Milionář z chatrče

Originální název: Q and A

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1225-7

Ikar (2009) 978-80-249-1225-7 300

Nikdo nevěří, že nepodváděl. Vždyť jak by mohl mladík z mumbajského slumu, který nemá žádné vzdělání, v životě nepřečetl ani noviny, neslyšel o Shakespearovi a nezná hlavní město Japonska, natož oficiální měnu Francie, uhodnout odpovědi na všechny složité otázky, jež mu položil moderátor televizní soutěže o nejvyšší výhru všech dob. Někdy ovšem stačí velká porce štěstí. Jenže to Rámovi Muhammadu Thomasovi nepřálo už od chvíle, kdy ho jako miminko našly jeptišky v kontejneru na odložené šatstvo, a nesmálo se na něj ani později, když si našel práci a zabydlel se s kamarádem z dětského domova ve špinavé špeluňce. Poznal strach, bídu, nemoc i předsudky, a právě v minulosti stejně pestré jako jeho jméno spočívají mnohé odpovědi. Když ji kousek po smutném kousku odhaluje obhájkyni Smitě Šáhové, jež ho má uchránit před vězením, zvolna vychází najevo, jak může obyčejný kluk, který nemá tušení, kolik planet má sluneční soustava, s jistotou vědět, že nejmenší z nich se jmenuje Pluto. (Založil/a: skjaninka)

Vikas Swarup Vikas Swarup
*1963

Hannie
  9. 9. 2012, 9:32
Jenom dodám, že jsem se po přečtení knihy podívala rovnou i na filmové zpracování, které se v mnohém lišilo od knižního. Ovšem kdybych se měla rozhodnout mezi knižní předlohou a filmem, tak nemohu říci, co bylo lepší. Ve filmu mi oproti knize chyběla nějaká větší zápletka a kniha mi zase přišla v několika momentech absurdní, proto 3 *.
Halalí
  27. 8. 2010, 19:29
Rámu Muhammad Thomas, chlapec z indického slumu, který zvítězil v soutěži „Kdo chce být miliardářem?“. Věta, která románu zajistila zájem Hollywoodu. Danny Boyle zadaptoval román po svém, více pohádkově, více „uhazeně“, více „Hollywoodsky“. Výsledkem jeho práce je líbivý film, který se velmi zalíbil akademikům i divákům.
Rámu (který se ve filmu jmenuje Jamal Malik) se s každou soutěžní otázkou přenese do svých vzpomínek a čtenáři je tak postupně zprostředkován životní příběh mladého Inda, dalo by se napsat retrospektivně. Tento koncept v knize funguje velmi dobře, příběh je poutavý a čtivý. Ráma Muhammad, který umí sotva číst a psát, o sobě tvrdí, že není chytrý, jen měl štěstí, že se ho v soutěži ptali na otázky, na které znal odpověď. „Jen“ si zapamatoval informace, které zdánlivě k ničemu nepotřeboval. Tak trochu se tedy nabízí mi přirovnání k Forrestu Gumpovi. Bývá provařeným klišé tvrdit, že kniha je lepší než film, v tomto případě se díla takřka nedají srovnávat. Film je poctivá filmařina a kniha je púsobivá četba.

KNIHA VYŠLA I POD NÁZVEM "Kdo chce být miliardářem" do ČJ přeložil Šimon Pellar.
LiaFee
  27. 8. 2016, 15:05
Knížka, která velmi mile překvapila... a pak ještě jednou. Je v ní všechno, co by mě jen napadlo chtít od dobře napsaného díla. ♥
Faltuska
  6. 6. 2013, 9:35
Po dlouhé době knížka, která mě opravdu dostala a po přečtení jsem o ní pořád přemýšlela. Ten příběh je prostě úžasný, nezvyklý a také je z nezvyklého prostředí. :) Obvykle hledím i na styl psaní a vyprávění, ale to mi tentokrát bylo upřímně šumák.
Knížku jsem četla až po delší době, než jsem viděla film, takže jsem si ho naštěstí nepamatovala, ale po přečtení knihy jsem se na něj dívala znovu a bohatě mi stačila první minuta, abych zjistila, že film zase úplně pos*ali. Místo miliardy rupií je tam výhra pouze 20 mega a hlavní hrdina se jmenuje úplně jinak než v knize - Ráma Muhammad Thomas a jeho jméno je hodně klíčové v jeho jednotlivých životních etapách. Nechápu, proč je takový problém zachovat jméno a číslo výhry ve filmu, nevím, co se tím změnilo.. ale hodnotíme tu knihy, ne filmy :) A kniha - bomba!
tresnulka
  16. 12. 2012, 19:01
Osobně jsem od knihy čekala více,ale moc mě nenadchla...Konečně se můžu podívat na film a porovnat :-)
Sweed
  18. 3. 2011, 12:43
Nevím jak bych hodnotila, pokud bych neviděla film, ale ten myslím předčil kvality knihy. Každopádně Rámu měl drsný život ale celkově mi kniha přišla přitažená za vlasy, hlavně tedy konec...