Mafie v Praze

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Druhé město - 2011
ISBN: 978-80-7227-313-3

Druhé město (2011) 978-80-7227-313-3 390

Léto v metropoli tentokrát na okurkovou sezonu rozhodně nevypadá: na Praze 11 kdosi tajně sleduje, a dokonce fyzicky napadá opoziční politiky a občanské aktivisty, kteří protestují proti chystané zástavbě Trojmezí, krásnou makléřku Dianu z finanční skupiny Patria vydírá ruská mafie a ministr vnitra Stanislav Langross předčasně propustí z programu na ochranu svědků někdejšího lobbistu Darka Balíka, jenž na neznámém místě ukrývá kompromitující materiály na mnoho českých politiků (zvláště pleš náměstka ministra obrany Šestáka se leskne potem víc než dřív). Novináři z MF DNES tudíž náhle nevědí, o čem psát dřív, věhlasný pražský kmotr Mord se musí narychlo vrátit ze své jachty v Chorvatsku a nájemný vrah Ras dostane od příbramského šéfa další „zakázku“ — tak začíná kniha nejoblíbenějšího českého spisovatele, který po deseti románech, dvou povídkových souborech, třech novelách, dvou denících, dvou svazcích fejetonů, dvou sbírkách literárních parodií, několika filmových scénářích, divadelní hře a knížce pohádkové poprvé přichází s detektivkou. Jak tomu však v autorově případě bývá často, i tentokrát jde o čtení jen zdánlivě oddechové.
„Chtěl jsem napsat svižnou a vtipnou detektivku, která ale navíc bude — na rozdíl od méně ambiciózních detektivních příběhů — nebezpečně pravdivým obrazem české reality a její nemilosrdně jízlivou satirou,“ říká o Mafii v Praze Michal Viewegh. (Založil/a: zuzza)

ondrasek
  14. 8. 2014, 6:45
Z toho, co se děje tam nahoře, jak jim to prochází a jak si s námi vytírají prdele je mi na blití. Michal Viewegh napsal polosmyšlený příběh s reálnými praktikami našich politiků a jejich lobbistů - a já mu to stoprocentně věřím, zvlášt když na knize spolupracoval Jaroslav Kmenta.
Neřikám, že je to nějaký top bestseller, ale už jenom za odvahu tohle napsat dávám plný počet.
LadysR2
  25. 1. 2013, 10:22
Netroufám si říct, jak až moc je kniha pravdivá, ale je pravda, že mi po přečtení bylo špatně z českého prostředí jako takového, že podobné věci občas prosáknou i do novin a tv a říkal jsem něco o emigraci. Pak si člověk uvědomí, že stejné praktiky se používají všude v Evropě a že není kam utíkat!
kajas1993
  24. 5. 2014, 0:03
Nečekala jsem, že mě prostředí českého politického podsvětí tolik pohltí. Nesmírně čtivé, zábavné, napínavé.. a hlavně pravdivé. Docela Viewegha obdivuji, že vydal takovou kontroverzní knihu.
Alaglesia
  18. 8. 2014, 17:49
Tato kniha, i když jsem ji četla až po Mráz přichází z hradu, mě bavila. Myslím, že naprosto přesně vystihuje ( i když je to jenom fikce) současnou politickou situaci, a to jak je naše republika zkorumpovaná. Je to úplně jiný styl než Viewegh píše, ale podařilo se mu to.
dalimoni
  3. 5. 2012, 14:40
Přečteno velmi rychle, postavy a dějová linka je čistě náhodná (kdo četl v posledních letech noviny musí uznat, že je to opravdu koláž postav a příběhů, které se tady v poslední době staly, tak jak sám autor v předmluvě hovoří). Vieweghovy knihy mi vůbec nevadí, právě naopak, i když je většinou hodnocen velmi nízko. Tato kniha je trošku jiný typ knihy, které dříve psával, přesto je v ní zřejmá inspirace ze současných skandálů, které se v ČR staly. Možná za 20 let, když si to přečte někdo, kdo tuto dobu nezažil v ní najde něco objevného, ale za "spádové" čtení dávám 4 hvězdy
mattykratty
  9. 7. 2013, 23:34
Nu docela pekne se ti cte...jinka takove shromazdeni novinovych vystrizku...dej je velice rychly., spousta postav., kde nikdo nema hlavni roli.... o takovych vecech spousta lidi tusi, ale stejne s tim nic clovek nenadela...
DejnaDee
  13. 8. 2014, 14:51
Tak jako detektivka mě to nepřišlo. Kniha je čtivá, zajímavě napsaná, svým způsobem napínavá. Při představě, že je toto vše možné, a že u nás je, mě hodně silně mrazí.
Sweed
  6. 2. 2012, 11:16
Po dočtení této knihy, jsem každý den četla noviny s přesvědčením, že se dříve či později objeví titulek "Nejprodávanější český spisovatel byl zastřelen, když si šel zaběhat k Sázavě, jako o možném pachateli se spekuluje o Borisi Vítkovi, důkazy ale chybí"

Pěkné pan Viewegh popsal to co se tu děje, odvaha mu rozhodně nechybí.
jeane987
  11. 3. 2012, 17:59
Úžasná kniha... Docela se divím, že vůbec došlo k jejímu vydání a že to její autor přežil ve zdraví.
kappa
  31. 1. 2012, 14:55
naprosto úžasná kniha bohužel až moc pravdivá. A jak pravdivá si člověk uvědomí, jen co dočte poslední stránku a pak si přečte nebo poslechne zprávy z našeho politického rybníčku.
Je mi z toho špatně.
Wouk
  21. 4. 2016, 21:27
Knížku jsem si přečetl už podruhé. No je to otřes že takhle zhruba nějak to tady chodí,ale asi ne jen u nás. Pár stránek navíc by se hodilo .
Ariana
  13. 5. 2014, 16:05
Knihu jsem si koupila před dvěma roky a dvakrát ji rozečetla, ale nedostala jsem se dále než na stranu 50. Při třetím pokusu jsme si slíbila, že vytrvám a vyplatilo se. Na začátku mě vůbec nenadchla rychlá změna dějů a postav, nicméně asi od poloviny knihy se tento fakt stal důvodem proč jsem knihu dočetla za večer (lépe řečeno za noc).
Pan Asu
  7. 5. 2012, 18:11
Přečteno za jeden den v průběhu nemoci :-(
Dějové linky zmatené, postavy úplně mimo....celkové zklamání...jedna z nejhorších knih M. Viewega....dvě hvězdy.
kurdt
  26. 1. 2012, 17:57
dobrá kniha, dobrý příběh, dobrý autor - jen škoda toho konce...ten mně přijde až moc hladký a neuvěřitelný.
JaninaV
  10. 11. 2011, 20:22
Jestli je tato kniha jen z části pravda a já se obávám, že je a spíše z velké části. Je to velký průšvih!!