Originální název: Tichá hrůza

Toužimský a Moravec (2008) 978-80-7264-100-0 336
Mladá fronta (1970)
Mladá fronta (1967)

Sestavil Tomáš Korbař.

Výbor hororových povídek z pera nejlepších anglických a amerických autorů tohoto žánru. Kniha obsahuje pokud možno největší počet možných variací na téma hrůzy, od zajímavého anekdotického nápadu, až po povídky vyjadřující obavy moderní doby nebo strach člověka, že se mu příroda vymkne z rukou.

Obsahuje:
- Daphne du Maurier / PTÁCI: vynikající horror, podle kterého natočil Alfred Hitchcock svůj slavný snímek
- Robert Aickman / ČEKÁRNA: anglická duchařina, vhodná zejména pro noční cestování vlakem
- Henry Kuttner / BYL TO DÉMON: jeden z nejlepších horrorů všech dob
- Ray Bradbury / ZÁSTUP: je uvězněn v nabouraném autě, zatímco se k němu blíží hrůzný zástup...
- Keith Roberts / BOULTEROVI KANÁŘI: vtipná (ale pořád dost strašidelná) ghost story, kterou lze s nadsázkou označit za předchůdce Krotitelů duchů
- Joan Vatsek / SOUBOJ: Vatseková přináší další variaci na téma duchařiny
- Robert Bloch / PLÁŠŤ: upírská povídka odehrávající se na Halloween, prostě horrorový ideál
- John Seymour Sharnik / MEZE WALTERA HORTONA: stylově podobné famózním kouskům Roalda Dahla
- Stanley Ellin / SPECIALITA ŠÉFKUCHAŘE: i u nás kultovní a mnohokrát kopírovaná povídka, známá také z televizní adaptace s Jiřím Lábusem v hlavní roli
- Carter Dickson / MUŽ S KOŽEŠINOVÝM LÍMCEM: místy až sugestivně strašidelný příběh
- E. C. Tubb / DRZOUN: Co budou dělat upíři, vlkodlaci, ghůlové a další monstra po atomové válce? Zde je odpověď.
- Ray Bradbury / MALÝ VRAH: Bradbury byl jedním z prvních, kdo využil motiv dítěte jako horrorového monstra
- Robert Aickman / VYZVÁNĚNÍ: Výborný, až mrazivě strašidelný nápad...
- Robert M. Coates / MUŽ, KTERÝ ZMIZEL: trošičku dahlovské, mírně bizarní...
- Stanley Ellin / SMRT NA ŠTĚDRÝ VEČER: morbidní viktoriánské zatuchlosti...
- Shirley Jackson / LETNÍ HOSTÉ: královna psychologického horroru nezklame (Založil/a: jamalka)

Tomáš Korbař Tomáš Korbař
*02.02.1920 - †1976

Elleyne
  5. 1. 2014, 14:06
Určitě to byla zdařilá sbírka hororových povídek, některé povedené méně, jiné mě nadchly.Když to vezmu popořadě:
Ptáci***** asi se kouknu i na film, u povídkyjsem se nemohla od knihy odtrhnout
Čekárna**** Rozhodně zajímavá povídka. Líbila se mi. A ten konec :)
Byl to démon*** Líbila se mi už trochu méně, ale ten konec to celkem vyrovnává
Zástup***** Ray bradbury jako autor mě svým stylem dostal
Boulterovi kanáři*** Řekla bych zbytečně prodlužované, a čekala jsem, že se tam bude bubat trochu víc
Souboj**** Tak tohle bylo celkem zdařilé
Plášť ***** Krásně rozepsaná atmosféra, zbytečně neprodlužované. Mě se to líbilo
Meze Waltera Hortona***** Určitě jedna z nejlepších povídek v knize
Specialita šéfkuchaře**** Zajímavý konec
Muž s kožešinovým límcem*** Zbytečně prodlužované, zajímavé až spíše v druhé polovině
Drzoun* Tahle povídka mě popravdě neoslovila a nudila
Malý vrah*****Jak už jsem napsala. Líbí se mi Bradburyho styl.
Vyzvánění**** čekala jsem o trochu víc
Muž, který zmizel**** Konec mi přišel trochu odbytý
Smrt na štděrý večer*** Zachraňuje to závěr
Letní hosté**** Jednu hvězdičku ubírám, protože to klidně mohlo pokračovat. Těšila jsem se na nějaké pěkné bubání
Crocuta
  12. 5. 2014, 16:41
Ve své době naprosto jedinečný vydavatelský počin, vezmeme-li v úvahu averzi oficiálních normalizačních představitelů kultury vůči fantastice obecně a vůči hororu zvláště. (Tím se zároveň dostává i vysvětlení kolegovi johnniemu, proč ve sbírce absentuje jeho oblíbený H.P.L. - ten byl u nás tenkrát ve velké nemilosti).
A ani při dnešní záplavě trhu díly tohoto žánru by se mezi nimi "Tichá hrůza" jistě neztratila!
olla
  9. 3. 2016, 23:27
Stejně jako u souboru Lupiči mrtvol se mi z tohoto výběru líbily čtyři povídky, vlastně pět. A to samozřejmě Ptáci, Čekárna, Specialita šéfkuchaře (no, to byla lahůdka!), Vyzvánění a Malý vrah (četla několikrát za sebou hlavně v těhotenství). Nejlepší soubor horrorových povídek (a to i celkem neznámých) vyšel ovšem na Slovensku pod názvem Volanie o pomoc, tam se mi líbily všechny.
lennyd
  30. 6. 2013, 9:13
Tuto sbírku hororových povídek jsem otci sebral a tajně přečetl když mi bylo nějakých deset, a musím říct, že z některých povídek jsem měl opravdu hodně těžké sny. Některé mne nebavily ani tenkrát, a moc mne nebavily ani dnes, ale to s přehledem vyrovnává zbytek. Konkrétně

Daphne Du Maurier - Ptáci - *****
Asi nejklasičtější ze všech povídek, která způsobuje i dnes několikeré zamyšlení - co kdyby, následující pečlivým promyšlením, zda máme doma všechny potřebné zásoby na delší čas :)

Robert Aickman - Čekárna - ****
Rychle přečteno, ale nic extra strašidelného. Ale přesto se zůstávání v noci na opuštěných místech pro jistotu vyhýbám :)

Henry Kuttner - Byl to démon - *
Nebavila, nebaví ani dnes.

Ray Bradbury - Zástup - ****
Genialita pana Bradburyho je znát i z této kraťoučké povídky - byť s předvídatelným koncem.

Keith Roberts - Boulterovi kanáři - ***
Opět nic extra, povídka o pronásledování poltergeistů, trochu bez konce

Joan Watseková - Souboj - ***
Opuštěný dům, a kam až může vést vyvolávání těch, kteří měli zůstat mrtví.

Richard Bloch - Plášť - ***
Vcelku zajímavý nápad, jen bych ocenil širší rozvedení příběhu.

John Seymour Sharnik - Meze Waltera Hortona - *****
Jedna z nejlepších povídek celé sbírky - ačkoliv není hororová, tak mne opravdu hodně pobavila, a fakt bych rád věděl, kde budou ony meze Waltera Hortona

Stanley Ellin - Specialita šéfkuchaře - *****
Je krásné, jak jemné naznačení udělá víc, než celé prozrazení. Bezvadná pointa.

Carter Dickson - Muž s kožešinovým límcem - **
Zbytečně protahované, a trochu nudné.

E.C.Tubb - Drzoun - **
Opět nic extra zábavného, na jedno přečtení maximálně

Ray Bradbury - Malý vrah - *****
Ray Bradbury i ve své druhé povídce ukazuje, že je opravdu mistrem. Velmi čtivé a zábavné.

Robert Aickman - Vyzvánění - ***
Moc mne nezaujalo - čekal jsem od povídky o neco víc, alespoň nějaké vygradování konce

Robert M.Coates - Muž který zmizel - ****
Bavila mne, a úplně klidně bych si dovolil požádat o pokračování :)

Stanley Ellin - Smrt na Štědrý večer - ****
Velmi překvapivý závěr - pobavila dost

Shirley Jacksonová - Letní hosté - *****
Opět jedna z povídek, která hlavní pointu naznačí, a zbytek již nechá na čtenáři - také bych chtěl vědět jak to bylo dál..
johnnie
  30. 3. 2010, 14:14
Výborná kniha, dnešní antologie horrorů ji nesahají po kotníky. Jen mě zaráží absence čehokoliv od velmistra H.P. Lovecrafta. Nejlepší povídka? Suverénně vede Byl to démon od Henryho Kuttnera, to je vážně jeden z nejlepších horrorů všech dob - ale v podstatě zde nenajdete slabý kousek.
ShottieGunn
  20. 8. 2016, 11:35
Wow, tak můj vnitřní fanda hororů zase udeřil. Tahle kniha mě velmi ohromila svou rozmanitostí a tím, jakou hloubku vlastně na první pohled obyčejné povídky mají. I když mě některé bavili více a některé méně, jejich hodnotu rozhodně neupřu žádnému a za každou historkou jsem našel smysl a přínos pro čtenáře, který nám chce vlastně naznačit mezi řádky. Rozhodně doporučuji, některé z hodnocení budou možná trochu subjektivní.

Ptáci (Daphne du Maurier): Příběh jedné obyčejné anglické rodiny žijící na pobřeží země, kterou zničehonic napadnou hejna ptáků a vraždí, kam se podívají. Skvělý příběh o nepřipravenosti důležitosti rodiny - *****

Čekárna (Robert Aickman): Povídka o muži, který zaspal ve vlaku, a tak musí přespat ve staniční čekárně, která se však v noci mění na svět duchů. Skvělé vystihnutí pocitu člověka někdy radši patřit k mrtvým než živým -****

Byl to démon (Henry Kuttner): Jana přijíždí na pár dní ke své babičce, kde však s ostatními musí svést bitvu proti nepravému strýci. Démonem však nemusí být jen on. Skvělé vystihnutí dětské úzkosti, když jim dospělí nevěří a oni jsou týraní a bezmocní - *****

Zástup (Ray Bradbury): Není podivné, jak rychle se vždycky k místu nehody seběhnou lidé? Po své vlastní nehodě se Spallner rozhodne této záhadě přijít na kloub. Pro mě dost nezajímavá historka o podivných smrtonoších a konspiraci - ***

Boulterovi kanáři (Keith Roberts): Boulter je nadšený mechanik, který se rozhodne se svými přístroji zdokumentovat aktivitu duchů v jednom starém opatství. Přišlo mi to jako alegorie na slávu a bohužel jen spousta technických žvástů, velmi nečtivé - *

Souboj (Joan Vatseková): Muž se přestěhuje se svou ženou na venkov po té, co prodělala velkou depresi a rozhodne se jí zde pomoct. Ona se však upne na vyvolávání duchů a mrtvého generála. Mohu říct, že jenom setsakramenty strašidelný manželský trojúhelník - *****

Plášť (Richad Bloch): O Halloweenu by přeci vše mělo být strašidelné a mladý Henderson si z půjčovny odnese kostým upíra. Jenže ten nad ním má neblahou moc. Povídka o tom, že i anděl má vlastně ďábla v těle - *****

Meze Waltera Hortona (John Seymour Sharnik): Walter nechá zničehonic práce a sám od sebe hraje na klavír, i když na něj nikdy předtím nehrál. Sice skvěle ztvárněný pocit toho, že nikdy nebudeme nejlepší, ale opravdu tato povídka neměla v knížce hororů co dělat. To jsem se měl bát jako klavíristy??? - **

Specialita šéfkuchaře (Stanley Ellin): Laffler vezme svého zaměstnance na speciální večeři, do restaurace, kam jen tak někdo nemůže, a kde se podává speciální jídlo. Krásná alegorie na sektu firmu a vlastně i život sám. Má nejoblíbenější historka z knížky s jemnými náznaky děsivějšími, než nejkrvavější horor - *****

Muž s kožešinovým límcem (Carter Dickson): Muž odjíždí na celoroční plavbu kolem světa, jenže se kolem něj dějí divné věci při odjezdu i příjezdu. Vážně jsem se u tohoto bál, skvělá detektivka i pocit péče od milovaných, ale k mému překvapení jsem si po 2 týdnech na ní už vůbec nepamatoval - ***

Drzoun (E. C. Tubb): V postapokaliptickém světě se sejdou upír, ghúl a vlkodlak a ještě přivítají mezi sebe nového upíra. Jak jen tohle může skončit? Skvělý humor, který však nepadne každému, přesto nádherné zobrazení, jak to vlastně chodí v chlapské partě - ****

Malý vrah (Ray Bradbury): Žena po porodu začne mít neodvratný pocit, že jí její dítě chce zabít a že je to vlastně mazaný vrah. Nejstrašidelnější povídka sbírky, a ještě více teď nesnáším děti. - *****

Vyzvánění (Robert Aickman): Novomanželský pár jede na líbánky do vzdálené vesnice zrovna v den, kdy zde vstávají mrtví ze hrobů. Neuvěřitelně dobrá alegorie na manželství s neuvěřitelně podivným koncem - ****

Muž, který zmizel (Robert M. Coates) - Lidé v Charlieho okolí si začínají všímat, že pomalu mizí a bledne. Jak tohle vyléčit? Opravdu dobrý pocit méněcennosti a nostalgie, ale trochu nudné a nestrašidelné - ***

Smrt na Štědrý večer (Stanley Ellin): Velmi krátký příběh o bratrovi a sestře, kteří se ke smrti nenávidí a právníkovi uvízlém mezi nimi. Skvělý konec který mě velmi překvapil a Stanleyho Ellina od této chvíle nepřestanu sledovat - *****

Letní hosté (Shirley Jacksonová): Allisonovi se rozhodnou zůstat v chatě u jezera i po letní sezóně, jenže to ještě netuší, co je čeká... Stísněnost a nepřátelství cítím na každém kroku - ****

Plusy knihy (možné spoilery): většina povídek vážně strašidelných; žádný béčkový horor, ale kvalitní hloubavé psaní; skvělé děje a všechny povídky jsou přinejmenším napínavé a zajímavé; občasně proloženo skvělým strašidelným humorem; povídky Malý vrah; Specialita šéfkuchaře a Ptáci povinností každého hororového fanouška; spoustu překvapivých obratů a dobrých historek; skvělé střídání témat

Mínusy knihy (možné spoilery): Občas nečtivé a některé horory jsou spíše více o smyslu než o tom, někoho vystrašit, mě to však vyhovovalo; subjektivně Meze Waltera Hortona a Boulterovi kanáři pro mě úplná blbost

Několika pomalými, pevnými kroky vykročil doprostřed haly. Zvedl ruku do slunečního světla
„Podívej se, maličký!Něco se tu třpytí. Hezké, viď?“
Skalpel.
erteple
  29. 2. 2016, 9:05
Super sbírka, i když nějaký H. P. Lovercraft asi chybí... Za mě nejvíce bodů Byl to Démon (nevím, proč se tolika lidem nelíbí, já se během pár let vrátil do dětství a nevyřčených tajemství, prozkoumávání starých půd a záhad, dospělými neviděných), Meze Waltera Hortona (bu%d jsem ji už kdysi dávnočetl, nbo celá povídka byla jedno velké Deja-vu) a Specialita šéfkuchaře (i když trochu předvídatelná, už svým zařazením do sbírky) .