Po stopách neznámého Boha

Křesťanská akademie (2011) 978-80-86885-50-6 192
(Založil/a: Hledající)

Hledající
  14. 10. 2011, 17:18
Velice zajímáva, pro mě místy obtížněji čitelná kniha (což však není vadou díla jako takového, resp. autora, ale mnou, že nemám takový rozsah vědomostí ať tematických či slovníkových, abych vše hned pochopil a dával si do souvislostí..a něco nechápu dosud), ve které se nám autor teolog / religionista snaží přiblížit vznik a vývojové směry religionistiky = vědy o hledání ideje Boha a "zkoumání náboženství na vědecké bázi", nesnažící se Boha prokázat či vyloučit z existence, ale zkoumat projevy vzniku a rozvoje vztahu posvátno / Bůh / člověk. A právě ta atmosféra posvátna /transcendentna je to, co mě během četby silně přitahovalo (a pomáhalo se přenést přes obtížnější pasáže), pocit objevování něčeho tajemného, nás přesahujícího, co vzniká prvotně v lidských myslích a projikuje se nejčastěji "tam nahoru" (anebo co tu je od pradávna nezávisle na nás a my to jen objevujeme ??). Velice jsem ocenil shrnutí probrané látky i vyplývající závěry na posledních cca 30 stranách s rozborem, co vlastně lidé v náboženstvích hledají (zde jsem mohl toto porovnávat se svým "minulým" či lépe "proběhlým" životem). Na začátku jsem měl obavy, aby autor nebyl trochu tendenční a nesnažil se využít poznatků religionistiky účelově k potrvzení svého teologického základu, ale nestalo se tak (klobouk dolů), sám přistupuje k problému s pokorou a skromností, tolerancí, a zejména s tím, že všichni jsme "hledající pravdu". Budeme skutečně někdy schopni říci, jestli opravdu Bůh je nebo jestli jsme si ho my lidé "vymysleli" a pak na to zapomněli, takže jsme ho nakonec začali brát jako by tu byl od začátku a naopak stvořil on nás ?
SallyZen
  4. 11. 2015, 21:00
Kniha vcelku koherentně podává religionistiku a různé přístupy k náboženství. Skalický podává jen ty základnější, ale i přesto jsem se seznámil s novými informacemi. Skvěle se mi četla hlavně psychologická část (Jung, Freud). Kniha je psaná celkem i poutavým jazykem, takže s tím jsem neměl problém. Ale musím souhlasit s názorem, že z textu také cítím určitou náklonnost ke křesťanskému Bohu. Že by byl Skalický fenomenolog? Ne, samozřejmě jsem to z toho cítil, ale ne silně a v čtení mi to problém nedělalo. Takže celkový dojem je určitě pozitivní.
Londi
  17. 11. 2012, 20:17
Skalický se v této knize snaží být religionistou, avšak je spíše teologem. Nedrží si nadhled a tak jeho bůh není neznámý, ale všem dobře známý - křesťanský. Dávám 2/5 za neobjektivitu.