Poslední velký tanec na Zemi

Poslední velký tanec na Zemi

Triumfální závěrečný svazek úspěšné trilogie o životě Josefíny Bonapartové. Na začátku třetí části spolu Josefína s Napoleonem prožili jako manželé již čtyři bouřlivé roky. Píše se letopočet 1800 a šestatřicetiletá Josefína se se svým mladším manželem, který se právě stal prvním francouzským konzulem, marně snaží v paláci v Tuileriích počít dědice. Podrobuje se všemožným léčebným kůrám, zůstává však nadále neplodná. Její dcera z prvního manželství, Hortense, se vdává za Napoleonova bratra a porodí syna, kterého si Napoleon přeje v zájmu zachování následnictví adoptovat. Jeho plán však selže, a přestože pár po mocenské stránce nezadržitelně stoupá vzhůru, až ke své korunovaci za císaře a císařovnu, v jejich svazku se objevují stále větší trhliny. Prostřednictvím Josefíniných procítěných zápisků do deníku jsme svědky osobních zrad a politických intrik. Poslední velký tanec na zemi je historická fikce velkolepých rozměrů a dojímavý závěr jednoho z nejúchvatnějších milostných příběhů v historii. (Založil/a: Vanity)

Sandra Gulland Sandra Gulland
*03.11.1944

Gallienus
  24. 2. 2016, 11:55
Obsahuje spoiler spoiler Přestože je příběh pouhá autorčina fikce, přišel mi hodně zdařilý. Vykreslení postav a doby velmi dobré, dokonce natolik, že bych mu i uvěřil. Josefína mi chvílemi připadá jako oběť neustálých intrik ze strany klanu Bonapartů či Napoleonova mimomanželského života, ale trochu mi tam chyběla z její strany sebereflexe. Ona sama byla docela schopná intrikánka a v počátcích manželství s Napoleonem, jej podváděla s kdekým, o tom se v deníku jaksi zapomene zmínit. Pravdou je, že tohle byla pro mě jen nepatrná vada na kráse jinak dobré knížky. Je ironie, že i přes svou rozsáhlou rodinu, se mohl Napoleon Bonaparte spolehnout pouze na svou ženu a její děti, které mu prokázali absolutní oddanost a zůstali s ním až do hořkého konce, pouze Paolina, i přes svou koketnost a zhýralost bratra neopustila, na rozdíl od zbytku klanu.