Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Lidožrouti z Kumáonu / Tygři z Kumáonu

92%
5 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Lidožrouti z Kumáonu / Tygři z Kumáonu Originální název: Man-Eaters of Kumaon

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Mladá fronta - 1968
ISBN: 23-037-68
Počet stránek: 226
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1968) 23-037-68 226
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1949)

Dnes už v anglofonní oblasti klasické dílo lovecké, memoárové a přírodovědné literatury. Jim Corbett byl nejlepším lovcem lidožravých šelem v Indii v období 1907-1939 a kniha líčí okolnosti pronásledování a zastřelení několika lidožroutů. Corbett byl nevšední osobností, která učinila velký osobní vývoj, od klasického sportovního lovce po kameramana zvířat a vášnivého ochránce přírody. Dnes je po něm pojmenován jeden z největších indických národních parků - Corbettův národní park. Kniha je psána velice prostým jazykem a právě to, stejně jako vyciťovaná pravdivost a nestrojenost autora způsobily, že kniha je po celém světě stále znovu a znovu vydávána.

Kniha vyšla v roce 1949 v nakladatelství Svoboda pod názvem Lidožrouti z Kumánou a v roce 1968 v nakladatelství MF jako Tygři z Kumáonu. (Založil/a: monolog)

(více)  

Štítky

více  
Edward James Corbett Edward James Corbett
*25.07.1875 - †19. 04. 1955

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Sychar
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 2. 2014, 19:20
Tygři z Kumáonu spolu s Chrámovým tygrem patří mezi mé vůbec nejoblíbenější. Mám pro to několik důvodů. Jedním z nich je to, že se nejedná o vymyšlené příběhy, ale o naprosto autentickou výpověď nejslavnějšího lovce lidožravých šelem a navíc psanou skvělým stylem spisovatele - amatera. Obě knihy jsou neuvěřitelně napínavé s nenapodobitelnou atmosférou, která vás nekompromisně zatáhne do děje. Kdo četl životopis Jime Corbetta, kterého ve své době milovala celá Indie, jistě pochopí, že to byl člověk nebývalých kvalit. Kdo nečetl, ať to rychle udělá a pochopí. Doporučuji všem druhům čtenářů. Tyhle dvě útlé knížečky jsem půjčil už možná padesáti známým a všem spadla čelist. Jedinečná záležitost. Znám jen jediný literání případ, který může teměř Corbettovi "konkurovat" a tím je Kenneth Anderson se svou knihou Devět lidožroutů a jeden slon darebák. Taktéž se jedná o skvost.
monolog
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 10. 2011, 19:58
Tuto knížku jsem poprvé četl jako malej kluk pod peřinou, tajně. Společně s hlavním hrdinou, odvážným a statečným bojovníkem jsme stříleli lidožrouty a pramálo mě tehdy zajímal autorův vytříbený styl či jeho celková skromnost jak v popisu sebe sama, tak v užívání vzletných výrazů nebo košatého slovníku. Nejednou popisuje, jak sám, ozbrojen pouze kulovnicí, čekal celou noc na vratkém posedu chráněný pouze několika otýpkami trnového mlází. Nebo sledoval třebas i raněného tygra pěšky, sám procházel jeho loviště s puškou a malým tlumokem obsahujícím to nejnutnější pro přežití v divočině. Nejednou se vydával v neuvěřitelné nebezpečí a téměř vždy z něj vyšel vítězně. Protože byl v lovu lidožroutů jedním z nejúspěšnějších lovců té doby, zvali jej i lidé z dalekých oblastí Indie. Ani to jsem jako osmiletý kluk nedokázal ocenit, ty dlouhé plahočivé cesty, mnohamílové pochody v dešti či největším parnu, jen aby přišel co nejdřív, aby lidojed nemohl znovu zaútočit. Jim to obvykle přeskočí několika krátkými slovy "Nazítří, po svém příchodu do Dabidhury…" a málem se ani nezmíní, že tomu příchodu předcházelo čtyřicet mil ostrého pochodu. Co jsem ale jako malý špaček dokázal ocenit, to byla porce dobrodružství a syrovosti, popisy dalekých krajů, zvyků a lidí od člověka z nejpovolanějších, dospělý přímočarý, přesto však vícevrstevnatý příběh, kde se jde o záchranu lidí a jejich životů, dokonalá znalost přírody a místních poměrů, láska ke zvířatům a jejich neskonalý obdiv a to i v případě, že se jedná o zabijáka.