Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Železná pata

75%
4 15
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Železná pata
 Všechny obaly
Železná pata
 Všechny obaly
Železná pata
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Iron Heel
Poprvé vydáno celosvětově: 1908

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Grimmus - 2011
ISBN: 978-80-87461-06-8
Počet stránek: 247
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 20x v přečtených
v knihovně 21x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Grimmus (2011) 978-80-87461-06-8 247
Naše vojsko (1963) 28-020-63 208
Mladá fronta (1951)

Kniha kterou London vydává roku 1907 je psána formou fiktivních zápisků Avis Everhardové, manželky Arnošta (v originále Ernest) Everharda, amerického socialistického revolucionáře. Krátký úvod je psán z pohledu fiktivního vydavatele, který zápisky sedm set let po jejich sepsání vydává jako dokument revolučního boje proti Železné patě.
V knize prostřednictvím Avis sledujeme její první setkání s Arnoštem v roce 1912, její přerod z dívky z vážené rodiny univerzitního profesora v revolucionářku a manželku jednoho z nejvýznamnějších revolučních organizátorů. Sledujeme i společenský pád Avisina otce, profesora univerzity v Berkley, který pro sympatie se socialisty přichází o práci i majetek.
London evidentně skrze Everharda (respektive vzpomínek jeho manželky v zápiscích)vyjadřuje svoje vlastní názory a teorie. Později, po prvních revolučních vystoupeních se Everhardovi stahují do ilegality. Železná pata, což je označení oligarchie, potlačuje revoluční nálady silou i intrikováním.
Po jistou dobu působí Everhardovi jako agenti, když se zdánlivě nechají zverbovat pro Železnou patu, ale ve skutečnosti stále sledují cíle socialistické revoluce. Zápisky Avis končí náhle, v půlce věty. Není proto ani objasněno, co se stalo později s Avis, ani za jakých okolností byl Arnošt na jaře roku 1932 popraven. (Založil/a: AdamB.)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gwaihir
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 5. 2015, 15:48
Doba, v níž byla napsána tato zajímavá kniha, byla časem poměrně bouřlivých společenských změn na mnoha místech světa, a právě díky tomu se v ní odráží mnohé aspekty tehdejšího neutěšeného sociálního stavu a je v ní možné spatřit již i mnohé moderní revoluční zkušenosti. Její vyprávění je jednoduché a přímočaré, její základní myšlenky nejsou komplikovány filosofickými úvahami a vše je ukazováno na praktické stránce života. Forma zápisků ženy jednoho z lidových vůdců, vydaných dlouho po jejich smrti v utopické budoucnosti, je velmi originální a líčení postupného vývoje od prvních řečnických vystoupení až po otevřený boj, v němž se milost nežádá ani nedává, je poutavé a místy doslova strhující. Komentáře z budoucnosti, které glosují, někdy přímo sžíravě, každodenní minulost, z níž příběh vychází a v níž se odehrává, jsou velice trefné a mnoho z nich platí i na naši současnost. 90 %