No a já

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1392-6

Odeon (2011) 978-80-207-1392-6 176

Lou Bertignakové je třináct let, má IQ 160 a v hlavě mraky otázek. Pozoruje lidi, sbírá slova, provádí různé pokusy, hltá encyklopedie. Dva školní ročníky přeskočila. Ve třídě je nejmladší a nejmenší, ale dělá si největší starosti. Proč ji matka už nikdy neobejme, proč otec předstírá dobrou náladu, proč „jsou věci tak, jak jsou?“ Když se seznámí s osmnáctiletou bezdomovkyní No, která zdaleka nemá ani to, co má Lou – střechu nad hlavou, jídlo, rodiče – vezme si na svá bedra víc, než unese. A postupně zjišťuje, jak daleko má realita k reklamním billboardům z ulic a metra. S pomocí nejstaršího spolužáka ze třídy a největšího lempla, který už dvakrát propadl, zato má něžný úsměv a velké černé oči, se Lou vrhne do experimentu, který míří proti osudu... No a já je románem o dospívání, které je podrobeno zkoušce reality. Je pohledem na svět očima předčasně zralého, naivního i jasnozřivého mladého člověka, který se nechce jen tak smířit s během věcí. (Založil/a: Khumik)

Delphine de Vigan Delphine de Vigan
*01.03.1966

jatox
  1. 9. 2013, 11:39
Kde začít... Knížka je skvěle napsaná - ty proudy myšlenek a nepřímý řeči, postřehy... Prostě dokonalost. Vždycky když jsem četla kurzívou slovo VĚCI, tak mě skoro zamrazilo.
Pro někoho je Lou možná naivní. Podle mě je těžký určit, kde končí naděje a začíná naivita. Ale bohužel to tak v dnešním světě je. Kdo je lhostejnej, smíří se s tím, že VĚCI jsou tak, jak jsou, stává se dospělým. Hodně smutný. (I když zrovna ten příklad s návrhem Lou o tom, jak by si každej vzal domů bezdomovce... to veskrze naivní opravdu je dost. Nebo to, jak si Lou myslela, že spolu opravdou pojedou do Irska. Nicméně myslim, že tam jde o celkovej postoj, ne o návrh řešení, ale vidění světa takovýho, jakej doopravdy je.)
K ději, trochu SPOILER: Zdálo se mi hodně nereálný (přestože jinak se kniha tváří hodně reálně), že matka Lou najednou ožila z těžkejch depresí, kdy nebyla schopná ani dojít na nákup, jen tím, že Lou přivede domů bezďačku. A ještě když se nezajímá ani tak moc o svou dceru, natož o cizí holku. Že by si s ní kompenzovala Thais? Pak taky pochybuju, že by se třídní flákač upřímně zajímal o největší šprtku, to si prostě neumim představit. Tohle nevim, jesi patří k reálnosti, nicméně jsem pořád čekala, kdy se provalí, že No opravdu je na drogách a hlavně že místo práce barmanky a pokojský šlape. Taky bych chtěla vidět dost citlivýho, bezpředsudkovýho a trpělivýho tátu pubertální holky a opatrovatele nemocný ženy.
Závěr nepřekvapil, i když jsem během knihy vymyslela několik scénářů, jak to mohlo dopadnout hůř:-D
Hodně pěkný čtení. Hlavně to vyznění a jeho vyjádření. Váhám mezi 4-5*, ale říkám si, že přecejen o ten děj tak úplně nešlo.

Tudíž nesmiřujme se se světem, když se nám nezdá dost dobrej. Všechno jde, když se chce. A především - NEVZDÁVEJME TO. (: Dík Delfínko.
teite
  16. 3. 2015, 17:03
Po přečtení knihy Noc nic nezadrží jsem měla velká očekávání a nutno říci, že nebyla zklamána. Přečetla jsem knihu jedním dechem. Autorka dokáže skvěle vystihnout vnitřní svět svých postav a zde se mi ani vnější okolnosti nezdály až tak nepravděpodobné - svět duševních nemocí a traumat je často zcela nevyzpytatelný a k nečekaným zvratům dochází mnohdy i z méně pochopitelných důvodů. Náhled třináctileté dívky na depresivní matku mi místy přišel opravdu mrazivý...
MargarethMatthews
  24. 6. 2014, 21:11
Autorčin styl znám a opět mne nezklamal. Nicméně jsem od této knihy očekávala trošku více, než od prvního příběhu, který se mi dostal do ruky - Ani později, ani jinde. Líbil se mi námět a i zpracování má své kouzlo. Současně musím "vypíchnout", že v textu je mnoho myšlenek, postřehů a problémů, které jsou aktuální a jejich forma se pro mne stala nedocenitelnou.
kiris
  30. 9. 2013, 12:58
Udělala jsem dobře, když jsem si nejdříve přečetla od Delphine de Vigan Noc nic nezadrží, kde píše o své matce a tudíž i o sobě. Pak jsem také mohla srovnávat s mírně podobným tématem v knize S Elegancí Ježka - Muriel Barberyová. A všechno bylo jasnější, působivější a krásnější. Velmi zdařilé dílo. Doporučuji všem dospělým dětem.