Originální název: Modlitba argentinských nocí

Cesta - 2016
ISBN: 978-80-7295-206-9

Cesta (2016) 978-80-7295-206-9 176
Cesta (2011)

Nebudu nikdy dobrým teologem, pokud budu jen studovat názory jiných, psát vybroušené rešerše a nikdy nepocítím žízeň živé bytosti po Bohu. Pokud budu svět zkoumat jen z vnějšku, jako nezávislý a nezaujatý novinář, nikdy jej nepostihnu. Životem procházíme dnes tak, jako se v sobotu procházíme po zoologické zahradě.
Takto se ale s Bohem nikdy nesetkám; jako nezainteresovaný turista, který si během své životní vycházky po Zemi sem tam zmáčkne spoušť a vytvoří fotografii. Jsem vášnivá bytost, toužící a hladovějící po Bohu, toužící nalézt smysl věcí, jsem uvnitř světa, nikoli mimo něj (Založil/a: Egon Svratkin)

Ronnie
  27. 2. 2016, 18:43
Ačkoli jsem se v některých názorech s autorem neshodla, knížku bych doporučila k přečtení jak katolíkům, tak ateistům. Vácha nad životem a vírou přemýšlí jinak, netradičně...

"Samota je nejkrásnější věc, člověk se vrací zpět do civilizace a ví, že je silný, že je nejsilnější ze všech."

"Nekonečné debaty nás, Evropanů, o sporech mezi vědou a vírou postrádají smyslu, svět je jeden."

"(...) Bůh, o kterém Echhart říká, že není ani dobrý, ani moudrý, neboť kdyby něco bylo dobré, bylo by možno myslet lepší a nad to ještě nejlepší, ale takový Bůh není, neboť Bůh je tvůrce vlastností, Tvůrce dobra i moudrosti. Bůh, kterému nelze dát žádnou nálepku slov."
PiGiFr
  20. 5. 2013, 14:03
Autorovy postřehy nejen ze svého kněžského života a ze života církve, ale i osobní zážitky, prožitky, postřehy. Vtipně poukazuje na "nešvary" nebo naopak si všímá kladných, dobrých věcí. V mnoha směrech s autorem souhlasím. Kniha mě jak pobavila, tak i vedla k zamyšlení nad životem, nad různými rutinními věcmi a podobně. To je prostě modlitba argentinských nocí.
Tuleník
  3. 6. 2012, 20:21
Kniha, kterou mi doporučili a zapůjčili přátelé.
V podstatě každý, kdo ji četl mi říkal, že je hodně depresivní, ale stojí za to

S druhou polovinou tohoto tvrzení se rozhodně ztotožňuji - opravdu stojí za to. Stojí za to si ji nejen přečíst, ale také promyslet, vypsat pár výstižných formulací, prodiskutovat s přáteli, nechat se inspirovat k závažným úvahám.

Ale s první částí souhlasit nemohu - depresivní mi opravdu nepřišla. Naopak byla pro mne osvěžením, že nejsem se svými pochybnostmi a nejistotami a neustálým hledáním sama. Že i někdo tolik kvalifikovaný může ve své víře tápat, přemýšlet a prožívat podobné nejistoty jako já, klást otázky a nenacházet odpovědi - a považovat to za správné!
No, možná to bude tím, že i o mě přátelé říkají, že jsem depresivní :-).

Ale ta kniha je a může být obrovským duchovním povzbuzením! A s tím ji doporučuji já.
GonFey
  13. 11. 2015, 17:53
Můj blízký kamarád je farář. Vlastně byl. Ono to není tak sluníčkové, jak se může zdát. A o tom píše p. Vácha - pochybnosti, zážitky, myšlenky a hlavně pocit samoty. Nejsilnější je historka o tom, jak se vybourá v autě a nemá komu zavolat. Kniha není ale jen depresivní a těžká, dokáže podpořit, hlavně vědomím, že nepochybujete sami, pochybují totiž všichni se zdravým rozumem. Doporučuji!