Vítejte v první republice

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Havran - 2003
ISBN: 80-86515-33-8

Havran (2003) 80-86515-33-8 302

Kniha vznikla původně jako seriál článků pro týdeník Instinkt. Bohatě ilustrovaná publikace představuje pestrou mozaiku příběhů, medailonů i zajímavostí, jež pokrývá období od vzniku republiky v roce 1918 do jejího hořkého konce v září 1938. Autor se zabývá jak událostmi závažnými (prezidentské volby, politické atentáty, hladové bouře, katastrofy), tak některými obecnými tématy (letectví, městská hromadná doprava), přináší portréty významných politiků, sportovců, vědců, průmyslníků a umělců. Bez nároku na jakoukoliv úplnost či vyčerpávající líčení historie tzv. první republiky sebrané "momentky" vytvářejí zajímavý obraz tehdejšího života, který v mnohých ohledech nebyl natolik odlišný od toho našeho. (Založil/a: vladislaus)

vladislaus
  15. 10. 2011, 8:00
Nebojte se, že jde o nudnou historickou knihu, naopak humorem jenom srší. Z této knihy vane nostalgie oněch let a nám nezbývá než hořce litovat, že byla 1. republika rozbita totalitami.
navabaca
  12. 9. 2012, 23:22
Pan Klimek, který disponoval obdivuhodnou slovní zásobou (především archaismů), psal hodně šroubovaná a komplikovaná souvětí, čímž byl sice schopen vměstnat spoustu důležitých informací do několika slov a tím ušetřit prostor, ale bohužel na úkor času, který je potřeba k přečtení textu. Při čtení je sice značně patrná skutečnost, že jednotlivé kapitoly byly původně časopisové články (týdeník Instinkt), ale to nic nemění na tom, že tato kniha je velmi zajímavým a přínosným náhledem do období naší první republiky, která rozhodně nebyla zemským rájem.
Před první kapitolou doporučuji nejprve přečíst "Poznámku redakce", která je bohužel umístěna až na samém konci knihy, ačkoliv obsahuje informace patřící spíše do předmluvy - tzn. na začátek knihy.