Originální název: Nové povídky

Fragment - 2011
ISBN: 978-80-253-1233-9
Vyšlo jako audiokniha

Fragment (2011) 978-80-253-1233-9 120
Supraphon Vyšlo jako audiokniha.

Soubor povídek na nejrůznější téma s autorovou typickou hravostí a humorem.

V povídkách se jistě poznáte i vy, protože inspirací pro povídky je Zdeňku Svěrákovi právě život sám. Kdokoli z nás se mohl někdy v životě dostat do stejné situace jako hlavní hrdinové jednotlivých příběhů.

"Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo." Zdeněk Svěrák

. (Založil/a: I.Č.)

Zdeněk Svěrák Zdeněk Svěrák
*28.03.1936

togaf
  27. 11. 2013, 15:25
Svěrák má svůj specifický styl humoru i vyprávění, takže buďto ho máte rádi nebo ne. Povídky jsou krátké, milé a psané krásnou češtinou, občas mají slabší námět, občas úžasnou pointu.
Rames
  16. 3. 2014, 16:37
Krásné počteníčko a přidávám do seznamu chci dostat. Nehodnotím jednotlivé povídky ale celek, jakoby všechny měly něco společného.
Reetri
  10. 10. 2013, 19:34
Dvěma slovy: dojemně překrásné! Na panu Svěrákovi (stejně, jako to šlo spatřit u Čapka) jde vidět, jak moc miluje (velebí) Češtinu. To je potom koncert pro oči a mohutný příliv endorfinů pro duši.
U všech povídek jsem se usmívala! Jen těžko jsem v autobuse cestou do práce dusila smích a nejednou jsem rozmrkávala dojetí. Jeho povídky jsou jako by někdo vzal moje srdce do dlaní a hladil ho. Takové dílo prostě nesmí v mé knihovně chybět!

LadysR2
  25. 10. 2013, 23:41
Je mi líto, ale 3/5. Tak dobré, jako Legátová to není, i když ty dva asi nejde srovnávat. Je to pěkné, lidské, hřejivé, svěrákovské, ale ne všechny povídky byly chytlavé. Chytrý tah dát tu nejlepší povídku jako první vás nutí číst dál a dál, ale to nej je prostě na začátku. Ale lepší než první "Povídky". To určitě ano
vanous95
  3. 3. 2014, 6:34
Byl jsem mile překvapen, když jsem zjistil, jak kladně je tato knížka hodnocená, a tak jsem neváhal a pustil se do čtení Nových povídek s velkými očekáváními. A ta se naplnila. Ani jedna povídka mě nezklamala, ačkoli některé povídky skončily trochu smutně, popřípadě minimálně nečekaně, převládal u mě úsměv na rtech po dočtení.
smajlinka
  1. 5. 2014, 12:35
Líbily se mi víc než Povídky. Pobaví a pohladí pro duši. Určitě doporučuju :-) Asi nemůžu vybrat tu nejlepší, protože každá měla v sobě to NĚCO ;-)
Huckleberry Finn
  9. 1. 2015, 21:42
Devět povídek, devět překvapení, devět úsměvných příběhů ze života, které stojí za to si přečíst. Dovedu si představit, jak Zdeněk Svěrák cestuje tramvají, vlakem, taxíkem, nakupuje v obchodě, chodí na srazy třídy, setkává se s lidmi a vymýšlí si a tvoří při tom povídky, které čtenáře osloví. Autor v Nových povídkách dokazuje, že je skutečný mistr slova. Hraje si se slovy, tvoří vtipné věty a obraty, ve kterých vyniká krása jazyka. A především hrne děj dopředu jako buldozer, netvoří žádné omáčky ani hluchá místa. A povídky? Jako vždy dokonalé, nápadité, protkané humorem, erotikou i napětím, takže každou povídku musíte dočíst do úplného konce.
Elki
  9. 1. 2012, 16:14
Některé povídky mě pobavily, některé méně, některé byly opravdu výstižné a vžít se do nich musel snad každý. Pohodová oddechovka, které nelze nic vytknout.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:32
Moc příjemné čtení na pár hodinek. Líbily se mi mnohem víc, než předchozí povídky. U Betlémského světla jsem litovala, že není příběh delší, u povídky Nákup jsem se smála nahlas, což zrovna mně se obvykle nestává.
Alaglesia
  15. 2. 2012, 18:51
Tyto povídky "typického svěrákovského humoru" se mi líbily mnohem více než předchozí Povídky. Myslím si, že si autor mnohem více vyhrál s jejich propracovaností i češtinou. Každá povídka je z jiné oblasti a z pohledu jiného vypravěče. jednou je to retardovaný chlapec a podruhé důchodkyně. Mně se nejvíce líbila povídka Nákup, která si myslím je opravdu ze života. :-D
dollyk
  10. 9. 2016, 16:08
Některý mě bavily, ale něco zas bylo vyloženě trapný, nebo zacílený na naprosto jinou skupinu. Třeba Betlémské světlo bylo pro mě naprosto mimo mísu, i když jsem skaut, pracoval jsem s mentálně postiženými, mám rád tyhle výlety do něčí hlavy, ale přesto mě to nezaujalo. Jako kdybych četl mravoučný náboženský příběh z nedělní školy. Určitě má své místo na světě, ale ne v mém sousedství. Oproti tomu povídka Ve vlaku byla výborná a já se už dlouho tak nezasmál.
Vojtik69
  10. 4. 2012, 11:16
Když jsem přemýšlel, jak tuto knihu stručně popsat, došel jsem k tomu, že je to "laskavá četba". Nové povídky se povedly, dle mého názoru, ještě více než ty první! Je to nejlepší kniha povídek, kterou jsem kdy četl a jedna z nejlepších knih vůbec. Nemám co vytknout.
Sláva panu Svěrákovi!
majkee
  27. 11. 2012, 10:29
Povídky jsou úžasné! Pokaždé když jsem povídku dočetl, tka jsem se cítil lépe, je to takové pohlazení na duši.
Yanny
  16. 6. 2012, 17:36
Mou recenzi na tuto knihu si můžete přečíst na mém blogu: http://yan-ny.blog.cz/1206/nove-povidky-zdenek-sverak. Je to také trochu čtenářský deník, protože popisuji jednotlivou povídku. Ale zápletku neprozradím! :))
Zdeňka Svěráka obdivuji a nedá se ani vyjádřit velikost jeho celoživotního díla.
Nejvíce se mi líbily povídky - Nákup, Zvrácená láska a také Dubnová povídka, která je opravdu nejvíce vtipná, ačkoliv se to ze začátku vůbec nezdá! :))
frikulinka81
  13. 12. 2016, 14:09
Obsahuje spoiler spoiler 9 povídek, nad kterými se člověk nevědomky usmívá a říká si při tom: Tohle je život. Zdeněk Svěrák mě opět nezklamal. Kdybych mohla, moc ráda bych se s ním osobně setkala a vyzpovídala ho, kde všude bere inspiraci ke svému psaní. Dle mě je to vhodný kandidát na prezidenta. :-)
Nové povídky hodnotím subjektivně jako lepší vyzrálejší sestru Povídek. Všechny mě bavily. Nyní pár slov ke každé z nich:

Betlémské světlo - příběh vyprávěný z pohledu retardovaného Petra, víra drží celou rodinu pohromadě a víra dává naději a duševní sílu.

Sraz naší třídy - prof. matematiky Robert Habr = názorný příklad neprůhledného učitele - muž dvojí tváře - jedna tvář patřila žákům a druhá ostatním; slovo "tyčinky" (= dycinky) - tajný pozdrav mezi učiteli připomíná nezapomenutelný erotický zážitek

Nákup - retrospektiva: podnájemníci u dráhy Jiří Mlejnek (láska k Madlence, ale odjel na vojnu) x Josef Bukovič (svedl Madlenku, udělal jí dítě, vzal si ji, současný manžel - nerudný lakotný dědek); současnost: Madla je nešťastná, cítí vztek na Bukoviče, vyčítá si, že nepočkala na Jiřího, touží zabít Josefa. Koho by nenaštval výrok manžela: "To auto, čím je starší, tím je dražší, na rozdíl od tebe." - hnus, ale bohužel se to tak po letech manželství děje...

O slušném taxikáři - krásné, jak platonická láska k učitelce češtiny (Eliška, 26) dokáže změnit vyjadřování člověka, pan Votruba se dokonce nechal přejmenovat na Otrubu, aby to bylo spisovné; slova učitelky: "To nesmíme. My to nesmíme, i když to chceme. V životě většinou nemůžeme to, co by srdce chtělo." ho utvrdila o tom, že jejich city jsou vzájemné; odhalení tabuizovaného tématu - láska učitele k žákovi; "Jazyk, rozumíš, to je nástroj. Jako třeba varhany. A je vybavenej spoustou rejstříků. Jedno táhlo má na sobě napsáno Putyka, druhý Rodina, třetí Úřad, čtvrtý Přednáška, pátý třeba Ložnice... A ty hraješ pořád na jeden rejstřík."

Ve vlaku - kupé a v něm muž, mladá Vietnamka a unavená matka s malým čtenářem; Jak se vyvléci z urputného synova naléhání, který trvá na tom, že chce koupit ptáka? nápis na zdi: MÁM VELKÉHO PTÁKA. JEN PRO TEBE. VOLEJ 603... - jazykový dvojsmysl; ženy sobě - muži pryč!

Lázně Mokřady - lázně = místo jako stvořené pro nevěru; stáří je zde schováno za make-upem; slepota partnera je dobrá záminka pro neřestné choutky, které však paradoxně překazí šikovné ruce svůdce, slepci se po masáži jako zázrakem opět vrátil zrak

Dubnová povídka - psychiatrie, panu Plíškovi se opakovaně stávají maléry 20. dubna, v den narození Adolfa Hitlera; je zde ubytován, v noci ho vůdce navštíví - je to přelud nebo dobře hraná role nějakého zaměstnance psychiatrie? Bůh ví...

Ujetá láska - kreativec reklamní agentury Tomáš M. se zamiloval do dívky z protijedoucí tramvaje, jednou ji opět spatřil, dal jí znamení, že příště vystoupí a sejdou se, ovšem na ulici oslovil zcela jinou dívku, která této byla jen velice podobná; štěstí a radost ze seznámení s vysněnou dívkou vystřídalo překvapivé zklamání, když mu dívka vylíčila jejich seznámení ze své perspektivy, rozešel se s ní a dodnes jezdí tramvají číslo 9 po Praze a hledá...

Dvojí vidění - Pepa najednou začal vidět dvojmo, hrál na piáno v kavárně, kde si ho všimla jedna hraběnka ze Švédska s ošetřovatelkou, nabídla mu práci, odjel tam a byl tam jako vězeň, sám, bez českého jazyka, zkoušel to na něj homosexuální sluha, ale on toužil po ošetřovatelce, jakmile se však provalil jejich vztah, dostali oba vyhazov, on se vrátil do Prahy, ona do Německa - toť vše, myšlenka "dvojího vidění" zde vyzněla do ztracena.
Ver
  27. 11. 2012, 15:33
Jedním slovem... nááádherné :) Milé a úsměvné povídky, které potěší a pohladí.. Psané krásnou češtinou pana Svěráka...zkrátka perfektní..a ještě lepší než první kniha povídek.
Knapcova
  11. 1. 2013, 14:55
Krásně napsané povídky. Jakým krásným způsobem popisuje věci pro člověka tak samozřejmé. Některé povídky mě zaujaly a pobavily. Nejvíce mě zaula povídka Betlémské světlo a Ve vlaku.
Michaela90CZ
  7. 11. 2012, 17:20
Zdeněk Svěrák zkrátka UMÍ psát. Samozřejmě, jsou to jen krátké povídky, ale mají něco do sebe. Za prvé si u nich odpočinete, za druhé se u nich pobavíte (a možná i poučíte). Svěrák, jak říká, nejdřív najde pecku a pak kolem ní dělá třešeň. A jestli máte rádi jeho typ humoru, myslím, že Vás nezklame a ta třešeň Vám bude chutnat. Krátké povídky na téma: Ve vlaku, O slušném taxikáři, Ujetá láska a další.
Makyyy
  5. 1. 2016, 12:13
Jakýkoli počin pana Svěráka mě vždy pohladí po duši.Povídky nejsou nikterak náročné...Dobré čtení na uspěchaný čas - najdu si kousek času na jednu povídku a třeba za týden mohu v klidu přejít ke druhé. Milé čtení, děkuji, pane Svěráku!
Matěj Horký
  28. 12. 2016, 16:47
Veselá kniha ale nestačila na původní Povídky.Byla to také třetí kniha od Zdeňka Svěráka kterou jsem četl.
mmbady
  15. 8. 2013, 9:44
Opravdu perfektní záležitost. Každý den ráno jsem si přečetl jednu povídku díky které jsem pak celí den neztratil úsměv. Ale chtělo to hodně odříkání abych ji nesfoukl celou na jeden zátah :-)
Sectone
  26. 10. 2012, 11:34
Ja nemám slov - tak inteligentné. celú stranu sa smejete a bijete si hlavu smiecho o stol a v zapeti pride jedna jedinna melanchlicka veta, ktora vam nazenie slzy do oci!!! Som zamilovana!!!
Ivetsk
  14. 8. 2012, 18:22
Stejně skvělá jako jeho první kniha povídek. Vtipný a inteligentní humor je důvod, proč je pro mě Svěrák jeden z nejlepších českých spisovatelů.
bez pochyb 5 hvězdiček
Lidunka
  27. 3. 2012, 17:50
Vynikající, mít tak tu sílu číst je po jedné, krásně si je vychutnat, pěkně si to užít.
Nejvíc mne zaujaly O slušném taxikáři a Ve vlaku.