Originální název: Mysteries of Udolpho

Leda - 2015
ISBN: 978-80-7335-413-8

Leda (2015) 978-80-7335-413-8 984
Odeon (1978)

Děj románu s několika básnickými vložkami se odehrává v 16. století v Itálii. Hlavní hrdinky Emilie se po smrti otce a matky ujme teta madame Cheronová.V tu chvíli začínají Emilii špatné časy - teta Cheronová se totiž rozhodne provdat za Montoniho,který má do kladné postavy vskutku daleko.
Madame Cheronová a Emilie odjíždí na tajemný Montoniho hrad Udolfo, kde se dějí záhadné věci a především Montoniho společníci nejsou žádní svatoušci, ale prachsprostí lapkové.
Kromě toho se do Emilie zamiluje upřímný mladík Valancourt a ona do něho. Emilie, nedobrovolně obývající Udolfo, teskní po Valancourtovi, zatímco padouch Montoni jí plánuje sňatek s hrabětem Moranem, a aby toho nebylo málo, teta Cheronová zmizí a kolem hradu se pořád ozývá zvláštní hudba. . . (Založil/a: Aileen7)

#záhady  #gotika  #láska
Ann Radcliffe Ann Radcliffe
*09.07.1764 - †07.02.1823

Aileen7
  18. 3. 2013, 23:41
O knize jsem se dozvěděla díky Jane Austenové. Přesněji mě k ní navedl román Nortangerské opatství, kde hlavní hrdinka podobné knihy vyloženě hltá :-D Říkala jsem si: Jó, gotika, záhady + slibně vypadající příběh. To si prostě musím přečíst. Ovšem výsledek mé očekávání rozhodně nenaplnil a druhou část už jsem četla spíš pro svůj dobrý pocit. Bylo to moc rozvleklé, Emilia příliš ubrečená a chybělo tomu to správné napětí, které jsem očekávala.
Smaragd
  27. 10. 2016, 15:19
Mně se příběh velice líbil, na svou dobu to je velmi nadčasové dílo o zrání dvou mladých lidí. Kniha je spíše poetická, nikoli hororová, proto, zdá se, u některých čtenářů nesplnila jejich očekávání. Já osobně jsem byla velmi napnutá od začátku do konce a kladné postavy jsem si velmi oblíbila. Emiliinu velkou citlivost vyváží jiné vlastnosti. Také se mi líbilo, že se všechny záhady vyřeší logicky a racionálně. Ráda se budu ke knize vracet a spisovatelku velmi obdivuji.