Vše pro císaře

Vše pro císaře Originální název: Render Unto Caesar

Alpress - 2004
ISBN: 80-7362-012-X

Alpress (2004) 80-7362-012-X 375

Děj tohoto historického románu se odehrává v roce 16. př.n.l. a je barvitým příběhem mladého alexandrijského kupce, který touží uplatnit se v Římě.
Hlavní hrdina, mladý řecký obchodník Hermogenes, přijíždí z rodné Alexandrie do Říma. Na každém kroku se setkává s opovržením a nedůvěrou vůči Řekům. Přijíždí za nepříjemnou záležitostí, chce vymoci dvanáct let starý dluh. Dostává se do těžké situace, neboť jeho dlužník je sám konzul Rufus, který bezostyšně využívá svého postavení a Hermogenovi ostře vyhrožuje. Ten však trvá na svých nárocích a dožaduje se spravedlnosti i za cenu, že se sám ocitá v nebezpečí života.
Může z Hermogena propůjčené občanství skutečně udělat Římana? A pokud ne, jak daleko má člověk zajít v zápase o vlastní čest? Fascinující historický román se ptá, jaká je povaha svobody a co vlastně dělá hrdinu hrdinou. (Založil/a: Knihomolka)

#řím  #beletrie
Gillian Bradshaw Gillian Bradshaw
*14.04.1956

Richie
  5. 5. 2014, 15:36
Překvapivě dobrý historický román z období římského císaře Augusta vypráví o neochvějné víře ve svou čest a boji o získání nelehké pohledávky.
Příběh mě skutečně zaujal a přečetl jsem ho s chutí, kterou jsem nečekal (autorku jsem neznal). Hlavní hrdina Hermogenes není žádný bojovník - je to obyčejný obchodník, původem Řek, který přicestuje do Říma vymoci pohledávku u samotného římského konzula. Přes své nízké postavení je hrdý na své římské občanství a pro svou čest se neváhá postavit i konzulovi, který ani náhodou nehodlá platit své závazky. Celá obchodní transakce se řádně zdramatizuje a mladému Hermogenovi půjde i o život.
Během děje se seznámíme s životem v mladém římském císařství, se zvyklostmi i myšlením obyvatel Říma od těch na nejspodnějším žebříčku až po skutečnou elitu národa.
Velmi doporučuji.