Krásné zelené oči

Krásné zelené oči Originální název: Krásne zelené oči

Mladá fronta - 2007
ISBN: 80-204-1730-3

Mladá fronta (2007) 80-204-1730-3 430

Ke svému doma i v zahraničí vysoce ceněnému dílu připojil Arnošt Lustig román Krásné zelené oči. Tento román je kladně hodnocen kritikou i čtenáři v USA a Velké Británii, kde v roce 2000 vyšel vůbec poprvé. Pro české vydání autor knihu zrevidoval a doplnil o pasáže, které v zahraničí publikované dílo neobsahovalo. V roce 2003 byl román navržen na Pulitzerovu cenu. Zelené oči má patnáctiletá Kůstka, Hanka Kaudersová, plachá zrzka, která jako jediná z rodiny ušla smrti v Auschwitz-Birkenau. Lustigova próza je výrazná svým napínavým příběhem, který se odehrává převážně v polním nevěstinci, zároveň je však úsporná a zdrženlivá, pokud jde o líčení fyzické a duchovní krutosti. (Založil/a: skjaninka)

Introvert
  20. 2. 2014, 17:22
Kniha se mi hodně líbila. Prolínání -bylo- a -je-, napsané velmi, velmi dobře.
Filozofování Hanky s rabínem, jehož vlastní úvahy přivedly k otázkám, které by byl rád Bohu položil, kdyby to šlo...
Výborná kniha, ale rozhodně ne odpočinkové čtení.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 19:19
Hlavní hrdinka je odkázána dělat sexuálního otroka vojákům SS. Vypráví svůj příběh, jak se k tomuto dostala.
Čekala jsem od této mnohem více, autorův styl mi vyloženě nesedl, dočíst tuto knihu pro mě bylo utrpení.
23.44
  16. 2. 2012, 18:19
Tohle bylo hezké, dojemné i přes tragičnost situace. I ty nejotřesnější činy nelidských lidí podá přijatelně, mluví o věcech, o kterých se nemluví. Příběh o silné touze přežít. O to jímavější, že jde o příběh vlastní manželky.
Uzavřený_účet_9045
  3. 1. 2013, 11:47
Trošku zklamání, některé pasáže pro mě byly těžko stravitelné. Navíc mi Hanka přijde jako taková leklá ryba, která se i na vlastní utrpení kouká jakoby z dálky.
isis7
  14. 6. 2012, 19:46
hodně působivá kniha,ačkoli hodně depresivní, trochu mi vadily detailní popisy brutálního sexu s Kůstkou, ale asi je potřeba některé věci říct světu na plnou pusu, aby i těm méně chápavým došlo, k jakým zvěrstvem docházelo, aby se to už nikdy neopakovalo...