Zápisky Paula Bruntona - sv.5 - Emoce a etika, Intelekt

Zápisky Paula Bruntona - sv.5 - Emoce a etika, Intelekt
Originální název: Emotions and Ethics, The Intelect

Iris RR - 1992

Iris RR (1992)

Do hloubky rozpracovaná šestá a sedmá kategorie ze zápisků. Část 1, Emoce a etika, pojednává o dvou přímých vztazích, které nejsou často dostatečně rozpoznané. První je vztah mezi vývojem charakteru a duchovním probuzením. Druhý je vztah mezi zušlechťováním osobnosti a duchovním sebevyjadřováním. Část 2, Intelekt, přesně stanoví tři hlavní body. Předně, inteligence má být uznávána a rozvíjena jako jedna z možných božských kvalit v lidském charakteru. Za druhé, spekulativní užívání rozumu, neřízeného moudrostí, má pro duchovní záležitosti malý nebo žádný význam, to je stejně tak pravdivé o tom, co tento druh slepého rozumování tvrdí o Božství, jako o tom co kriticky popírá. Za třetí vyzrálá a správně cvičená inteligence nám nejen usnadňuje rozpoznat, kdy myslit a kdy myšlení zastavit,, ale stává se rovněž mocným nástrojem pro přesné přenášení vyšších intuicí a mystických postřehů. (Založil/a: vladislaus)