Originální název: Iron Heel

ISBN: 978-80-87461-06-8

Grimmus (2011) 978-80-87461-06-8 247
Naše vojsko (1963) 28-020-63 208
Mladá fronta (1951)

Kniha kterou London vydává roku 1907 je psána formou fiktivních zápisků Avis Everhardové, manželky Arnošta (v originále Ernest) Everharda, amerického socialistického revolucionáře. Krátký úvod je psán z pohledu fiktivního vydavatele, který zápisky sedm set let po jejich sepsání vydává jako dokument revolučního boje proti Železné patě.
V knize prostřednictvím Avis sledujeme její první setkání s Arnoštem v roce 1912, její přerod z dívky z vážené rodiny univerzitního profesora v revolucionářku a manželku jednoho z nejvýznamnějších revolučních organizátorů. Sledujeme i společenský pád Avisina otce, profesora univerzity v Berkley, který pro sympatie se socialisty přichází o práci i majetek.
London evidentně skrze Everharda (respektive vzpomínek jeho manželky v zápiscích)vyjadřuje svoje vlastní názory a teorie. Později, po prvních revolučních vystoupeních se Everhardovi stahují do ilegality. Železná pata, což je označení oligarchie, potlačuje revoluční nálady silou i intrikováním.
Po jistou dobu působí Everhardovi jako agenti, když se zdánlivě nechají zverbovat pro Železnou patu, ale ve skutečnosti stále sledují cíle socialistické revoluce. Zápisky Avis končí náhle, v půlce věty. Není proto ani objasněno, co se stalo později s Avis, ani za jakých okolností byl Arnošt na jaře roku 1932 popraven. (Založil/a: AdamB.)

Gwaihir
  30. 5. 2015, 15:48
Doba, v níž byla napsána tato zajímavá kniha, byla časem poměrně bouřlivých společenských změn na mnoha místech světa, a právě díky tomu se v ní odráží mnohé aspekty tehdejšího neutěšeného sociálního stavu a je v ní možné spatřit již i mnohé moderní revoluční zkušenosti. Její vyprávění je jednoduché a přímočaré, její základní myšlenky nejsou komplikovány filosofickými úvahami a vše je ukazováno na praktické stránce života. Forma zápisků ženy jednoho z lidových vůdců, vydaných dlouho po jejich smrti v utopické budoucnosti, je velmi originální a líčení postupného vývoje od prvních řečnických vystoupení až po otevřený boj, v němž se milost nežádá ani nedává, je poutavé a místy doslova strhující. Komentáře z budoucnosti, které glosují, někdy přímo sžíravě, každodenní minulost, z níž příběh vychází a v níž se odehrává, jsou velice trefné a mnoho z nich platí i na naši současnost. 90 %