Žítkovské bohyně

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-858-1
Vyšlo jako e-kniha

Host (2013) 978-80-7294-858-1 456 Vyšlo jako e-kniha.
Host (2012) 978-80-7294-528-3 380

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat — prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou?

Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele — její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní…

Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Nebo se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. (Založil/a: s-reader)

vladislaus
  27. 4. 2014, 14:39
Velmi kvalitní dílo mladé autorky a jsem rád, že je hodně čtené, že i v dnešní komerční a plytké době se najdou čtenáři takových nadčasových děl.
Introvert
  20. 7. 2015, 14:32
Hodně působivé dílo, které mě zaujalo od prvních stránek. Popisy života a práce Bohyní byly velmi realistické; při scéně s bouřkou mne až mrazilo...
Smutné svědectví o tom, kam až lidé dokážou zajít ve své zlobě, prospěchářství a malosti.
Rozhodně doporučuji k přečtení.
Magyana
  20. 3. 2016, 13:23
Už druhý den přemýšlím, co o této knize napsat. Od té doby, co jsem dočetla poslední stránku, mi prostě nejde z hlavy a věřím, že to ještě chvíli potrvá.
Plně se ztotožňuji s tím, co napsala Introvert. Navíc bych chtěla dodat, že je to skvělá kniha, která v člověku zanechá smutek tak hluboký, že na něj jen tak nezapomenete.
Má poklona, paní Tučková.
janeicka
  30. 11. 2014, 18:49
Jeden čas jsem na zdejší databázi četla mnoho pozitivních komentářů k této knize, ale nějak jsem jim nemohla uvěřit - tedy až do té doby, než jsem si knihu sama přečetla. Nevěřila bych, jak mne zrovna tahle kniha dostane, obsahovala některé hodně silné pasáže týkající se duše hlavní hrdinky Dory. Archivní materiály se mi taky četly dobře, byla jsem moc zvědavá na konečné rozuzlení a jak to nakonec dopadne. A taky jsem na konci skoro přestala dýchat. Výjimečná kniha, výjimečný příběh.
s-reader
  1. 4. 2012, 14:19
Nová, netrpělivě očekávaná kniha Kateřiny Tučkové, je excelentní konbinací reality a fabule. Fantazie autorky tvorí pouze jakýsi "tmel", který spojuje historická fakta vyhledaná v archivench. Už předchozí kniha Vyhnání Gerty Schnirch naznačila, že Tučková je autorka, se kterou je nutno počítat a která má místo mezi předními českými spisovateli. Žítkovskými bohyněmi tuto svou pozici obhájila.
Ariko
  26. 11. 2014, 13:05
Čerstvě dotčeno a musím říct, že to musím ještě zbytek dne vstřebávat. Kniha je celkově ponura, a někdy se mi stává, že mi kniha vnukne nějaký barevný pocit, ve které pak jako v mlze vnímám děj-tady to byla tmavě zelená. Syrovost příběhu i lidských osudů v horách byla popsaná velmi naturalisticky. Důležité vsuvky z archivů mě nijak neznervoznovaly jako ta téměř absolutni absence vztahů-kromě bratra a Janigeny snad Dora neměla k nikomu blízko. I její život tak připomínal syrovost celé Hrozenkovske krajiny.
Keatin
  27. 4. 2014, 13:12
Když jsem knihu četla, měla jsem jasno, ten komentář se bude psát sám ...pár posledních stránek mě ale dostalo. Přistihla jsem se, jak jsem přestala dýchat ...neumím se teď z toho dostat a prostě nevím, co napsat. Snad jen ...5*!
Kůstka
  30. 4. 2013, 10:01
Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami jako asi skoro každý tady, kniha ani jiné hodnocení nemá, jak lidi chytla :) Ještě snad za polovinou knihy jsem nechápala celkovou zápletku a přišlo mi, že je tam strašně moc materiálů, někdy i zbytečných, jeden jsem myslím že i musela přeskočit, jak mi nějaké ty nábožensky církevně odborné kecy vůbec nic neříkaly :D Ale samotné ty materiály tam prostě patřily, člověk si zase představil jaké to tady bylo.. Němci, později komunisté.. Všichni měli s bohyněmi nějaký problém. Ale to není to hlavní co mě dostalo, někdy jsem se sice motala v tom, kdo je čí teta a snacha a vnučka a neteř, ale konec mě dostal a to prostě rozhodlo, že celková kniha nebyla zase tak špatná. Takové téma tady totiž ještě nebylo :)
Fabienne
  26. 6. 2012, 16:06
Byla jsem zvědavá a těšila jsem se - jak už to bývá u knih, které provází pozitivní hodnocení předchozích čtenářů a kritiky (i když na tu kritiku bych zase až tak nespoléhala :-) ). A Kateřina Tučková mě Žítkovskými bohyněmi opravdu uzemnila. V průběhu četby jsem občas měla pocit, že vložených autentických materiálů je tam až příliš a že ruší děj. Ale po dočtení a celkovém zhodonocení mohu říct, že vše je nadávkováno uměřeně a s citem (ostatně i sama K. Tučková v jednom rozhovoru řekla, že těch materiálů tam bylo původně víc, ale že jejich počet zredukovala, protože čtenář by to "neučetl"). Ještě kolem stránky 300 jsem si pořád nebyla jistá, jaký konečný pocit ve mně kniha vyvolá .. a závěr příběhu mě skutečně dostal. Vždycky jsem tvrdila, že zajímavé a dobře vymyšlené zakončení děje může knihu pozvednout anebo zabít. Žítkovské bohyně jsou skutečně výjimečná kniha, včetně obálky - bílá polovina se stříbrnými písmeny neodvádí pozornost od použitého obrazu v horní polovině.
P. S. Jestliže tentokrát necituji, tak jen proto, že citovanými úseky (které mě zaujaly) bych vyzradila podstatné události v příběhu :-)
Rutsuka
  31. 1. 2014, 9:06
I já jsem váhala mezi 4 a 5 hvězdami. Kniha se mi líbila a četla se mi dobře, na druhou stranu jsem se o téma bohyní, "čarodějek" nebo bylinkářek nikdy nezajímala a jsem k tomu spíš skeptická. Ale při čtení této knížky ve mně začalo hlodat a dostala jsem chuť si přečíst i něco dalšího o tomto tématu, pravděpodobně méně beletristické zpracování Žítkovských bohyní od Jilíka. Moc se mi líbil popis pronásledování bohyní od středověku až po současnost. Taky oceňuji tu práci, co musela dát celá příprava knihy, vyhledávání v archivech, muzeích... Navíc je mi paní Tučková sympatická, takže nakonec dávám plný počet :-)
Rames
  30. 4. 2013, 10:56
Styl který autorka zvolila je netradiční a čtenáře nechává pochybovat zda čte román či dokument. Neteř jedné z bohyní se vzepře zastaralým rodinným tradicím a odmítá dál žít ve světě plném pověr a "bohování". Nechtěně tak spustí události které vedou k zániku její rodiny .
Reliance
  27. 4. 2016, 21:49
No tady mám upřímně trochu smíšené pocity. Na začátku mě to dost strhlo, tématem i prostředím, ale pak nastaly pro mne poměrně hluché místa. V zásadě je to velmi poutavé a zajímavé téma, ale celý příběh na mě bohužel působil dost neuceleně. :( Trochu mě taky mrzí ta fikce, říkám si proč... U příběhu tohoto typu bych více ocenila záměrně nepozměněné události apod. Četba je to určitě kvalitní a místy dost zajímavá i napínavá.... Ale třeba i to rozuzlení těch hlavních práskačů bylo takové jakože nijaké.... Zkrátka po slibném začátku jsem čekala více. A po dočtení by mě zajímalo, jak to teda vlastně bylo doopravdy i s hlavní hrdinkou.... Což nevím jestli byl záměr knihy.. Málo rozebraná psychologie otce a poměrně i matky, vše jen tak na okraj. Škoda. Pro mě to na 5* není, ale zase to není žádná blbost, takže 4 tomu dám, ovšem pocity z této knihy ze mě odezněly nezvykle rychle. Myslím, že měl příběh větší potenciál..
Domovoj
  21. 4. 2014, 21:36
Fantastická kniha. Zajímavé a mystické téma v kontextu s komunismem a nacismem.... Před autorkou smekám klobouk.
Tyet
  5. 8. 2013, 10:07
Knížka se mi dobře četla, nenudila mě. Způsob psaní nemá autorka ještě vypilovaný, zdá se často ještě klopýtavý a těžkopádný. Téma mě zaujalo, líbilo se mi také zařazení autentických podkladů (německý protokol a novinové výstřižky) do knihy. Velké množství fiktivních vyšetřovacích protokolů a úředních dokumentů podle mého názoru knize spíš pomohlo než aby jí uškodilo. Mně překážely spíš kapitoly věnované osobnímu životu Dory, protože nebyly moc dobře napsané. Šikovnější spisovatel by z tématu mohl vytěžit mnohem víc, ale i tak knihu hodnotím pozitivně.
Potulný mnich
  6. 10. 2013, 12:06
Musím říct, že se mi líbilo, jak celý děj skončil a byl jsem z toho úplně unesen, jak autorka celou dobu vede čtenáře až k rozuzlení Bohyní s Dorou Idesovou.
LadysR2
  7. 4. 2014, 12:50
Vynikající! Pro mě je Kateřina Tučková objev posledních let. A už se chystám na Vyhnání Gerty Schnirch.
MargarethMatthews
  3. 1. 2014, 17:07
Po této knize jsem pokukovala již pár měsíců, než jsem se k ní odhodlala a bohužel i přes lákavý námět, mne neuchvátila. Vadila mi jakási necelistvost děje, i samotný příběh hlavní hrdinky na pozadí celého příběhu. Za mne pouze tři hvězdičky.
teite
  3. 1. 2014, 13:49
Zhruba na druhé stránce mě kniha vtáhla tak, že jsem ji nedokázala pustit z ruky, bohužel musím říct, že zhruba od druhé poloviny jsem namísto gradace dějové linie vnímala spíš jakousi křečovitost a konec byl víceméně zklamáním. To nic nemění na skutečnosti, že to bude jedna z knih, k nimž se nejspíš budu v budoucnu vracet.
ribička
  30. 7. 2012, 0:29
I když se poslední dobou straním českých autorů, knihu jsem přečetla jedním dechem. Jak už psala pshulis, jsou to fakta, která opravdu málokdo zná, skloubená do čtenářovi přístupné formy. A jsou velice čtivá a napínavá.
vanous95
  18. 9. 2016, 11:28
Za první polovinu knihy a její konec dávám plný počet. Přiznávám, že chvílemi jsme se nudil, ale uznávám, že to originální spojení fikce a reality je obdivuhodné. Příběh, o kterém se čtenář zejména v první polovině dozvídá prostřednictvím archivních spisů, má šmrnc a autorka jej zpracovala velice kvalitně. Věřím, že psaní této knihy věnovala stejně jako Dora své diplomové práce neskutečné množství práce, času a úsilí, výsledek se nicméně dostavil ve velice kvalitní podobě. Originální a neotřelé téma a ještě k tomu zajímavě zpracováno!
Hledající
  7. 4. 2015, 10:57
V dětství jsem četl od Amalie Kutinové Gabru a Málinku, kde je o bohyních zmínka, takže z nostalgie (a jako dárek pro manželku věčně hledající solidní knihu, ale z jiného okruhu než čtu já) jsem ji koupil. To už bylo před nějakou dobou (asi rok), a teprve nyní jsem se ke knize dostal (manželce se líbila hodně, přečetla ji hned, co ji dostala) jako románovou vsuvku mezi mé oblíbené dějiny, náboženství / religiozitu, filmy.. a klobouk dolů, paráda. Vytvořit fiktivně - pravdivý příběh žen - léčitelek z oblasti Kopanic se zmínkami o jejich možném germánském původu (kněžky), okořenit to souvislostí s dějinnou filozofií Třetí říše, to je zajímavý koktejl románu s mysteriozním thrillerem. Má to děj, spád, gradaci, zajímavé je i líčení děje pomocí zápisů z výslechů / zasílaných zpráv konfidentů.. určitě doporučuji.
calamity-jane
  11. 8. 2014, 15:28
Od této knihy jsem čekala opravdu hodně a jsem naprosto spokojena: moje očekávání byla splněna. Trocha reality, kolem toho trocha omáčky, zajímavý příběh, velmi čtivě napsáno, no přečetla jsem to jedním dechem.
smajlinka
  8. 6. 2014, 12:35
Rozhodně velice zajímavé téma, název knížky jsem znala delší dobu, ale nevěděla jsem, co od ní očekávat. Pasáže z archivů někdy nic moc, ale do příběhu to patřilo. Není to oddechové čtení, ale docela složitý "propletenec", ale spíš v tom dobrém smyslu. Dora, která chce pochopit svůj život skrze minulost-možná se tady spousta z nás tak trošku poznává. Ještě jsem plná různých dojmů, o žítkovských bohyních si ještě určitě něco přečtu, to jejich kouzlo je v pravdě magické ;-)
huttershofen
  29. 9. 2015, 11:53
Když jsem viděl 90 000 prodaných výtisků, říkal jsem si a jéje, best seller, mladá autorka, pravděpodobně další erotická detektivka. Ale zkusil jsem ji. A naprosto jí podlehl už po pár stranách. Vlastně je tam detektivka, i malý kousek erotiky, ale na hony vzdálené čemukoliv prvoplánovému. Ta kniha je zkrátka úžasná! Zpracováním, obsahem, silou příběhu, propojením reality s fikcí, vším... Za mě rozhodně plný počet.
jitmik
  8. 1. 2013, 13:18
Osudy jednotlivých postav nutí čtenáře k zamyšlení se nad spoustou věcí. Nad životem, nad režimy, které tady v minulosti byly, nad lidmi jako takovými, nad nad nad...
To oceňuji a hodnotím celkově tuto knihu velmi kladně. Autorku jsem neznala, ale teď si od ní určitě ještě něco přečtu, jeví se mi velmi nadějně a se zajímavými nápady.
miiichalka
  13. 8. 2015, 18:51
Klenot! Četla jsem jedním dechem (místy snad dokonce bez dechu) od začátku až dokonce... Úžasně poutavá atmosféra a příběh, dokonalé i po jazykové stránce... Tématicky mě kniha původně příliš nelákala, ale nakonec jsem se málem neodtrhla a na bohyně si míním ještě dál "posvítit". A těším se na vše další, co tahle mladá inspirativní kouzelnice napíše.
23.44
  25. 12. 2012, 18:28
Je to výborné. Knihu jsem přečetla na jeden zátah a mrzí mě, že už je konec. Přečetla jsem i archivní materiály, všechno. Na to, že je autorka tak mladá, smekám klobouk!
ivka
  4. 5. 2016, 15:59
Nejprve jsem z obsahového hlediska měla strach knihu část, ale neoprávněně. Velice mně bavilo číst materiály vyhledané v archivech a jejich propojení s dějem knihy. Místy je kniha velmi smutná, např. vztah hlavní hrdinky s bratrem Jakoubkem.
Knihu hodnotím nejvyšším počtem hvězdiček a všem doporučuji, i když není to čtení zrovna nejveselejší.
Alaglesia
  14. 3. 2014, 16:09
Velmi podařená a čtivá kniha, která zajímavým způsobem pojednává o národní historii z oblasti Hrozenkova. Autorka poutavým způsobem vylíčila život tzv. bohyní a jejich nelehký osud. Zaujal mě samotný konec hlavní hrdinky Dory Idesové, to jsem opravdu nečekala. Také se mi líbilo, že v knize se objevila různá tajemství, která hlavní hrdinka postupně odhalovala. Určitě se k příběhu v budoucnu ještě několikrát vrátím.
Plue
  25. 2. 2016, 13:11
Už po prvních stránkách jsem se začetla. Téma, o kterém kniha pojednávala, bylo zajímavé a zaujalo mě. Navíc byl děj vyprávěn zvláštním způsobem, kdy některé informace byly zaznamenány v podobě zpráv z archivů a různě se prolínala přítomnost s minulostí. Z konce mám rozporuplné pocity.
olla
  4. 6. 2014, 21:14
Žitkovské bohyně jsou zajímavá kniha. Četla jsem o nich už v Gabře a Málince, jak je viděly malé děti. Jen ty náboženský kecy mě trochu rozptylovaly, ale k bylinkářství mám blízko, proto pět hvězdiček
prostejenja
  25. 1. 2013, 10:03
Výborné! Většinu knížky jsem přečetla během jednoho dne. Už to je pro mě jistou známkou kvality. I přes spoustu autentických materiálů je kniha neuvěřitelně čtivá. Zajímavý námět postavený na historických událostech naservírovaný čtenáři do velmi napínavého příběhu. Tučková mě opravdu dostala. A už teď se nemůžu dočkat, s čím dalším příjde.
cikyt
  15. 4. 2016, 12:05
Začátek jsem měla pozvolný, ale od konce jsem se nemohla odtrhnout. Po Vyhnání jsem čekala hodně, i když mě téma bohyní nebylo tolik blízké. A i přes očekávání jsem nadšená, což se mi zas tak často nestává. Skvělá kniha a jen můžu doufat, že v takové tvorbě bude autorka pokračovat.
Juditha
  11. 7. 2016, 15:13
Nádherná kniha, přečtená opravdu jedním dechem. Zanechala ve mně krásný čtenářský zážitek, ale také hodně smutku. Je neskutečné, čeho všeho se lidé jsou schopni dopustit kvůli pomstě a kvůli hmotnému prospěchu. Skvěle vylíčené nebezpečí udavačství a bezbrannost oběti udavače. Autorka krásně líčí zvyky a obyčeje kraje. Velice poučné dílo.
b.w.
  8. 7. 2014, 13:43
Velice zajímavá a neobvyklá kniha, po jejímž přečtení jsem o ní musela ještě dlouho přemýšlet. Teprve za několik hodin mi začalo docházet, kdo byl vlastně kdo, a proč co udělal... Přesto to ale na plný počet není, něco mi v příběhu chybělo, snad možná trocha citu?
Illaa
  21. 4. 2014, 21:11
Námět knihy se mi jevil jako velice zajimavý. Bohužel mé představy byly dále než vývoj děje. Žádná překvapení či větší zvrat se nekonal. Navíc mi trochu vadily časté přepisy protokolů, na kterých byl koncept knihy postaven. Právě proto se občas děj knihy tříštil v odborná nezáživná pojednání a taktéž mi vadil pohled na bohyně z až moc vědecké stránky. Kniha mohla podle mého názoru být více poutavější.
cisty
  6. 4. 2014, 16:15
Neuvěřitelně čtivě napsaná kniha. Velmi zajímavé téma, věrohodně zpracované. Knihu jsem přečetla za víkend; dlouho mne nic takhle naplno nezasáhlo. Obdivuji autorku - tak mladá a tak vyzrálý způsob psaní!
Francesco
  21. 11. 2013, 12:43
České autory dlouhodobě vynechávám ale zaujalo mne téma, která si mladá, nadějná spisovatelka Kateřina Tučková vybrala. Jednou větou...po přečtení knihy jsem měl neskutečnou potřebu také bádat po Žítkovských bohyních. Skvělá kniha s trochou tajemna, fantazie i skutečného života v době komunistické stb.
čarodějka999
  4. 3. 2013, 12:33
Jsem ráda za kladné ohlasy a o to více se na knížku těším. Nakonec si ji asi přikoupím do své soukromé knihovny :)
cenevrec
  23. 10. 2013, 8:50
Na knížku jsem se strašně tešila. Téma mi přišlo zajímavé. Bohužel, pro mě to bylo velké zklamání. Knihu jsem ani nedočetla. Věřím, že je autorka výborná ve své profesi, ale jako spisovatelka mě dost zklamala. Její psaný projev je dost rozpačitý, je to takové krkolomné.
Kitamita
  16. 10. 2013, 20:59
Právě teď dočteno, asi ještě chvilku budu vstřebávat to, jak mě knížka pohltila a dostala. Jsem nadšená, unešená, zmatená a překvapená, zároveň i pobavená. Kniha se četla sama, krásně napsáno, bavilo mě postupné odhalování životů bohyň. Dokumenty z archivů podle mě dělají knížku ještě zajímavější a je jich tak akorát. Rozhodně si přečtu další knihy od této autorky...
Noctua
  20. 8. 2013, 12:56
Kniha Žítkovské bohyně mi navrátila naději, že jsou ještě lidé, kteří dokážou napsat zajímavý příběh s nádechem "tajemna" bez toho, aby se museli uchylovat do říše bizarní fantazie. Je to krásný příběh. Smutný při úvaze "takhle to ještě nedávno fungovalo", děsivý při myšlence "ale co když to takhle stejně funguje i dnes?", úsměvný při představě udivených očí klientů bohyň a zoufale ze života po přečtení posledních stránek. Pro mě je to po dlouhé době kniha, u které si mohu s klidným svědomím říct, že její čtení byl dobře strávený čas. Těším se že mě mladá spisovatelka Kateřina bude i v budoucnu těšit stejně zajímavými a dobrými knihami.
Taťána
  20. 3. 2013, 20:08
Jedna z knih, kterých si ve své knihovně cením nejvíc. Kateřina Tučková je podle mého názoru nejvýraznějším mladým talentem naší současné literatury. Nemůžu se dočkat nějaké její další knihy. Žítkovské bohyně mě nadchly nejen stylem psaní, ve kterém Katka citlivě střídá pasáže svého psaní a otisklých historických dokumentů, ale také silným gradujícím příběhem. Přiznám se, že jsem očekávala něco jiného, ale výsledek to ještě překonal!
V.A.
  3. 2. 2013, 14:34
Pro mě byly Žítkovské bohyně zklamání. Četla jsem od K. Tučkové "Vyhnání Gerty Schnirch", které mě naprosto uchvátilo a bylo skvěle napsané a mělo skvělý příběh."Žítkovské bohyně" mi tohle však nenabídly... Nejzajímavější příběhy bohyní byly popsány v krátkých vyprávěních, samotná dějová linka Dory a Jakoubka byla celkem laciná a nezajímavá. Také texty archivů nebyly vždy zajímavé a spíše sklouzávaly k nudě. Samotný fakt, že nějaké bohyně byly je skvělý, jejich život a způsob života mě nadchl, to ano. Ale děj knihy mě prostě nestrhl a první třetina knihy mě ani moc nebavila.
Susan94
  18. 10. 2016, 17:58
Opravdu velmi povedené dílo české autorky. Mám z toho tak dobrý pocit, že jsem si přečetla tak dobrou knížku, která v člověku něco zanechá. Velmi dobře styl psaní. Úžasný děj. Ačkoliv tuto knížku chci jen chválit, nedokázala jsem se v celém jejich rodokmenu orientovat. Nicméně bych ji doporučila všem. Dozvíte se něco o části naší republiky, a ačkoliv pocházím z druhé strany republiky a miluju Krkonoše, Bílé Karpaty jsou moje druhé zamilované místo, tak moc na mě knížka působila a už teď vím, že se k ní po čase zase vrátím a ona mi předá zase něco nového čeho jsem si minule při čtení nevšimla.
drussila
  26. 9. 2014, 10:15
Je velmi příjemné vědět, že dnes píše česká autorka, která má hlavu i srdce... Kateřina Tučková přesně ví, co chce, a ví, jak toho dosáhnout. Chtěla napsat bestseller a stalo se (tedy na dnešek a české prostředí). Moc cením promyšlenost a formální propracování textu, kruh osudu a kletby je ocelový. Ještě víc cením, že psala knihu s obdivem a zamilovaností do tématu, to je prostě z každé stránky cítit. Diskuse o zneužití tématu jsou zcestné. Ale... nečekejte lehkost, nečekejte humor, nečekejte katarzi, ocitáte se v nepropustné svěrací kazajce, ze které je jediný únik - přestat číst a odložit, ale to by byla škoda.
Vzkaz pro autorku, neb naprosto nepochybuji, že s její letorou se velmi zajímá o reflexi svých textů:
gratuluji Vám, nepochybně JSTE SPISOVATELKA, avšak opravdu nemůžete psát o lidech s konkrétními jmény a tvářemi své fikce a srovnání se Spartakem a Tarantinem, které jste užila v jedné z svých "obhajob", nesedí. Jejich přímí příbuzní Vám "nedýchají na záda" a nepíšete o figurkách či monstrech ale osobnostech, které se stále těší statusu paměti rodiny, society, kraje. Jsem si jistá, že to při Vaší inteligenci a empatii velmi dobře víte a už dnes "litujete".
PS: Pozor no mýtotvorbu, paní autorko, Salierimu už také nikdo neodpáře, že zabil Mozarta!
Kačúd
  15. 2. 2014, 14:17
Knížka, od které jsem čekala něco úplně jiného (přesněji řečeno to, co jsem později našla v knize Jiřího Jilíka: Žítkovské čarování), přesto mě hodně bavila a nezklamala, protože tématika žítkovských bohyň mě zajímá, ať už je zčásti vymyšlená, nebo zcela pravdivá. Přečetla jsem ji během čtyř dnů.
Kaat
  25. 12. 2013, 18:57
Na Žítkovských bohyních jsem ocenila nejen pečlivou přípravu (viz složky případu Surmena aj.), ale také sondu do moravské tradice a nakonec prěkvapivé vyvrcholení. Doporučuji všemi deseti :)
lenickaa
  10. 10. 2016, 0:14
Smutné, sugestivní, zajímavé dílo. Kniha nejde přečíst přes noc, ne proto, že by Vás nestrhne :), ale proto, že má skoro 500 stránek. Ještě několik měsíců po přečtení se mi pořád objevovala v mysli.
Asjadah
  4. 8. 2016, 8:27
Obsahuje spoiler spoiler Věřte – nevěřte. Skutečnost nebo fikce? Já tedy autorce věřila každičké slovo, takže jsem se po dočtení začala trošku bát a zároveň přemýšlet, jaké bylinky začnu konzumovat pro zdraví na těle i duši, protože na tom prostě něco být musí. Ale vážně, knížce jsem vzdorovala docela dlouho, několikrát jsem ji už měla v knihkupectvích v ruce, ale pak jsem vždycky cukla. Nakonec jsem se odhodlala Žítkovské bohyně prubnout a jsem moc ráda. Z knížky jsem nadšená, nemůžu jí naprosto nic vytknout. Prolínání příběhu Dorky (kterou jsem si hodně oblíbila, přestože to nebyla žádná superhrdinka, ale normální životem zkoušená ženská) s „pramennými“ materiály knížku dokonale oživovalo. Z konce jsem byla velmi, velmi smutná a rozčílená na nespravedlnost osudu, že i Dorku nakonec dostala kletba Mahdalek, snad skrze ženu s mateřským znaménkem v obličeji (?)