Hrom je můj bratr

Hrom je můj bratr

Mladá fronta - 1980

Mladá fronta (1980) 122

Výbor z veršů estonské básnířky a prozaičky z let 1931-1965 představuje autorku, která chápe poezii i svět jako živel zmítaný rozpory a zápasy a která se přes tyto rozpory a zápasy probíjí k podstatě bytí, smyslu života i lidskéhoštěstí. (Založil/a: Alseri)

Betti Alver Betti Alver
*23.11.1906 - †19.06.1989

Jan.S.Harold
  14. 5. 2016, 19:24
Velmi pěkné setkání, které mi náhodně umožnila čbdb, neboť jsem zahlédl předchozí komentář a knihu si v antikvariátu našel. Básně Betti Alverové mají určitě skvělou atmosféru a – nakolik lze odezřít z překladu – i řemeslnou úroveň. Mně osobně není moc blízký takový ten Žáčkovský postup a rým a nemůžu posoudit, nakolik je věrný originálu, ale samo to, co stojí za básněmi, je nesmírně nosné a působivé. Strašně rád bych se někdy setkal i s překlady jinými. Za mě 90 % (ani vyloženě 5, ani jenom 4 hvězdy).
Alseri
  5. 5. 2016, 0:58
Poetka všetkých poetov! Hrom do toho!
Táto zbierka je neuveriteľná. Snáď jediná kniha, pri ktorej som nepostupovala vpred, ale vzad: po každej prečítanej básni, som sa musela opäť vrátiť na prvú stanu a zase to všetko v úžase prečítať. Krásna, divoká, hlboká poézia bez klišé. Nie báseň, ale každá strofa je perlou, pri ktorej som krútila hlavou nad fantáziou a spôsobom, akým táto žena dokázala formulovať svoje myšlienky. Titul, ktorý nosím všade so sebou a spím s ním aj pod vankúšom.