy.

1 2 3 4 5