Holčička, která nechtěla vyrůst

Holčička, která nechtěla vyrůst

Podtitul: Můj boj proti anorexii

Originální název: La petite fille qui ne voulait pas grossir: Ma bataille contre l´anorexie

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-573-1

XYZ (2011) 978-80-7388-573-1 237

Její fotky obletěly celý svět, aby pomohly v boji s mentální anorexií. Isabelle Caro - modelka trpící touto nemocí pózovala na šokujících fotografiích Oliviera Toscaniho. Rozhodla se světu ukázat své tělo. Vyhublé až na kost, nahé… Její odvaha odhalit se rozdělila svět. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou. Nakonec se rozhodla svůj příběh sepsat. Příběh, kam až tato nemoc může zajít. Dva roky po jejím vydání modelka Isabelle Caro svůj boj prohrála. Zemřela ve věku 28 let.

Zdroj: http://www.xyz-knihy.cz/holcicka-ktera-nechtela-vyrust.html (Založil/a: Hanulina)

alča87
  20. 12. 2013, 22:05
Silný a smutný příběh vynahradil ne zrovna dokonalou literární úroveň. Velice čtivé a hodno k zamyšlení. Jestli jednou budu mít dítě, nesmím mu nic takového udělat. Určitě existují lepší knihy na toto téma a co vím, tak Isabella příběh trochu upravila, ale přesto je to hrozné, když si člověk uvědomí co čte. Jediné co jsem si po přečtení říkala bylo "Proč?" a "Chudák holka."
Lalaine
  4. 4. 2012, 21:02
Knížku jsem přečetla jedním dechem, kdybych měla více času, přečetla bych ji za jeden jediný den ( přečetla jsem ji za dva dny :-D)
Co se týče příběhu, byla jsem šokovaná! Věděla jsem, že mnoho nemocí a duševních chorob vzniká přičiněním prostředí, ale toto mě velice znepokojilo. Isabellina matka byla zvláštní osobností, která nikdy nechtěla, aby její dcera vyrostla a protože Isabelle byla příliš hodná, vždycky se mamince podřídila. Matka jí tedy vnutila myšlenku, že pokud nebude mít takovou váhu, jakou mají malé holčičky, zklame ji. Je mi Isabelle líto, protože podle vlastních slov byla velice chytrá, činorodá, pomáhala rodinu finančně uživit, byla i dobrá divadelní herečka ... Myslím, že toto je příběh hlavně pro matky, aby si uvědomily, jakou moc mají v rozhodování o budoucím životě svých dětí. Také je to varování, abychom nebyli lhostejní k životům druhých lidí, protože i zdánlivě slušná rodina může za dveřmi dělat taková zvěrstva.
zarran
  10. 4. 2012, 10:22
Velmi čtivě napsané, opravdu se četlo jedním dechem (zvládla jsem za jeden večer a noc :-)). Autorka popisuje zejména své dětství, ve kterém pátrá po vzniku choroby.
Možná je škoda, že se více nevěnuje i současnosti, resp. době, ve které knihu psala - dospělosti a neustávajícímu boji, který nakonec stejně prohrála...
Doporučuji nejen těm, kteří si myslí, že je žádná o anorexii už nemůže nepřekvapit + povinně všem matkám...
karce
  16. 2. 2012, 13:44
Velmi šokující příběh o anorexii. Doporučuji přečíst všem, kteří trpí opičí láskou ke svým dětem, aby i oni nepřivedli své děti k této nemoci nebo k něčemu jinému. Isabellina matka byla ta, která u své dcery už od semi let spustila touhu nejíst a vštěpila jí představu, že musí být pořád malou holčičkou o kterou je potřeba se starat. I přes to se dokázala Isabell své matce postavit a žít po svém. Bohužel si svůj problém uvědomila dost pozdě a anorexii podlehla.
anyfay
  20. 1. 2015, 10:47
Doporučuji naprosto všem!
Knihu jsem si vzala na 8mi denní dovolenou s tím, že si ve volné chvíli něco málo přečtu. Druhý den jsem měla knihu přečtenou, protože přestat číst prostě nešlo! Naprosto dojemný příběh, nezapírám, že jsem to kolikrát (hlavně na konci) emotivně nezvládla a brečela, jako želva. Po přečtení jsem zůstala sedět a koukala jsem ,,do blba", pak jsem si poslední stránky přečetla ještě párkrát, tajně jsem doufala, že to bude jinak. Divného pocitu jsem se nemohla zbavit ještě dlouho.
Knihu si určitě přečtu ještě několikrát, musím ale s odstupem, jelikož je to opravdu síla. Teď jsem knihu půjčovala mamce a měla ji za 1den přečtenou. Obě nás dostala.
Klára Bieleszová
  12. 4. 2012, 19:05
Při téhle knize jsem se bála dne, kdy tam napíší, že Isabelle zemřela. Kdybych nebyla tak všímavá, tak bych si ani nevšimla epilogu, protože až v tom bylo napsáno jak a kdy zemřela. Moc se mi ta kniha líbila a jsem ráda, že mi ji mamka koupila.
Doporučuji přečíst, do téhle knihy se zažerete.