Nula

Originální název: Zero: The Biography of a Dangerous Idea

Dokořán - 2005
ISBN: 80-7363-048-6

Dokořán (2005) 80-7363-048-6 264

Tato kniha je historií nuly. Nula se zrodila ve starověku a posléze se jí podařilo vybojovat si místo na slunci na Východě, s prosazením na Západě to však měla mnohem obtížnější. Možná proto se naší civilizaci dodnes mstí a neustále působí nové a nové potíže od havárií řídících systémů až po fundamentální problémy v moderní fyzice. Stejně je však naše kniha i historií lidí, kteří po staletí s nulou bojovali a nakonec jí v nerovném boji podlehli učenců a mystiků, vědců a kněží, všech těch, kdo se nule snažili porozumět a ovládnout ji. Je to příběh marných, někdy i násilných pokusů západního světa ochránit se před vlivem východních myšlenek. A je to také historie paradoxů, které s sebou přináší nevinně vypadající číslo, paradoxů, které mátly i nejchytřejší mozky minulého století a hrozily narušit vlastní základy vědeckého myšlení. Nula nakonec vždy zvítězila nad těmi, kdo se jí stavěli na odpor. Lidé ji nikdy nedokázali přinutit, aby se přizpůsobila jejich filozofiím, to ona utvářela naše názory na vesmír i na samotného Boha. (Založil/a: bousovka)

Skřítek
  12. 1. 2013, 9:05
Není to knížka o vzorcích, ale o vývoji lidské abstrakce v počítání a tento vývoj běží dosud. Chcete-li se dovědět o vývoji počítání na pozadí dějin lidstva a jeho poznání, jak počítali, a v jaké soustavě, Egypťané, Řekové a Římané, Arabové, Indové a proč nebyl rok '0', kdy začíná století, kdy se začaly používat záporná čísla, kdy a jak se zavedly derivace a proč jsou používané znaky y' a y˙, jak souvisí nula a nekonečno, tak neváhejte. Kniha má však jeden dost zásadní nedostatek, korektor zřejmě knihu ani neotevřel a tak chyb si všimne i kdekdo.