Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Československý spisovatel - 1985
ISBN: 22-146-85

Československý spisovatel (1985) 22-146-85 476

Historicky román v němž se projevuje autorovo zaujetí tématem: vládou a osudy Marie Terezie, jedné z velkých žen světových dějin. Autor vychází z pevného historického zázemí a zdařile oživuje atmosféru vzrušené doby střídání epoch před Velkou francouzskou revolucí. Před našima očima defilují vídeňský a pruský dvůr, slezská bojiště, ale i dobová Praha a Bratislava. Marie Terezie se nám představí nejen jako ctižádostivá a schopná panovnice, ale i jako vášnivá žena, usilující o naplnění milostného a rodinného štěstí. Její energie a inteligence jí umožňují zdolat řadu nástrah a přičinit se tak o dosažení hlavního cíle – rozkvětu habsburské monarchie. Popis vlády panovnice je zasazen do širokého sociálního obrazu doby. Román tak přerůstá v hlubší myšlení nad odpovědností vládce i nad smyslem dějin. (Založil/a: Jenushka007)

Anton Hykisch Anton Hykisch
*23.02.1932