Poutníkova cesta

Poutníkova cesta

Podtitul: z tohoto světa do světa budoucího

Originální název: The Pilgrim´s Progress

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-034-5

Argo (2005) 80-7203-034-5 184

Příběh – podobenství, jak si autor představoval životní pouť bohabojného, ctnostného člověka životem. Příběh se snaží vystihnout duchovní pouť člověka od jeho počátku k cíli. Jedná se o jeden z prvních anglických románů. Knížka je klasickou prací svého druhu a je inspirací pro mnoho podobných prací. (Založil/a: dov)

John Bunyan John Bunyan
*28.11.1628 - †31.08.1688

dejw
  3. 11. 2013, 19:15
Čtenář Poutníkovy cesty sleduje životní pouť zbožného Kristiána od jeho obrácení k Bohu až do brán nebeského království. Cesta je plná nástrah, ale i příjemných setkání. V textu je mnoho citací z bible, což se mi moc líbilo. Kniha je psána takovým zvláštním způsobem. Doporučuji všem křesťanům, obzvlášť prožívají-li zkoušky a těžkosti.
Cermag
  30. 10. 2015, 13:31
Tuze zajímavá kniha. Myslím, že každý si v ní najde něco.

Já jsem si až do poloviny knihy myslel, že to je protikřesťanská kniha, která poukazuje na naivitu křesťanů, kteří se jednu chvíli nechají někým přemluvit k jedné činnosti, o kousek dále zase k jiné, ale ta už je najednou špatná. O doslovném překladu a vlastním výkladu, který je jediný správný a jakmile má někdo další na jejich cestě trochu jiný, hned se do něho pustí a výsledek je, že dotyčný musí nepochybně spočinout v pekle. O tom, jak všichni jsou hříšníky a celý život se musí jen pokat, aby se zbavili svých hříchů, které má prostě každý bez rozdílu. O trochu fanatickém následování svého názoru, nehledě na to, co říkají jiní, natož když mají jiný názor, jen ten jejich je jediný správný...

Křesťané zde naopak nejspíše najdou rady k neopuštění své cesty a její následování i přes potíže, které v průběhu nastanou.

Jsou zde i okamžiky k zamyšlení, kniha má určitě svůj smysl, nicméně ke konci se sdělení v některých částech opakuje a pokud člověk čte knihu s trochu kritickým pohledem a klade otázky, tak v ní najde mnoho míst, kde si kniha v různých místech odporuje či vytváří paradoxy. Nicméně je potřeba jí brát i jako určitý milník v literatuře, jedná se vlastně o jeden z prvních románů, což je styl psaní, který v té době neměl obdoby a rozvinul se až mnohem později.