Špinavé ruce

Špinavé ruce

Všichni víme, že ruce lékařů přinášejí úlevu od nemocí a strádání. Někdy však také přinášejí smrt. Evropská společnost v polovině 19. století je již ve všech ohledech společností moderní, podobná té naší. Ve všech - možná až na jeden. Ve špatných letech umírá při porodu každá šestá matka, a v těch lepších každá dvacátá. A důvod? Lékaři si odmítají mýt ruce. Šokující příběh jedné z nejostudnějších epizod historie lékařské vědy nás zavádí do evropských nemocnic ve 40. a 50. letech 19. století, zejména do Všeobecné nemocnice ve Vídni, kde tehdy pracoval mladý lékař maďarského původu Ignác Semmelweiss. Odmítl se smířit s kuriózními, ve své tragičnosti až směšnými vysvětleními metly tehdejších nemocnic - horečky omladnic, jaká předkládaly největší kapacity tehdejší medicíny, a přímočarou analýzou prostých pozorování našel skutečnou příčinu. Tolik k dobrým zprávám. Proč trvalo medicíně desítky let, než jeho jasné a logické vysvětlení přijala? Proč musely zbytečně zemřít tisíce matek? O tom vypráví strhující příběh profesora chirurgie z Yaleovy univerzity a autora několika populárně naučných publikací (česky Jak lidé umírají a Lékařství v průběhu staletí). (Založil/a: pšd)

Sherwin B. Nuland Sherwin B. Nuland
*08.12.1930