Vzpomínej na mě zítra při bitvě

Vzpomínej na mě zítra při bitvě Originální název: Manana en la batailla piense en mí
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Argo - 1999
ISBN: 80-7203-121-X

Argo (1999) 80-7203-121-X 293

Na pozadí napínavého příběhu autor rozebírá takové aspekty lidského života jako možnost volby, roli náhody, zaměnitelnost lidí a rolí, jež hrají navzájem ve svých osudech. Má velký pozorovací talent, pokud jde o chování a vztahy lidí, a výjimečný dar jazyka, umocněný zkušeností lingvisty a překladatale. Název je citátem z Richarda III., který se opakuje jako hlavní motiv. "Vzpomínej na mě zítra při bitvě," říká duch královny Anny Richardovi. V Maríasově románu se jedná o ženu, která zemře, když se chystá k nevěře s málo známým mužem. Téměř neznámý milenec se tak ocitá v podivné situaci, musí řešit spoustu otázek: Co s malým dítětem v bytě? Má informovat manžela? Snaží se o mrtvé dozvědět víc, postupně se seznamuje s celou rodinou, a vůbec netuší, co ho na konci pátrání čeká. (Založil/a: daisy miller)

Javier Marías Javier Marías
*20.09.1951