Tygře, tygře

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-918-3

Jota (2011) 978-80-7217-918-3 352

Malá Margaux se jednoho dne seznámí na plovárně s Peterem Curranem. Je jí sedm let, jemu jednapadesát. Peter dívenku i její matku pozve na návštěvu. Margaux je okouzlená světem exotických domácích mazlíčků, her a hraček a také nádhernou zahradou. Její duševně nemocnou matku péče o dcerku vyčerpává a je ráda, že Peter zahrnuje děvčátko pozorností a vytváří mu pohádkový svět, podobně jako Lewis Carroll skutečné Alici. Postupem času pro sebe Peter uzurpuje roli Margauxina kamaráda, otce i milence. Charismatický muž dívku zcela ovládne. Citlivé dítě s bujnou fantazií se promění v uzavřenou mladou ženu na pokraji sebevraždy. Když je Margaux dvaadvacet let, nemocný a výčitkami svědomí sužovaný šestašedesátiletý Peter se zabije.

Působivý příběh vypovídá s šokující upřímností o síle vzpomínek. Naprosto mimořádná biografie přináší neúprosnou sondu do autorčiny psychiky a sděluje čtenářům včetně rodičů a zneužitých osob , jak dokonale dokáže pedofil oběť ovládnout a připoutat k sobě. Kniha ještě před vydáním zaznamenala obrovský zájem světových nakladatelských domů a okamžitě po vydání se objevila na bestselerovém seznamu New York Times Book Review a obdržela mimořádně pozitivní kritické i čtenářské ohlasy. Vyjde v 23 zemích. (Založil/a: petuushkaaa)

nevermore
  25. 12. 2011, 10:55
Trošku mi chybělo nějaké závěrečné, více hodnotící autorčino stanovisko, kdyby mělo být byť jen v doslovu. V takto silném příběhu je to potřeba..
G8
  26. 9. 2013, 21:22
Hodnotit něčí vlastní memoáry není snad nikdy jednoduché a tady je to snad ještě horší. Na jednu stranu zajímavá a poměrně hluboká zpověď, na druhou stranu spousta pokrytectví.
cenevrec
  2. 7. 2014, 18:35
Strašně mě ta kniha štvala. Hlavně proto, že mi bylo líto pedofila a oběť mi byla nepříjemná. Celou dobu jsem si říkala, že to tak nemá být. Co je špatně? V závěru knihy jsem ale obrátila, a to mě uklidnilo. Autorka má velké plus za to, jak dobře celý příběh napsala. Je cítit, že je to skutečná spisovatelka a ne jen vypravěčka vlastního příběhu.
Lindsey
  5. 7. 2014, 20:26
Pro mě velké zklámání. Vím, že je svým způsobem trestuhodné dát tak silnému příběhu pouze dvě hvězdy, ale nemůžu jinak. Nemluvím o ději, protože u autobiografie ho nelze hodnotit, ale o stylu psaní autorky. Nemůžu si pomoci, ale i přesto, že se rozhodla zveřejnit zkušenosti ze svého dětství, stále se snaží skrýt své emoce. Možná ze studu, možná nemá odvahu, ale faktem zůstává, že kniha je pouze nestranným popisem. Jakoby pouze sdělovala příběh někoho jiného, ne svůj vlastní. Pouze na konci se jakžtakž dozvídáme něco o jejím pohledu na věc, ale i to zní, jako propaganda. Ano, pedofilové jsou nebezpeční a musíme před nimi chránit naše děti, ale závěrečný proslov se hodí leda tak jako reklama na linku bezpečí.
Mnoho lidí asi namítne, že je autorka odvážná, když se vzpomínkami na svoje dětství vyšla na světlo, ale podle mě to nedotáhla do konce. Popsala ho, ale nevložila do něj doši, a to je veliká škoda.
frikulinka81
  21. 4. 2013, 7:45
Bylo to opravdu zajímavé čtení. Skoro se mi nechce věřit, že si Margaux nechala všechno to obtěžování líbit. Ale kdo ví...Když má někdo za otce alkoholika, který dává najevo, jak svou dceru nenávidí, a matku psychicky nemocnou díky znásilnění, které si prožila jako dívka, není se asi čemu divit, že hledá přístav bezpečí a porozumění někde jinde, i když to není zrovna "zdravý" člověk...
erteple
  29. 2. 2016, 6:41
Velice zajíměvá kniha, která mě dostává na jedinečnosti pohledu, který se jentak nenaskytne (ostatně, díkybohu). Dovolím si několik poznámek, takových polospoilerů:

- Je zajímavé, jak nejprve autorka píše vzletně, nebo detailně, chcete-li; ve stylu: "Ten večer, přesně týden před tím, než se mi život změnil navždy, zapadalo slunce nad městem a vrhalo oranžovo-fialové červánky. Dokusovala jsem vanilkovou zmrzlinu s malými kousky čokolády, přemýšlela o tom, jak se mi nechce do školy a mamka rozvážnám hlasem pronesla... "; což je později nahrazeno celkem syrovými a někdy kusými informacemi, u kterých už víte, že se nejedná o uvádějící větičky a doplňování vzpomínek.

- Její rodina je divná. I ona je divná (snad mi prominete) a vlastně všechny postavy v knize jsou divné, včetně sociální pracovnice. Velice by mě zajímalo, jak by se autorčin čivot vyvinul, kdyby Petera nepotkala; ty její imaginární světy, absence socializace... Takové postavy a jejich životní role i osudy vymyslí opravdu jen sám život - pokud by se nejednalo o memoáry, sotva bych je považoval za realistické.

- Moc nechápu závěr; jak se píše i v dřívějším komentáři, i ona ho nakonec do jisté míry potřebuje a miluje; tráví spolu čas, chce jeho dítě atd. Píše i o tom, jak se později chtěl změnit, jak pro něj byla vším, což mi nesouhlasí s tím, že v závěru diagnostikuje, že pedofilové "dokáží přesvědčit sami sebe, že svou oběť milují". On je to vlastně jinak totiž příběh zakázané lásky, Romea a Julie, chcete-li. Teda až na to, že on je úchyl a jí je osm-deset-třináct-dvacet..., což, pokud si nepřipomínáte, z toho příběhu o dvou podivných domácnostech a jejich obyvatelích, jejichž spojnicí jsou oni dva, sami dost podivíni, snadno vymizí. Snad jen na závěr, kdy by právě měla odhalovat svoje tehdejší, už dospělé smýšlení o svém (fuj, ani se mi nechce psát "milenci"), se omezuje na "vím, že bych mu svojě dítě nesvěřila" (přičemž s ním sama tráví veškerý volný čas). Stejně tak nechápu přebal knihy, kde se píše "polidštila pedofila, což činí jeho zločin ještě horším". ??? A tímhle odstavcem nechci říkat něco jako: "Může si za to sama, ona přišla k němu" nebo "On ji miloval, takže to bylo v pořádku", ale jenom nabídnout možnost, že ji opravdu miloval, zvláště v pozdějším věku (kdy už se o pedofilii němůže mluvit) a to právě v přímém sporu se svojí úchylkou (jejímuž uspokojení se samozřejmě nebránil a vycházel naproti nejrůznějšími culíčky, role-playingem atd), což znamená, že ji dokázal překonat. To činí její oběť (o kterou se neprosila) záslužnější, ale jeho vinu snad ne horší...

- Detaily jsou... Zajímavé. A teď nemyslím nějak oplzlé nebo prvoplánové, ale vidět, jak malá holka přemýšlí o sexuálních věcech, partnerství nebo budoucnosti je.. někdy zábavné (přiznávám, mám málo empatie) a někdy dost mrazivé.
rockmanie
  15. 8. 2014, 9:22
Silný příběh, kdy se mi při oslovení "srdíčko" obracel a dále obrací žaludek. Možná nedoporučuji číst čerstvým maminkám, protože už se nikdy nebudou dívat kolem sebe stejnýma očima.