Mělké sibiřské hroby

Mělké sibiřské hroby

Podtitul: na útěku z tábora smrti

Jota - 2006
ISBN: 80-7217-385-5

Jota (2006) 80-7217-385-5 238

Unikátní příběh z druhé světové války. Syrové vyprávění muže z chudé polské rodiny, který prožije válku v nelidském systému stalinského Ruska, plného brutality. Rusové ho zatkli, obvinili ze špionáže a odsoudili k několika desetiletím galejí jako německého špiona. Přežil otřesný transport přes celé Rusko a posledních 200 km do lágru Pečora musel ujít s pouty na rukou i na nohou připoután ke svým spoluvězňům. Kdo nemohl dál, byl ponechán napospas vlkům, v lepším případě zastřelen. Naprostá většina vězňů umírala do několika měsíců, mučená hladem a bitím. Je neuvěřitelné, že se mu vůbec podařilo přežít a projít na útěku z lágru přes celé Rusko až do Afghánistánu. Celou knihou se jako hlavní motiv táhne autorova obrovská a nezdolná touha po svobodě, protože sám až na dně ponížení a nelidskosti poznal, jak chutná její pravý opak. (Založil/a: skjaninka)

Michael Krupa Michael Krupa
*15.04.1915

vladislaus
  14. 3. 2014, 13:47
Neuvěřitelné štěstí, odvaha, přežitá poprava a zmatek válečných let, pomohly nespravedlivě odsouzenému hrdinovi k útěku ze stalinského lágru na Sibiři.
Keatin
  1. 8. 2012, 23:00
Knihu jsem přečetla za jeden den, což značí, že se mi četla dobře. Michael Krupa popsal svůj životní příběh na 238 stranách a že toho měl dost k popisování - přežít zvěrstvo zvané sovětský pracovní tábor je to, co si člověk na sklonku svého života (v jeho případě) musí dát prostě "dohromady". Těžko proto něco vyčítat takovéto knize, takovému osudu.

Rozhodně nijak nesnižuji vše, co prožil, co snášel, jak moc trpěl, co dokázal a jak získal zpět svou svobodu. Jen si myslím, že mohl autor popisovat více emotivně, mám u knih ráda, když si některé věci představím, až mě z nich zamrazí, až mi přejede mráz po celém těle a nemůžu ty surovosti, či naopak nesurové situace dostat z hlavy. Ráda si u knihy pobrečím, ráda cítím nespravedlnost, rozhořčení, neporozumění ...všechny tyto pocity jsem očekávala, avšak nedostavily se. Což ale nemění nic na tom, že kniha je to dobrá, jen jsem zřejmě očekávala větší emotivní zážitek. Ale jak se říká: "Sto lidí, sto chutí."
estrellita
  4. 8. 2011, 8:45
Naprosto neuvěřitelné, co všechno člověk dokáže pro záchranu života...Knížku jsem přečetla jedním dechem, občas jsem měla doslova hrůzu v očích...Doporučuju k přečtení!
Mágr
  18. 4. 2014, 9:29
Knihu recenzuji téměř po dvou měsících od přečtení. Bezprostřední zážitky tedy vyprchaly, ovšem stále zůstávají mini příběhy na cestě za svobodou, které si pamatuji. Kůň rozpáraný vlky, dcera komunistického pohlavára (zcela zaslepená ideologií), všudipřítomný strach z agentů NKVD na kterémkoliv nádraží na cestě do Taškentu. Přežití chvatné popravy hlavního hrdiny, pastevcova pohostinnost a rovněž pomoc blesků i krupobití při přechodu hranice mezi útlakem a svobodou. Myslím si, že pro autora muselo být velice bolestné oživovat, někdy vytlačené vzpomínky. A právě proto popřel emotivní stránku na úkor popisnosti, jenž ovšem není přehnaně didaktická.
Veruska
  17. 2. 2013, 20:15
Je pravda,že kniha nepůsobí příliš emotivně, jak píše Keatin, ale myslím, že je to tím, že autor není spisovatel. Ale i tak je to velmi silný zážitek.