Kain

Kain Originální název: Kain

Plus - 2011
ISBN: 978-80-25-90079-6

Plus (2011) 978-80-25-90079-6 152

Mladý muž z ne zcela jasných důvodů zabil vlastního bratra. Po vraždě následoval rozsudek. Tím rozsudkem bylo vyhnanství. Muž se jmenoval Kain a jeho příběh je znám už přes dva tisíce let.

Ten starý příběh o vině a trestu, spravedlnosti a odpovědnosti, se dočkal různorodých zpracování. V podání Josého Saramaga je to vyprávění plné humoru a pomalu stupňovaného napětí. Kain putuje napříč světem starozákonních příběhů a občas do nich i trochu zasáhne. Setká se s Abrahámem a v poslední chvíli zaskočí za anděla s porouchaným křídlem, přijme práci v Lotově domě, vyslechne kosmologickou debatu mezi Jozuem a Hospodinem před pádem Jericha a nakonec i nastoupí na archu s Noemovou rodinou. Především však vede vzdorný dialog s bohem. A když usoudí, že člověk a bůh se navzájem nikdy nedokážou pochopit, rozhodne se k zoufalému činu. (Založil/a: modi)

José Saramago José Saramago
*16.11.1922

Kosťa
  11. 11. 2015, 22:27
Jeden z tradičních biblických textů o vině, trestu a Bohu zpracovaný zarytým ateistou. Vtipné a výstižné. Vždycky jsem věděl, že Bůh je bezcitný hajzl, kterému se nedá věřit.