Okultní povídky a jiné děsivé příběhy

Okultní povídky a jiné děsivé příběhy Originální název: Nightmare Tales

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-564-9

XYZ (2011) 978-80-7388-564-9 148

Helena Petrovna Blatavská (1831-1891) byla významná osobnost duchovního života poloviny 19.století a zakladatelka Theosofické společnosti. Věnovala se okultismu, její okolí ji uznávalo pro údajné nadpřirozené schopnosti. Okultní povídky jsou beletrizovanou, odlehčenou formou jejího vnímání světa. Poprvé vyšly v roce 1924 a obsahují příběhy plné tajemna, napětí, překvapení a mrazivého chvění.

Povídky:
Očarovaný
Jeskyně ozvěn
Svítící Štít
V zemích polárních
Očarované housle (Založil/a: asxasx)

Myrddin33
  4. 11. 2014, 22:32
Mé první setkání s madam Blavatskou jsem úmyslně zvolil její beletristické dílo, abych jej posuzoval nezaujat případným odmítnutím nebo přijetím jejího badatelského díla. Musím říci, že jsem čekal lehce něco jiného. Rozhodoval jsem se v hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami - ke třem to přehoupl překladatel Karel Weinfurter, který ač je zajímavou a úctyhodnou postavou a jsme mu vděčni za mnoho překladů, tak svými poznámkami mě nejednou lehce rozčílil (jeho pojetím, co je "prostě faktem" a čtenář to má jednoduše přijmout). Ale k samotným povídkám:
-Očarovaný:3/5; lehce zdlouhavé a monolog vyprávějícího na mě působil "vtíravě" (stejně jako některé již vyčítané poznámky překladatele); přesto povídka měla zajímavý náboj.
-Jeskyně ozvěn:4/5; vcelku předvídatelná, avšak zajímavá povídka ( při čtení jsem měl pocit, že jsem něco podobného už někdy četl), děj má spád a je hezky vykreslený. Pro mě druhá nejlepší povídka z knihy.
-Svítící Štít:3/5; také to nebylo špatné, bylo to krátké, avšak nijak výjimečné.
-V zemích polárních:2/5; bylo to hezky popisné a skrývalo to potenciál, avšak nic mě v tom příběhu, který byl hlavní, nenadchlo a pro mě nejslabší povídka
-Očarované housle:5/5; možná heslo "to nejlepší nakonec" zde opravdu platí. Povídka mi byla něčím blízká, měla v sobě tajemný nádech a blízkost temné skutečnosti a podnítila mě k zkoumání osob v ní zmíněných; pro mě nejlepší povídka ze této knihy.
asxasx
  8. 3. 2012, 12:42
Madame blavatská napsala vskutku zajímavé příběhy. Mou favoritkou je "Jeskyně ozvěn", napsaná typem anglických short stories.