Originální název: Mysteries of Udolpho

Leda - 2015
ISBN: 978-80-7335-413-8

Leda (2015) 978-80-7335-413-8 984
Odeon (1978)

Děj románu s několika básnickými vložkami se odehrává v 16. století v Itálii. Hlavní hrdinky Emilie se po smrti otce a matky ujme teta madame Cheronová.V tu chvíli začínají Emilii špatné časy - teta Cheronová se totiž rozhodne provdat za Montoniho,který má do kladné postavy vskutku daleko.
Madame Cheronová a Emilie odjíždí na tajemný Montoniho hrad Udolfo, kde se dějí záhadné věci a především Montoniho společníci nejsou žádní svatoušci, ale prachsprostí lapkové.
Kromě toho se do Emilie zamiluje upřímný mladík Valancourt a ona do něho. Emilie, nedobrovolně obývající Udolfo, teskní po Valancourtovi, zatímco padouch Montoni jí plánuje sňatek s hrabětem Moranem, a aby toho nebylo málo, teta Cheronová zmizí a kolem hradu se pořád ozývá zvláštní hudba. . . (Založil/a: Aileen7)

#záhady  #gotika  #láska
Ann Radcliffe Ann Radcliffe
*09.07.1764 - †07.02.1823

Aileen7
  18. 3. 2013, 23:41
O knize jsem se dozvěděla díky Jane Austenové. Přesněji mě k ní navedl román Nortangerské opatství, kde hlavní hrdinka podobné knihy vyloženě hltá :-D Říkala jsem si: Jó, gotika, záhady + slibně vypadající příběh. To si prostě musím přečíst. Ovšem výsledek mé očekávání rozhodně nenaplnil a druhou část už jsem četla spíš pro svůj dobrý pocit. Bylo to moc rozvleklé, Emilia příliš ubrečená a chybělo tomu to správné napětí, které jsem očekávala.
Smaragd
  27. 10. 2016, 15:19
Úžasné! Kniha byla napínavá, dobrodružná, poetická, romantická, plná tajemna a záhad a vřelého citu k přírodě. Také se mi líbilo, že se všechny záhady vyřeší logicky a racionálně. Kdo očekává od knihy horor, bude však zklamán. Emiliina citlivost a to, že často pláče mi vůbec nevadilo. Postavy v této knize mi budou velmi chybět. Už málokdo ví, že v gotických románech se inspirovali autoři jako E. A. Poe, R. L. Stevenson, B. Stoker nebo J. G. Byron či W. Scott a také tyto romány ovlivnili mnoho viktoriánských spisovatelů, včetně sester Brontëových, Charlese Dickense a Mary Shelleyové, a jeho stopy lze vysledovat i v literatuře dvacátého století a v tvorbě současných autorů. K Záhadům Udolfa se budu velmi ráda vracet. Bravo Ann Radcliffová!