Originální název: Lady Chatterley´s Lover

ISBN: 978-80-7407-236-9

Garamond (2015) 978-80-7407-236-9 408
Odeon (2014) 978-80-207-1548-7 384
Academia (2008) 978-80-200-1594-5 352

Tato kniha z roku 1928 byla ještě v roce 1960 nařčena z pornografie a málem zakázána. Vedle otevřených popisů milostných vztahů ženy provdané za ochrnutého muže však přináší i kritiku společnosti a jejího uspořádání. Stala se předlohou řady adaptací, včetně českého filmu režiséra Viktora Polesného (1998) nebo francouzsko-belgické verze Pascale Ferranové (2006), oceněné pěti Césary. (Založil/a: Yellow)

Ariko
  13. 9. 2014, 22:49
Mě se to líbilo. Hodně jsem slyšela o tom, že je to v podstatě pornografie, ale mě naopak přišlo, že to je oslava přírodního stavu člověka - Lady Chatterleyová a její milenec se většinou scházeli v lese, kde přeci nikdo neodsuzoval zvířátka z kopulace :) Prostě a jednoduše - sex patří k lidské bytosti a nevulgární popis není nic zlého.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 20:10
Tento román, byl ve své době zakázán a označován za pornografii, dnešnímu čtenáři na této knize moc vulgárních věcí nepřijde.
Příběh ženy, jejíž muž je ochrnutý, a ona si začne milostný vztah s mužem, který se stará o jejich panství. Krásný popis mileneckého soužití, ale i tehdejší doby.
Lecter
  8. 10. 2015, 10:26
Když se autor pustí do kritiky a rozdílů společenských vrstev,případně nechá čtenáře nahlédnout pod poklopec,je nejjednodušší to zakázat.Dělají to všichni,ale nesmí se o tom mluvit.Zajímavé jsou debaty a názory mužů na nevěru,ženy a vztahy vůbec.V samotném příběhu mi Connie nebyla moc sympatická.Myslím, i kdyby manžel nebyl ochrnutý,jistě by se časem nudila a rozhlížela se kolem.No a Mellors je vlastně v okolí jediný pořádný chlap,který ji připomene,že je ženou.On na mě působí jako samotář,zklamaný nejen láskou,ale celým životem a společností.Chová se drsně,ale nebude takový.I když dělá,že se brání,ovládne ho touha a živočišná chuť po ženě,kterou okoření těmi komentáři.Nevadily mi jeho výrazy,ale některé bych u toho nemusela slyšet.Jednou mě i pobavilo,jak Connie chudáka,po zřejmě skvělé chvilce,nutí odpovídat na typické ženské otázky.
Čte se to dobře a jsem ráda i za ten závěr,protože si můžeme každý udělat takový,jaký chceme.
Rames
  23. 7. 2014, 20:02
Kupodivu tato kniha není o lásce ale o závislosti.
Unuděná panička se zblázní do chlapa který vulgárnost a sex zaměňuje za lásku. Sám sebe nazývá posledním mužem a opovrhuje všemi.
Musím poděkovat autorovi že nechal prostor pro nespokojené čtenáře a nechal konec otevřený. Já věřím že se Lady Chatterleyová vrátila na Wragby.
stripped
  10. 8. 2011, 17:44
Začátek nezáživný, ale s příbývajícími stránky děj začal mít šťávu. líbilo se mi líčení vztahu dvou tak rozdílných lidí, jak už tady bylo řečeno, také vykreslení anglické společnosti počátku 20. století, měla jsem pocit, že z té charakteristiky čiší deziluze a kritika toho, jak se lidé ženou za zaziskem, což dnes je naprosto běžný jev. Co bych vytkla jsou trochu jednoduché dialogy.
Pend
  26. 3. 2013, 20:35
Možná ve své době šokující, ale dnes asi těžko někoho ohromí. Místy hodně zdlouhavé až nudné, hlavně v popisech prostředí či přírody, což někomu nemusí vadit. Hlavní hrdinka je někdy hodně naivní.
Veronika
  18. 2. 2010, 22:02
Podmanivá kniha, autor skutočne skvostne popisuje vzťah medzi dvoma úplne odlišnými a predsa rovnakými ľuďmi. Začiatok je až vyslovene nudný, chvíľu to trvá, kým sa to "rozjede". Pozri tiež komentár od Vencis.
gofis
  20. 6. 2013, 20:00
V prvé řadě jsem chtěla knihu odložit: žena z vyšší třídy, vdaná za ochrnutého muže, každodennost, nespokojenost... Na druhou stranu musím pochválit autorův styl psaní, který mě přinutil, abych knihu přečetla do konce. Lawrence velmi detailně popisuje sexuální scény. Bizarní mi ovšem přišlo, že rozhovor dvou lidí, kteří mají být do sebe zamilovaní a chtějí spolu žít, se točí především kolem sexu, těla, peněz, a politiky.
Merit
  24. 2. 2013, 20:47
Bohužel - ne. Postavy mi byly vysloveně nesympatické, přišly mi příliš ploché, jejich motivaci jsem nepochopila a nedovedla jsem se s nimi ani na chvilku sžít. Dialogy mi přišly vysloveně hloupé a neuvěřitelné. Názory autora mi navíc přijdou přinejmenším zvláštní.
Jednu hvězdičku dávám za to, že na svojí dobu to musel být velice odvážný počin, napsat takto odvážné dílo.
Lenomar
  31. 10. 2013, 17:27
Na knihu jsem se těšila, ale bohužel opravdu jak někteří napsali, hodně zdlouhavé, nedokázala jsem nechat "unést" příběhem. Ale určitě na svou dobu odvážné dílo.
SimiCzech
  14. 6. 2013, 20:33
"Náš věk je v podstatě tragický, a tak ho odmítáme tragicky brát. Katastrofa se přehnala, stojíme mezi troskami, začínáme si budovat nová bydlišťátka, chovat nové nadějičky. Je to pořádná dřina: do budoucnosti dnes nevede žádná hladká silnice, místo toho obcházíme nebo přelézáme překážky. Musíme žít bez ohledu na to, kolik obloh se nám zhroutilo."
lasye
  8. 1. 2011, 20:44
Za sebe dávám 1 s hvězdičkou. Kniha mě dostala :-). Lawrence je pro mě pan spisovatel. Nemyslím, že je to typická červená knihovna, viz příspěvek níže.
Vencis
  27. 3. 2010, 9:04
Ta kniha je skvělá! :) Nevěřil bych, že se u "červené knihovny" pobavím, ale ve skrze tomu nemám co vytknout. Lady Chatterley holt byla ženou v nejlepších letech, manžel mrzák, tak si občas zahnula. Každopádně Lawrencovo líčení aristokratické Anglie, uhelného středu země, které dochází dech a bortí se od mnohaset let starých principů, dává knize sílu a z laciného lehce erotického braku jej pusunuje do zářných výšin skvostů britské literatury první poloviny 20. století.